Kiedy myślimy o nowoczesnych udogodnieniach w naszych łazienkach, z pewnością stołek do ubikacji nie jest pierwszym, co przychodzi nam na myśl. Jednak w ostatnich latach ten skromny akcesorium zyskuje na popularności, a wielu ludzi przekonuje się do jego korzyści. Czy stołek do kucania jest kluczem do zdrowszego wypróżniania się?

Pozycja kucania – nasza naturalna postawa

Przez większość historii ludzkości korzystaliśmy z pozycji kucania podczas wypróżniania się. W wielu kulturach i krajach to wciąż jest normą. W rzeczywistości, pozycja ta jest uważana za bardziej naturalną dla naszej anatomii.

Dlaczego kucać? Anatomia ma odpowiedź

Kiedy siedzimy w tradycyjny sposób na toalecie, zwieracz odbytu nie rozluźnia się całkowicie. W pozycji kucającej mięsień ten może się bardziej rozluźnić, co może ułatwić wypróżnienie. Dodatkowo, kucanie zmniejsza nacisk na dolną część jelita grubego.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Korzyści zdrowotne

Niektóre osoby twierdzą, że regularne korzystanie z pozycji kucania może pomóc w zapobieganiu różnym schorzeniom jelit, takim jak hemoroidy czy zaparcia. Chociaż badania naukowe nie potwierdzają jednoznacznie wszystkich tych korzyści, wiele osób zauważa poprawę w komforcie wypróżniania się.

Stołek do kucania w praktyce

Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do kucania, stołek do ubikacji może być doskonałym rozwiązaniem. Pozwala on na zajęcie pozycji zbliżonej do kucania, jednocześnie korzystając z tradycyjnej toalety. Dzięki temu można cieszyć się korzyściami z pozycji kucającej bez potrzeby wprowadzania drastycznych zmian w łazience.

Podsumowanie

Chociaż stołek do kucania może wydawać się nieco egzotyczny dla niektórych, wiele osób uważa go za cenne narzędzie w dbaniu o zdrowie jelit. Jeśli borykasz się z problemami jelitowymi lub po prostu chcesz spróbować czegoś nowego, stołek do ubikacji może być wart wypróbowania.

Pamiętaj jednak, że każdy jest inny, a to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Dlatego warto przemyśleć decyzję i, jeśli to możliwe, skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek znaczących zmian w swojej rutynie zdrowotnej.