Przeciętny konsument często nie zastanawia się nad tym, co dokładnie znajduje się w butelkowanej wodzie, którą regularnie kupuje. Wydaje się, że jest to czysta, nieskażona woda, ale czy naprawdę tak jest?

Koszt butelkowanej wody: Jeśli kupujesz codziennie dwie butelki wody o pojemności 1,5 litra, płacąc za każdą około 2,50 zł, w ciągu roku wydasz aż 1 825 zł!

Koszt wody z kranu: 13,04 zł/rok. 1095 litrów

Przyjmijmy, że koszt 1 m³ (1000 litrów) wody z kranu wynosi 11,93 zł. To oznacza, że koszt 1 litra wynosi:

11,93 zł / 1000 = 0,01193 zł

Jeśli pijemy 3 litry wody dziennie, koszt wody z kranu przez rok wynosi:

3 litry/dzień * 0,01193 zł/litr * 365 dni/rok = 13,04 zł/rok

Koszt dzbanka filtrującego: Inwestując w dzbanek filtrujący, wraz z wymianą filtrów przez cały rok, wydasz jedynie około 523 zł rocznie. Oznacza to oszczędność ponad 1 300 zł rocznie!

Ale co z jakością wody? Niektórzy argumentują, że woda butelkowana jest czystsza, ale badania naukowe mają coś innego do powiedzenia na ten temat. Badanie opublikowane w „Front Chem” w 2018 roku przez Mason i współpracowników analizowało 11 światowych marek wody butelkowanej pod kątem zanieczyszczenia mikroplastikiem. Wyniki były zaskakujące: 93% testowanych butelek wykazało pewne oznaki zanieczyszczenia mikroplastikiem. Średnio w każdym litrze butelkowanej wody znaleziono 325 cząstek mikroplastiku. Co więcej, badania wskazują, że źródłem zanieczyszczenia jest opakowanie lub sam proces butelkowania.

Dzbanki filtrujące doskonale radzą sobie z eliminacją wszelkich nieczystości, zapewniając wysoką jakość wody prosto z Twojego kranu, bez obaw o kontaminację mikroplastikiem.

Korzyści dla środowiska: Poza oszczędnościami, korzystanie z dzbanka filtrującego jest również korzystne dla środowiska. Zmniejszamy ilość zużywanego plastiku oraz obciążenie dla środowiska związane z produkcją i transportem butelek.

Podsumowanie: Wybór zdaje się być jasny. Pijąc wodę z kranu, możesz nie tylko zaoszczędzić dużą sumę pieniędzy, ale także przysłużyć się swojemu zdrowiu oraz środowisku. Zastanów się nad tym przy kolejnym zakupie butelkowanej wody.