Beta-alanina – jak wpływa na Twoją wydajność?

Wśród wielu suplementów dla sportowców, bardzo ważnymi są te zawierające
beta- alaninę.

Suplementy dla sportowców mają za zadanie przede wszystkim wpływać na poprawę wydolności mięśni i tym samym wspomagać ciało przy wykonywaniu wytężonej pracy fizycznej, co przekłada się na wyniki sportowe.

Ich drugim działaniem jest budowa-wzmacnianie mięśni, co w połączeniu z regularnymi treningami przynosi bardzo korzystne efekty. Jaką rolę w procesie budowania masy mięśniowej odgrywa beta-alanina?

Czym jest i jak działa beta-alanina?

Beta-alanina to aminokwas – jeden z tych, które wchodzą w skład budowy białek tworzących masę mięśniową. Ale to niejedyne działanie tego aminokwasu.

Działa on bardzo korzystnie w połączeniu z różnymi rodzajami treningów.

Podwyższa poziom karnozyny w mięśniach, a ten związek wyhamowuje proces tworzenia się kwasu mlekowego w mięśniach. Inaczej mówiąc, zapobiega on nadmiernemu przemęczeniu mięśni w czasie treningu, zapewniając możliwość wydłużenia go i zwiększenia jego intensywności.

Beta-alanina wpływa również na kurczliwość mięśni, czyli sprawia, że pracują one wydajniej, a także wzrasta wydolność tlenowa – mięśnie są lepiej dotlenione, ukrwione i odżywione.

Bardzo ciekawym działaniem beta-alaniny jest jej wpływ na układ nerwowy. Redukuje ona uczucie lęku i stresu, może być nawet stosowana w terapii syndromu stresu pourazowego. 

Co daje przyjmowanie beta-alaniny?

Suplementy dla sportowców stosuje się po to, aby zwiększyć wydajność treningów i sprawić, by efektywność zwiększyła się w krótszym czasie do pożądanego poziomu.

Poprzez przyjmowanie suplementów zawierających beta-alaninę, przede wszystkim zwiększa się wydolność mięśni – zahamowany jest proces produkcji kwasu mlekowego, który powoduje popularne zakwasy i wpływa na efekt przeciążenia mięśni.

Już po dwóch tygodniach zażywania beta-alaniny zauważa się wyraźny efekt poprawy wydolności organizmu i zmniejszenia dyskomfortu po ćwiczeniach. 

Czy beta-alanina jest naturalna i bezpieczna?

Beta-alanina jest związkiem naturalnie występującym w różnych produktach, na przykład w filecie z kurczaka. Stosowanie jej w postaci wyizolowanej, czyli z suplementu również jest bezpieczne, nawet biorąc pod uwagę, że znajdują się w nim dawki beta-alaniny wyższe niż w produktach naturalnych.

Można ją łączyć z innymi suplementami oraz produktami wspomagającymi wydolność i kondycję. Podobne efekty, czyli poprawę wydolności organizmu przy braku szkodliwości w suplementacji, wykazano także dla soku z buraka.

Miłośnicy naturalnych sposobów wspomagania organizmu w substancje wpływające na wydolność, mogą więc popijać go śmiało na co dzień. 

Kto powinien sięgnąć po beta-alaninę?

Ogólnie mówi się o „odżywkach dla sportowców”, ale oczywiście nie trzeba być zawodowym sportowcem, aby móc je zażywać. Również osoby trenujące amatorsko lub starające się poprawić swoją sylwetkę, mogą, a wręcz powinny wspomagać się suplementami.

Dzięki nim mogą ćwiczyć efektywniej, czyli dłużej i intensywniej, przy zmniejszonych objawach przemęczenia na następny dzień. Wspomaganie się beta-alaniną jako środkiem poprawiającym wydolność i wpływającym na masę mięśniową, jest więc bardzo wskazane u tych, którym marzy się idealna sylwetka, zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

Jeśli trenujesz 3-4 razy w tygodniu i chcesz jak najszybciej zauważyć motywujące efekty, zażywaj suplementy z beta-alaniną. Prawidłowa dawka beta-alaniny na dzień to 4-5 gramów, stosowana przez 6-7 tygodni regularnych treningów. Łącząc ją z węglowodanami można uzyskać spotęgowany efekt treningów.

Dobrym pomysłem jest spożywanie tego suplementu przed i po treningu, w dni treningowe, dla zmniejszenia negatywnego działania kwasu mlekowego. Jak każdy suplement, beta-alanina lub odżywki białkowe zawierające ją, wymaga zapoznania się z treścią ulotki i stosowania dawkowania odpowiedniego do stopnia zaawansowania treningów, wieku, masy ciała i płci, zgodnie z zaleceniami producenta. Tylko wtedy można będzie zaobserwować pozytywne efekty płynące z suplementacji!