Cannabis Sativa to naturalne zioło, które ma swoje początki w Azji Centralnej. Zwykle znana jest jako „marihuana” i od wielu tysięcy lat używana jest przez tradycyjne kultury  do leczenia złych stanów zdrowia.  Produkty pochodne konopi pochodzą z części rośliny, które zawierają wysoki poziom tetrahydrokannabinolu (THC) – kannabinoid, znany ze swoich właściwości psychoaktywnych. Z tego powodu wyroby pochodne konopi są często osłaniane kontrowersjami i mocno regulowane w wielu krajach na całym świecie.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci doszło do porozumienia globalnego nacisku na legalizację produktów pochodzących z pochodnych konopi i ich wprowadzania do konwencjonalnej opieki medycznej. Jakie korzyści daje to starożytne zioło i jak można je stosować w leczeniu typowych schorzeń w XXI wieku?

1. Stres i niepokój

W zajętym, współczesnym społeczeństwie stres stał się jednym z naszych najbardziej istotnych zagrożeń dla zdrowia. Nasi przodkowie doświadczali stresu w krótkich wybuchach, w czasach podniecenia lub takiego zagrożenia jak np. ściganie drapieżników. Z drugiej strony, nakładaliśmy na siebie niemal stale obecną formę stresu poprzez kombinację wielu różnych czynników stylu życia oraz diety.  Konwencjonalne leki na chroniczny stres i lęk są niebezpieczne, podczas gdy większość naturalnych alternatyw jest często nieskuteczna. Sprawdź jednak, olej z konopi

W badaniu opublikowanym w 2013 r. stwierdzono, że leczenie kannabinoidami w następstwie jakiejś formy traumatycznego lub stresującego doświadczenia może pomóc w kontrolowaniu emocji podmiotu. Naukowcy odkryli, że kannabinoidy mogą być skuteczne w minimalizowaniu receptorów stresowych w hipokampie – części mózgu odpowiedzialnej za te reakcje emocjonalne. Niedawny przegląd opublikowany w 2015 r. zaobserwował, że terapie konopi indyjskich były skuteczne w zmniejszaniu stresu i niepokoju u wojskowych weteranów, którzy cierpieli na zaburzenia stresu pourazowego. Badania te stanowią obiecujące podstawy użycia oleju z konopii w leczeniu stresu i lęku.

UZNANE ZA NAJZDROWSZE! Dieta DASH i śródziemnomorska.

blank

2. Astma

Przez tysiące lat marihuana była stosowana w leczeniu schorzeń układu oddechowego w tradycyjnych kulturach chińskich i indyjskich. Dzięki naturalnym właściwościom przeciwzapalnym i działaniu przeciwbólowym – włącznie z możliwością rozszerzania rur oskrzelowych, pozwalając na lepsze spalanie tlenu – olej z konopi może być skutecznym, naturalnym rozwiązaniem dla milionów ludzi na całym świecie, którzy obecnie cierpią na astmę. W latach siedemdziesiątych przeprowadzono kilka badań, które sprawdzały wpływ konopi na oskrzela osób cierpiących na astmę.  Wiele z badanych podmiotów wykazało bardzo pozytywne reakcje na leczenie. 

blank

3. Zdrowe serce

Olej konopny zawiera właściwości przeciwutleniające, które mogą zapewnić korzystne leczenie chorób sercowych. Badania na zwierzętach wykazały, że leczenie olejem z konopi może zapobiegać niektórym chorobom sercowo-naczyniowym, w tym miażdżycy tętnic, ataków serca i udarom mózgu. Brytyjski zespół badawczy z roku 2014 stwierdził, że wyniki tych badań miały również zastosowanie do stanów serca u ludzi. Wykazali, że kannabinoidy mogą powodować rozluźnienie naczyń krwionośnych, co umożliwiło poprawę krążenia i obniżenie ciśnienia krwi.

4. Ulga w bólu

blank

Jednym z najbardziej znaczących i tradycyjnych zastosowań rośliny konopi indyjskich było złagodzenie bólu, co pozwoliło na bardziej komfortowe leczenie. Ta metoda sięga tysięcy lat. Istnieją jednak nowe dowody na to, że produkty z tej rośliny mogą być skuteczne w złagodzeniu dyskomfortu poprzez hamowanie naprężeń nerwowych w drogach bólowych organizmu. Mają także możliwość złagodzenia większości stanów zapalnych, dlatego wielu chorych na raka decyduje się je stosować podczas chemioterapii. Badania kanadyjskie opublikowane w 2010 roku wykazały, że konopie indyjskie mogą być stosowane w leczeniu osób cierpiących na przewlekły bóle. W badaniu wzięły udział 23 osoby dorosłe, u których wystąpiły bóle neuropatyczne w wyniku operacji lub urazu. W ciągu 2 tygodni badani byli losowo wybierani i leczeni marihuaną w 4 różnych poziomach mocy. Wyniki wykazały, że podczas przyjmowania dawki 3 razy dziennie konopie indyjskie mogły znacznie zmniejszyć nasilenie bólu, a także poprawić sen.

5. Ochrona skóry

Olej konopny może być stosowany miejscowo w celu promowania zdrowego wyglądu skóry. W ten sposób olejek może pomóc pobudzić wydzielanie starych komórek skóry i zachęcać do wzrostu nowych, aby je zastąpić. Może również pomóc w produkcji lipidów, które pomagają zwalczać przewlekłe choroby skóry, w tym trądzik i łuszczycę. Dodatkowo, dzięki zdolności do redukcji stresu, olej z konopi może pomóc zapobiec niektórym rodzajom chorób skóry, takich jak egzema lub trądzik różowaty.

blank

blank

6. Napady padaczkowe

Istnieją pewne dowody, które zaczynają wyłaniać się z badań na małą skalę i nieoczekiwanych doniesień o tym, że olej z konopi może być skuteczny w zapobieganiu napadom padaczkowym i może potencjalnie stać się leczeniem padaczki w przyszłości. Niestety, na obecnym etapie nie ma wystarczających dowodów na uzasadnienie wykorzystania tych dolegliwości, ani ostatecznych wniosków z badań.

7. Rak

Rak jest chyba najbardziej kontrowersyjną chorobą w historii. Wielu zwolenników medycyny alternatywnej upiera się, przy istnieniu naturalnych kuracji. Zrozumiałe jest, że znaczna ilość podniecenia dotyczy potencjalnego używania oleju z konopi w leczeniu raka. Naukowcy odkryli, że niektóre kannabinoidy mają wiele pozytywnych efektów w warunkach laboratoryjnych, w tym: – Wywoływanie śmierci komórek nowotworowych poprzez apoptozę – Zapobieganie podziałowi komórek nowotworowych Zapobieganie nowym naczynkom krwionośnym stać się nowotworami Ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się komórek rakowych przez ciało i penetracji zdrowej sąsiadującej tkanki. Chociaż nie jest to jeszcze komercyjnie uznane jako lekarstwo, istnieją silne dowody sugerujące, że produkty pochodne konopi mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na proces leczenia u osób cierpiących na raka.

Referencje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23433741
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26195653
http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM197305102881902
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24548820
http://www.cmaj.ca/content/182/14/E694
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3202504/