Czy jedząc po 18:00 przytyje? Rozbicie mitu


Mit „nie jedz po 18:00, jeśli nie chcesz przytyć” funkcjonuje od lat. To sugestia, że nasze ciało nie jest w stanie przetworzyć posiłków późnym wieczorem, co prowadzi do przyrostu masy ciała. Ale czy jest to prawda, czy po prostu kolejny mit dietetyczny? Sprawdźmy to.

Nasze ciało nie zna godziny


Przede wszystkim, ciało nie wie, która godzina pokazuje na zegarze. Nie ma biologicznego zegara, który powie naszym enzymom trawiennym, że po 18:00 powinni zakończyć pracę. Ciało jest zdolne do przetwarzania pokarmu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.


Waży nasz styl życiaCo więcej, model „nie jedz po 18:00” ignoruje fakt, że nie wszyscy mamy ten sam styl życia. Dla niektórych osób, które kończą pracę późno czy są na różnych strefach czasowych, restrykcyjne ramy czasowe nie są praktyczne ani zdrowe. W ten sposób mogą skończyć się niedożywieniem i osłabieniem.

Co zaszkodzi naszej wadze?Nie jest to czas spożycia posiłku, który sprawia, że przytyjemy, ale raczej co i ile jemy oraz ile energii z tym posiłkiem zużywamy. Osoba, która spożywa posiłek z dużą ilością kalorii tuż przed pójściem spać, a następnie nie spala tych kalorii, prawdopodobnie przytyje. Ale to samo stanie się, jeżeli zjesz ten sam posiłek o 14:00 i będziemy siedzieć resztę dnia.

PodsumowującMimo że jedzenie późnym wieczorem może prowadzić do niezdrowych wyborów żywieniowych i przekąsek nocnych, samo spożywanie posiłków po 18:00 nie powoduje przyrostu masy ciała. Klucz do zdrowego stylu życia i utrzymania odpowiedniej masy ciała nie leży w restrykcyjnych ramach czasowych, ale w zdrowym odżywianiu, regularnej aktywności fizycznej i odpowiedniej ilości snu.