Rak skóry to złośliwy nowotwór, który może rozwinąć się w krótkim czasie. Badacze ogłosili, że codzienne spożywanie pomidorów może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór skóry o połowę. Takie spektakularne efekty zaobserwowano podczas badań przeprowadzonych na myszach na Uniwersytecie Stanowym w Ohio.

Wyniki badań sugerujące, że dieta może wpłynąć na rozwój i profilaktykę raka, szczegóły opublikowano w czasopiśmie Scientific Reports.

[su_highlight background=”#fd820a” color=”#ffffff”]Badane myszy (samce) przez 35 tygodni karmiono żywnością w 10 procentach składającą się z suszonych pomidorów[/su_highlight]. W tym czasie narażone były na działanie promieni UV. Myszy karmione dietą z pomidorami miały o 50 procent niższe ryzyko pojawienia się guzów skóry, w porównaniu z grupą kontrolną, której dieta była pozbawiona pomidorów.

W innym badaniu zauważono regres guza skóry u części myszy karmionych pokarmem z pomidorami. Pomidory okazują się więc skuteczne w profilaktyce, jak i przy leczeniu nowotworu skóry.

Zależność pomiędzy spożyciem pomidorów a ryzykiem raka skóry wynika z obecności w pomidorach karotenoidów nadających im kolor. Związki te chronią skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV, twierdzi Jessica Cooperstone, współautorka badania i naukowiec w Kolegium Żywności, Rolnictwa i Nauk o Środowisku w Ohio.

Karotenoidy występujące w pomidorach:

Płeć ma istotne znaczenie !

W badaniu nie stwierdzono istotnych różnic w liczbie guzów u samic myszy. Poprzednie badania wykazały, że samce myszy są w wyższej grupie ryzyka rozwoju raka skóry i sam przebieg choroby jest bardziej agresywny, w porównaniu do samic. To sugeruje, że [su_highlight background=”#fd820a” color=”#ffffff”]płeć niekoniecznie jest bez znaczenia w kwestii profilaktyki i leczenia raka[/su_highlight], twierdzi badacz Tatiana Oberyszyn, profesor patologii i pracownik Publicznego Centrum Onkologii w Ohio; „Co działa na mężczyzn nie zawsze może działać równie dobrze u kobiet i na odwrót.”

Zrób sobie domowy keczup i ciesz się zdrowiem !

Zdaniem Cooperstone, wcześniejsze badania kliniczne sugerują, że również jedzenie koncentratu pomidorowego, dzięki zawartości  likopenu, zwiększa ochronę przed oparzeniami słonecznymi i może chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniami UV.[su_highlight background=”#fd820a” color=”#ffffff”] „Likopen będący głównym karotenoidem w pomidorach, jest zarazem najskuteczniejszym antyutleniaczem”[/su_highlight] mówi.

Suplementy to nie to samo co pomidory !

„Jednakże, porównując przyswajany z żywnością likopen i syntetyczny odpowiednik w postaci suplementu diety, pomidory wydają się być bardziej skuteczne w ochronie przed zaczerwienieniem skóry w wyniku ekspozycji na UV, co sugeruje, że inne związki obecne w pomidorach nie są w tej kwestii bez znaczenia.”

 

Amerykańskie Towarzystwo Rakowe (ACS) informuje, że rak skóry w postaci czerniaka to jeden z najczęściej występujących nowotworów, zaraz przy raku piersi, płuc, prostaty i jelita grubego.

„Żywność nie zawsze jest lekiem, ale pamiętajmy, że to co jemy, może diametralnie wpłynąć na poziom ryzyka zachorowania i rozwój choroby. (…) Ochrona przed rakiem poprzez interwencje żywieniowe może przynieść znaczne korzyści” dodaje Cooperstone.

 

Badania :

https://www.nature.com/articles/s41598-017-05568-7