Czy masz problemy ze snem w nocy? Nie jesteś sam!

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom stwierdziło, że niewystarczająca ilość snu jest problemem zdrowia publicznego, przy tym poświęciło jednocześnie tysiące dolarów i godzin próbując znaleźć rozwiązanie problemu. Jeśli wypróbowałeś medytacje, techniki relaksacyjne, lepszy materac, banany, herbaty i inne środki, ale wciąż kręcisz się i obracasz całą noc, ten artykuł jest dla Ciebie! Wszyscy wiemy, że spędzanie czasu w towarzystwie matki natury ma wiele korzyści zdrowotnych. Czy to możliwe, że przynosząc trochę natury do pomieszczenia poprawisz swój komfort snu w nocy?

TAK!

Istnieje wiele korzyści z trzymania roślin w swoim domu, w tym:

  • lepsza jakość powietrza
  • zmniejszenie stresu
  • mniejszy lęk
  • lepszy zapach
  • ulga w bólu głowy
  • poprawa nastroju
  • zapobieganie chorobom
  • usprawnione funkcjonowanie mózgu
  • lepszy sen

Ostatniego czasu NASA wykonało badania o możliwościach roślin, które maja działanie uspokajające i oczyszczające środowisko. Oto top 5, które moim zdaniem są najbardziej skuteczne i pomocne dla uzyskania lepszego snu i poprawy klimatu w sypialni.

Aloes

Aloes jest doskonałą rośliną do wnętrz, ponieważ ma wiele zalet i jest łatwy do utrzymania przy życiu! Aloes został wymieniony przez NASA jako jeden z najlepszych oczyszczaczy powietrza i wykazano, że emituje w nocy tlen. Zwiększona podaż tlenu w nocy może pomóc w bezsenności i poprawić ogólną jakość snu. Aloes jest również znany jako „roślina nieśmiertelna” i łatwo go rozmnożyć. Warto rozprzestrzeniać tą popularną roślinę leczniczą w całym domu w celu uzyskania maksymalnych korzyści!

Lawenda

Być może używałeś kiedyś olejku lawendowego, ale czy kiedykolwiek próbowałeś wyhodować własna aromatyczna hodowlę? Wykazano, że  towarzystwo tej rośliny zmniejsza lęki i stres, reguluje tętno, poprawia sen, a nawet przyczynia się do zmniejszenia płaczliwości u dzieci!

Jaśmin

Jaśmin jest egzotyczną rośliną, u której wykazano, że jej towarzystwo poprawia jakość snu, jak również czujność i produktywność następnego dnia! Już sam zapach tej rośliny zmniejsza niepokój i stres.

Bluszcz angielski

Angielski bluszcz (zwany też irlandzkim) jest elegancką i łatwą rośliną w utrzymaniu. Został nazwany numerem 1 wśród naturalnych oczyszczaczy powietrza wg. NASA. Bluszcz może być szczególnie korzystny dla tych, którzy cierpią z powodu astmy lub maja trudności z oddychaniem w nocy. Badania wykazały, że bluszcz w domu pomaga zmniejszyć ilość pleśni w powietrzu aż do 94%! Ponieważ zanieczyszczenia w powietrzu są głównym wyzwalaczem alergii, astmy i innych problemów z oddychaniem, ta niedroga roślina może pomóc znacznie poprawić jakość snu.


Sansewieria gwinejska (wężownica)

Ta popularna domowa roślina jest łatwa w utrzymaniu i świetnie nadaje się do dekoracji wnętrz. Wężownica poprawia jakość powietrza poprzez filtrowanie, a tym samym poprawia ogólną atmosferę w domu. Niektóre badania wykazały, że posiadanie tej rośliny w pokoju pomaga uniknąć podrażnień oczu, zmniejsza objawy chorób dróg oddechowych, a także może poprawić witalność.

Czystsze powietrze = lepszy sen w nocy i większą produktywność w ciągu dnia!

Podsumowanie

Większość ludzi nie ma pojęcia, że jakość ich powietrza może wpływać na jakość snu, jak również na ich ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie. Pleśń i inne zanieczyszczenia mogą być głównym bazowy czynnikiem chorobowym. Umieszczając więcej roślin w domu, zyskasz nie tylko czystsze powietrze, ale może również stwierdzisz, że irytujące objawy, które towarzyszą Ci od lat, znacząco ustąpiły.

Nie ograniczaj się do tej listy! Istnieją różnego rodzaju rośliny, które dobrze rozwijają się w pomieszczeniach zamkniętych. Nie masz drygu do hodowania roślin doniczkowych? Spróbuj niektóre z tych roślin, które są prawie niemożliwe do zabicia.

Czy zauważyliście  korzyści z posiadania roślin w pomieszczeniach zamkniętych? Czy kiedykolwiek próbowaliście umieścić rośliny w swojej sypialni? Opowiedz nam o tym w komentarzach poniżej!

źródła :
http://www.webmd.com/women/home-health-and-safety-9/mold-mildew
http://www.webmd.com/sleep-disorders/news/20100617/air-pollution-linked-to-sleep-breathing-problems
https://en.wikipedia.org/wiki/Sansevieria_trifasciata
http://www.webmd.com/allergies/news/20051107/english-ivy-fix-allergies
http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-465-ENGLISH%20IVY.aspx?activeIngredientId=465&activeIngredientName=ENGLISH%20IVY
http://www.worldhealth.net/news/jasmine_found_to_encourage_restful_sleep/
http://www.naturalnews.com/045228_aloe_vera_tissue_damage_skin_repair.html
https://www.organicfacts.net/health-benefits/essential-oils/health-benefits-of-lavender-essential-oil.html
http://www.prevention.com/health/healthy-living/indoor-plants-combat-air-pollution
http://mastersinhealthcare.com/blog/2011/15-fabulous-health-benefits-of-house-plants/