Jakie rośliny warto mieć w swoim domu?

Otaczanie się roślinnością to jeden ze sposobów na dodanie swojemu wnętrzu przyjemnej, rodzinnej atmosfery i poprawienie sobie samopoczucia.

Nie tylko patrzenie na rośliny, ale również pielęgnowanie ich bardzo pozytywnie wpływa na nastrój. A czy same rośliny potrafią poprawić stan powietrza w Twoim domu? Okazuje się, że tak, i to bardzo!

Czy warto hodować w domu rośliny?

Zauważ, że w swoim domu przebywamy przez znaczną część doby, ale przede wszystkim – śpimy tam. Aby nasz sen był głęboki i naprawdę regenerujący, powinniśmy zadbać o wysoką jakość powietrza w sypialni.

Nie chodzi tylko o samo jej wietrzenie od czasu do czasu, choć to podstawa. Dobrym pomysłem jest także trzymanie w doniczkach roślin, które pomogą oczyścić powietrze i zapewnią nam wysoką jakość tlenu w pomieszczeniach.

Jak wiesz, zielone części roślin pochłaniają energię słoneczną oraz dwutlenek węgla i wodę i zamieniają je w czysty tlen. To dzięki drzewom uwalniającym tlen oddychamy. Warto zadbać o taki zielony mikroklimat w swoim domu, aby było tam jeszcze więcej tlenu!

Szczególnie osoby cierpiące na choroby układu oddechowego powinny dbać o jakość powietrza w swoim domu stosując oczyszczacze i nawilżacze, a także hodując kwiatki. A na które konkretnie rośliny warto postawić?

Palma Areka

To bardzo efektowna roślina dekoracyjna z długimi łodygami, na których znajdują się liście o głęboko wykrojonych, długich krawędziach. Ta roślina ma niezwykłe zdolności oczyszczania powietrza. Usuwa z niego: 

– dwutlenek węgla (w zamian oddając tlen)

– formaldehyd

– ksylen

– toluen

Warto mieć ją w salonie lub sypialni, i to więcej niż jedną sztukę. Może to pomóc pozbyć się ewentualnych szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu na skutek mieszkania w bardzo zanieczyszczonych rejonach Ziemi. Areka ma bardzo ciekawe walory dekoracyjne – nie przeszkadza jej subtelne oświetlenie salonu, dobrze się czuje w pomieszczeniach, ale za to lubi częste podlewanie. Dlatego jeśli często wyjeżdżasz zadbaj o zabezpieczenie podłoża przed wysychaniem lub poproś kogoś o częste podlewanie.

Wężownica

„Język teściowej” to prześmiewcza nazwa niedużej rośliny z grubymi   kształcie wydłużonych stożków zwróconymi wprost do góry. Ta roślina usuwa z powietrza:
– formaldehyd

– benzen

– trichloroetylen

– ksylen

– toluen

Dodatkowo nocą produkuje duże ilości tlenu. Co ciekawe, gdybyś zamknął się w szczelnym pomieszczeniu tylko z 6-8 ośmioma doniczkami z tą rośliną, wytworzyłaby tyle tlenu, abyś przez jakiś czas mógł swobodnie oddychać.

Najlepiej czuje się na nasłonecznionych parapetach. Postaw ją w swojej sypialni, gdzie będzie zdobiła okno i wpływała dobroczynnie na jej mikroklimat.

Money Plant

Niewysokie drzewko o charakterystycznych spiczastych, lekko żebrowanych liściach. Oczyszcza powietrze z:

– formaldehydu

– benzenu

– ksylenu

– toluenu

Niestety, liście tej rośliny są bardzo toksyczne dla dzieci i zwierząt. Dlatego trzymać można ją tylko w domach, w których nie ma małych dzieci i zwierząt domowych, którym mogłoby przyjść do głowy zjeść jej liście.

Gerbera

To piękny kwiat powszechnie stosowany we florystyce i hodowany w ogródkach, ale świetnie sprawdzi się także na nocnej szafce w sypialni – jako piękna ozdoba oraz uzdrawiacz mikroklimatu. Usuwa:

– trichloroetylen

– benzen

Może być korzystna dla osób, które cierpią na bezdech senny. Produkuje bardzo duże ilości tlenu w nocy, a przy okazji oczyszcza powietrze z toksyn.

Chiński Evergreen

To piękna roślina doniczkowa o miękkich liściach z widocznymi jasnymi odbarwieniami. Jest rośliną zimozieloną, więc będzie pięknie wyglądała przez cały rok, trzeba tylko pamiętać o regularnym, choć nie za częstym podlewaniu. Oczyszcza powietrze z toksyn takich jak:

– benzen

– formaldehyd

Może to być piękny pomysł na prezent dla osoby, o której wiemy, że ma kłopoty ze snem lub z chorobami układu oddechowego. 

Rośliny doniczkowe nie tylko upiększą Twój salon czy sypialnię, ale także uczynią je miejscem bardziej przyjaznym dla Ciebie – a konkretnie dla Twoich dróg oddechowych. W mieszkaniu ukwieconym ciekawymi gatunkami kwiatów żyje się przyjemnie, a pielęgnacja ich daje mnóstwo satysfakcji, przy czym nie jest bardzo wymagająca. Zdecydowanie warto mieć w domu roślinki!