Lekooporna białaczka pokonana przez naukowców za pomocą nanotechnologii.

Podziel się ze znajomymi :)
  • 87
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
    87
    Shares

Uzyskanie leków, które będą zdolne zabić komórki rakowe  dokładnie w pożądanym miejscu jest bardzo trudne. Przy okazji komórek rakowych  niszczone są bowiem  także zdrowe komórki organizmu. Naukowcy głowią się nad tym problemem od lat. Na pomoc może przyjść nanotechnologia. Sposobem na wygraną z rakiem może być walka z nowotworem  za pomocą „Konia trojańskiego”. Nowoczesne podejście polega na zastosowaniu nanocząsteczek transportujących leki tylko do  komórek nowotworu.

Ostra białaczka szpikowa (acute myelogenous leukemia – AML) wynika z nabytego ( nie dziedzicznego ) uszkodzenia DNA rozwijających się komórek w szpiku kostnym.

Naukowcy z Ohio State University przeprowadzali doświadczenia medyczne na myszach, którym  podawano daunorubicynę. Niektóre z  komórek były całkowicie oporne na ten antybiotyk. Cząsteczki leku wprowadzone do komórek zarażonych AML  były wypychane z powrotem przez otwory w ścianach komórkowych. Aby rozwiązać ten problem, naukowcy musieli tak zaaplikować lek aby organizm nie zareagował obronnie na poziomie komórkowym. Jedynym rozwiązaniem okazało się dotarcie do zarażonej komórki dzięki mikroskopijnej strukturze DNA.

Zespół naukowców pokazał, że przez ostrożne manipulowanie  nićmi wirusowego DNA, ta pofałdowana struktura może być tworzona w ciągu zaledwie 10 minut. Niewiarygodne ale struktury te są wielkości zaledwie 100 nanometrów – dla lepszej orientacji spróbujmy wyobrazić sobie wielkość 1000 razy mniejszą od średnicy ludzkiego włosa. Niewielkie ilości daunorubicyny mogą być umieszczane w tych mikroskopijnych strąkach, a potem  uwalniane wewnątrz zarażonych białaczką komórek.
Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

 

snp:motywator
VideoBlog: www.motywator.tv
insta: https://www.instagram.com/motywator.tv/