Cannabis Sativa to naturalne zioło, które ma swoje początki w Azji Centralnej. Zwykle znana jest jako „marihuana” i od wielu tysięcy lat używana jest przez tradycyjne kultury[su_highlight background=”#ffd512″] do leczenia złych stanów zdrowia. [/su_highlight]Produkty pochodne konopi pochodzą z części rośliny, które zawierają wysoki poziom tetrahydrokannabinolu (THC) – kannabinoid, znany ze swoich właściwości psychoaktywnych. Z tego powodu wyroby pochodne konopi są często osłaniane kontrowersjami i mocno regulowane w wielu krajach na całym świecie.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci doszło do porozumienia globalnego nacisku na legalizację produktów pochodzących z pochodnych konopi i ich wprowadzania do konwencjonalnej opieki medycznej. Jakie korzyści daje to starożytne zioło i jak można je stosować w leczeniu typowych schorzeń w XXI wieku?

1. Stres i niepokój

W zajętym, współczesnym społeczeństwie stres stał się jednym z naszych najbardziej istotnych zagrożeń dla zdrowia. Nasi przodkowie doświadczali stresu w krótkich wybuchach, w czasach podniecenia lub takiego zagrożenia jak np. ściganie drapieżników. Z drugiej strony, nakładaliśmy na siebie niemal stale obecną formę stresu poprzez kombinację wielu różnych czynników stylu życia oraz diety. [su_highlight background=”#ffd512″]Konwencjonalne leki na chroniczny stres i lęk są niebezpieczne, podczas gdy większość naturalnych alternatyw jest często nieskuteczna. Sprawdź jednak, olej z konopi.[/su_highlight]

W badaniu opublikowanym w 2013 r. stwierdzono, że leczenie kannabinoidami w następstwie jakiejś formy traumatycznego lub stresującego doświadczenia może pomóc w kontrolowaniu emocji podmiotu. Naukowcy odkryli, że kannabinoidy mogą być skuteczne w minimalizowaniu receptorów stresowych w hipokampie – części mózgu odpowiedzialnej za te reakcje emocjonalne. Niedawny przegląd opublikowany w 2015 r. zaobserwował, że terapie konopi indyjskich były skuteczne w zmniejszaniu stresu i niepokoju u wojskowych weteranów, którzy cierpieli na zaburzenia stresu pourazowego. Badania te stanowią obiecujące podstawy użycia oleju z konopii w leczeniu stresu i lęku.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

2. Astma

Przez tysiące lat marihuana była stosowana w leczeniu schorzeń układu oddechowego w tradycyjnych kulturach chińskich i indyjskich. Dzięki naturalnym właściwościom przeciwzapalnym i działaniu przeciwbólowym – włącznie z możliwością rozszerzania rur oskrzelowych, pozwalając na lepsze spalanie tlenu – olej z konopi może być skutecznym, naturalnym rozwiązaniem dla milionów ludzi na całym świecie, którzy obecnie cierpią na astmę. W latach siedemdziesiątych przeprowadzono kilka badań, które sprawdzały wpływ konopi na oskrzela osób cierpiących na astmę. [su_highlight background=”#ffd512″]Wiele z badanych podmiotów wykazało bardzo pozytywne reakcje na leczenie.[/su_highlight]

3. Zdrowe serce

Olej konopny zawiera właściwości przeciwutleniające, które mogą zapewnić korzystne leczenie chorób sercowych. Badania na zwierzętach wykazały, że leczenie olejem z konopi może zapobiegać niektórym chorobom sercowo-naczyniowym, w tym miażdżycy tętnic, ataków serca i udarom mózgu. Brytyjski zespół badawczy z roku 2014 stwierdził, że wyniki tych badań miały również zastosowanie do stanów serca u ludzi. Wykazali, że kannabinoidy mogą powodować rozluźnienie naczyń krwionośnych, co umożliwiło poprawę krążenia i obniżenie ciśnienia krwi.

4. Ulga w bólu

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Jednym z najbardziej znaczących i tradycyjnych zastosowań rośliny konopi indyjskich było złagodzenie bólu, co pozwoliło na bardziej komfortowe leczenie. Ta metoda sięga tysięcy lat. Istnieją jednak nowe dowody na to, że produkty z tej rośliny mogą być skuteczne w złagodzeniu dyskomfortu poprzez hamowanie naprężeń nerwowych w drogach bólowych organizmu. Mają także możliwość złagodzenia większości stanów zapalnych, dlatego wielu chorych na raka decyduje się je stosować podczas chemioterapii. Badania kanadyjskie opublikowane w 2010 roku wykazały, że konopie indyjskie mogą być stosowane w leczeniu osób cierpiących na przewlekły bóle. W badaniu wzięły udział 23 osoby dorosłe, u których wystąpiły bóle neuropatyczne w wyniku operacji lub urazu. W ciągu 2 tygodni badani byli losowo wybierani i leczeni marihuaną w 4 różnych poziomach mocy. Wyniki wykazały, że podczas przyjmowania dawki 3 razy dziennie konopie indyjskie mogły znacznie zmniejszyć nasilenie bólu, a także poprawić sen.

5. Ochrona skóry

Olej konopny może być stosowany miejscowo w celu promowania zdrowego wyglądu skóry. W ten sposób olejek może pomóc pobudzić wydzielanie starych komórek skóry i zachęcać do wzrostu nowych, aby je zastąpić. Może również pomóc w produkcji lipidów, które pomagają zwalczać przewlekłe choroby skóry, w tym trądzik i łuszczycę. Dodatkowo, dzięki zdolności do redukcji stresu, olej z konopi może pomóc zapobiec niektórym rodzajom chorób skóry, takich jak egzema lub trądzik różowaty.

6. Napady padaczkowe

Istnieją pewne dowody, które zaczynają wyłaniać się z badań na małą skalę i nieoczekiwanych doniesień o tym, że olej z konopi może być skuteczny w zapobieganiu napadom padaczkowym i może potencjalnie stać się leczeniem padaczki w przyszłości. Niestety, na obecnym etapie nie ma wystarczających dowodów na uzasadnienie wykorzystania tych dolegliwości, ani ostatecznych wniosków z badań.

7. Rak

Rak jest chyba najbardziej kontrowersyjną chorobą w historii. Wielu zwolenników medycyny alternatywnej upiera się, przy istnieniu naturalnych kuracji. Zrozumiałe jest, że znaczna ilość podniecenia dotyczy potencjalnego używania oleju z konopi w leczeniu raka. Naukowcy odkryli, że niektóre kannabinoidy mają wiele pozytywnych efektów w warunkach laboratoryjnych, w tym: – Wywoływanie śmierci komórek nowotworowych poprzez apoptozę – Zapobieganie podziałowi komórek nowotworowych Zapobieganie nowym naczynkom krwionośnym stać się nowotworami Ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się komórek rakowych przez ciało i penetracji zdrowej sąsiadującej tkanki. Chociaż nie jest to jeszcze komercyjnie uznane jako lekarstwo, istnieją silne dowody sugerujące, że produkty pochodne konopi mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na proces leczenia u osób cierpiących na raka.

Referencje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23433741
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26195653
http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM197305102881902
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24548820
http://www.cmaj.ca/content/182/14/E694
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3202504/