Rozpoczęto kilka badań klinicznych, które mają na celu przeanalizować wpływ zdrowego odżywiania na objawy stwardnienia rozsianego (SM).  Obecnie w Stanach Zjednoczonych finansowane są dwa takie badania.  :

  1. University of Iowa dotyczy konkretnie wpływu diety na zmęczenie związane z MS.
  2. Lcahn School of Medicine w Nowym Jorku jest pilotażowym badaniem, analizującym możliwy wpływ diety na osoby z MS.

Obydwa te badania doszły do skutku dzięki działaniom Narodowego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego w USA.

Podnieść jakość życia.

Bruce Bebo, wiceprezes działu badań w Krajowym Towarzystwie Stwardnienia Rozsianego, powiedział, że  silną stroną wiarygodności badania były wnioski wyciągnięte zarówno przez pacjentów jak i badaczy, więc było ono owocniejsze, niż na przykład badanie w oparciu o wyniki stosowania leków na myszach.  Grupa zadaniowa zebrała ekspertów, aby wyznaczyć kierunek stylu życia dla dobrej kondycji psychicznej i fizycznej chorych na SM.

„Zaczęliśmy lepiej rozumieć, skąd czerpać wiedzę, gdzie są luki i jak można najlepiej inwestować w pacjentów i społeczeństwo”.

[bsa_pro_ad_space id=4]

Bebo wyjaśnił, że badania nad dietą nie są łatwe.  Trudno jest kontrolować badanych w kwestii planowania posiłków i konsumowanego pożywienia.   Dlatego efekty diety w obszarze modyfikacji czynników ryzyka objawów SM zależą głownie od samokontroli badanych lub też sprawowania nad nimi kontroli przez opiekunów.

Jak dieta może pomóc

Badanie opublikowane w Neurology wykazało, że oprócz kontroli wagi, osoby z SM mogą znaleźć pozytywne efekty neuroprotekcyjne (regenerujące mózg), jak i przeciwzapalne korzyści  z odpowiedniej diety tłuszczowej  oraz odpowiednią ilością węglowodanów nieprzetworzonych.  

W innym badaniu przyjrzano się 175 tysiącom kobiet i stwierdzono, że spożycie tłuszczów wielonienasyconych może zmniejszyć nasilenie objawów przy SM. Przykładowo, może poprawić funkcje poznawcze u chorych.

Warto przeczytać  15 POWODÓW, DLA KTÓRYCH DIETA KETOGENICZNA JEST WARTA UWAGI:

A może dieta pomaga również na zmęczenie?

By poznać odpowiedź na to pytanie, wydano ponad milion dolarów. Badanie prowadzone przez dr Terry Wahlsa analizowało dwie różne popularne diety stosowane przez chorych na MS i ich wpływ na zmęczenie związane z MS.

Darmowy webinar już dzisiaj o 21:00

Wprowadzenie do zdrowych nawyków żywieniowych 

Będzie niespodzianka 
Darmowa rejestracja

Do tej pory nie ma zatwierdzonych przez FDA leków na zmęczenie, które jest obecnie jedną z pięciu głównych przyczyn upośledzenia funkcji mózgu, a także czynnikiem obniżającym jakość życia.

Wahls, która sama choruje na MS, dzięki swoim doświadczeniom i badaniom określiła dietę, która pomaga w leczeniu choroby – zmodyfikowaną dietę paleo zwaną kuracja dr Wahls. Znaczenie swych badań dr Whals podkreśliła w Healthline. Po latach badań przedstawiła propozycję przetestowania swoich teorii ekspertom z Krajowej Rady Stwardnienia Rozsianego.

„Czy można określić dietę, która zmniejszy zmęczenie i poprawi jakość życia? To główne pytanie „, powiedziała. Jej zdaniem skuteczność diety określa się w porównaniu stanu zdrowia ze stanem wyjściowym, i to wzbudza największe zainteresowanie. Jej badania dalej trwają…

Inne badania

Badania w tej płaszczyźnie prowadzone są również w Nowym Jorku. Ich celem jest ustalenie metod postępowania dietetycznego u osób z SM, a także dostarczenie wstępnych danych w celu wsparcia przyszłych badań klinicznych dotyczących diety.

Według głównej badaczki, dr. Ilana Katz Sand, badania nie opierają się na stosowaniu konkretnej diety, ale zmodyfikowanej wersji diety śródziemnomorskiej dostosowanej do protokołu badania.

Chociaż głównym celem jest badanie wpływu diety na zmęczenie związane z MS, to dodatkowo ma na celu ustalić wpływ diety na inne objawy choroby.

Badania trwają i są bardzo obiecujące. Ale główny nadzorujący badania, LaRocca podkreślił, że ludzie nie muszą czekać na wyniki tych badań.

Warto przeczytać  Przysadka - Funkcje, jakie hormony wydziela, co, gdzie, jak, choroby, otyłość

Jest przekonany, że zdrowa dieta i utrzymanie zdrowej wagi może zmniejszyć inne problemy zdrowotne i powinno mieć korzystny wpływ na osoby z SM.

Jak użyteczny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.

POBIERZ EBOOKA