Wiele osób po intensywnym treningu odczuwa dyskomfort na poziomie układu pokarmowego, często trening przerywany jest z powód odruchu wymiotnego, lub podchodzenia treści żołądkowej w stronę przełyku  !

Musimy jednak rozróżnić, czy to jest spowodowane zbyt obwitym posiłkiem i za szybkim rozpoczęciem treningu, czy zbyt intensywnym treningiem, który irytuje nasz układ pokarmowy i działa odruchem obronnym w formie bólu żołądka, jelit a nawet wymiotów.

Warto przeanalizować co się je przed treningiem i czy rodzaj posiłku nie powoduje odbijania na treningu :

Długi intensywny wysiłek nie jest wskazany 

Badacze stwierdzili, że  wraz ze wzrastającą intensywnością i czasem trwania ćwiczeń  istnieje proporcjonalne zwiększenie ryzyka uszkodzeń jelit i zaburzeń czynności jelit. W szczególności komórki jelit (w tym kosmki jelitowe ) są narażone na zniszczenie, a jelito staje się bardziej nieszczelne, co powoduje przedostawanie się cząstek pokarmowych (na poziomie molekularnym – aminokwasy ) i patogenów z wewnątrz jelit do krwiobiegu. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe wywołane nadmiernym wysiłkiem są częste u sportowców i mogą prowadzić do ostrych lub przewlekłych komplikacji zdrowotnych.

Kiedy jelita zaczynają cierpieć ?

Stres organizmu spowodowany dwoma godzinami ćwiczeń przy VO2max (maksymalny pobór tlenu) 60% okazał się być progiem, w wyniku którego występują znaczne zaburzenia czynności jelit, niezależnie od stanu sprawności badanego. Bieganie i ćwiczenia przy wysokich temperaturach otoczenia wydają się zaostrzać zaburzenia jelit.

Jaki najlepszy trening aby nie uszkodzić jelit a spalić jak najwięcej tłuszczu ?

W zależności od celu treningowego starajmy się robić, krótkie intensywne treningi z wykorzystaniem własnego ciężaru ciała, sztangi, żelaznych czajników oraz pamiętajmy o treningu funkcjonalnym i stabilizacji, powrót do zajęć jakie organizowali nam nauczyciele W-F w podstawówce okazują się dobrym wzorcem treningowym.

Warto przeczytać  Złe samopoczucie po treningu ? Jak zbudować silne, zdrowe jelita ?

Przykładowo taki wyścig rzędów to nic innego jak interwał, ogranicza nas tylko kreatywność. Jeżeli chcemy przytyć w dobrej jakości mięsień róbmy ćwiczenia z obciążeniem np. przysiady, martwy ciąg po czym podnieśmy bardzo dynamicznie tętno na okres 20s. np. robiąc pajacyki, po czym wracamy do ćwiczeń z obciążeniem. Trening przy spalani tkani tłuszczowej i budowaniu masy mięśniowe jest taki sam, jedyne co musimy zmienić to ilość przyjmowanych kalorii w diecie.

Mitem jest, że podczas spalania tkanki tłuszczowej musimy robić dużo powtórzeń małym ciężarem, chyba, że zależy nam na utracie masy mięśniowej !

Odpowiedni wysiłek regeneruje jelita !

W badaniu stwierdzono również, że u pacjentów z   zespołem jelita drażliwego lub chorobą zapalną jelit  , może być korzystna aktywność fizyczna o małej lub umiarkowanej intensywności. Konsekwencje zdrowotne bardziej intensywnych ćwiczeń nie zostały zbadane, ale dla takich pacjentów mogą być szkodliwe.

Dlatego dla osób z problemami jelitowymi wskazany jest trening o średniej intensywności, mogą to być jak najbardziej ćwiczenia interwałowe przeplatane ćwiczeniami z obciążeniem, ale po pierwsze,  tętno musi być znacznie niższe niż u zdrowych osób po drugie trening musi być, krótszy ! 3/4 x w tygodniu po 15/20 min intensywniejszego treningu będzie ok. Pamiętajmy, że jednostka treningowa może trwać nawet 70 min ale zaczynamy przykładowo od elementów 30 min JOGI – ćwiczeń funkcjonalnych i stabilizacji w kolejności robimy wspomniany interwał z obciążeniem i na koniec wracamy do 20/30 min jogi – rozciągania (ćwiczeń ogólnorozwojowych)

Z okazji 34 urodzin motywatora
Rusza
PROMOCJA Na kurs wideo "Wszystko na temat zdrowia i zdrowych nawyków żywieniowych"
Oszczędzasz 331 zł
400zł  67zł

-82.75%

Promocja trwa jeszcze
w 3 dni nauczę cię więcej na temat odżywiania i zdrowia niż przeciętna osoba uczy się w miesiąc we własnym zakresie.
Czytaj dalej
Warto przeczytać  Eliksir z kiszonej kapusty. Potęga kultur bakterii.

Dodatkowa tylko dzisiaj niepublikowany ebook “Atlas witamin” o wartości 19zł w prezencie.

Podsumowanie 

„Pomimo, że nadmierne ćwiczenia zagrażają zdrowiu jelit, zidentyfikowaliśmy kilka czynników naprawczych i kilka strategii zapobiegania i leczenia, które mogą łagodzić i cofnąć uszkodzenia”, – powiedział dr Ricardo Costa, główny autor przeglądu The Alimentary Pharmacology & Therapeutics „Zaleca się przeprowadzenie pełnej oceny jelit u ćwiczących osób z problemami jelitowymi, aby ustalić, co powoduje problem i opracować indywidualne metody leczenia”.

 

Link do badań :

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/apt.14157/abstract;jsessionid=CABE8F0B96F4E49A749BACBD95FC84CE.f03t03

Ten temat na pewno cię zainteresuje :

Jak odbudować jelita i poprawić zdrowie ? Badania + dieta + probiotykoterapia vol.1

Jak użyteczny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.

POBIERZ EBOOKA