Wraz z wiekiem odczuwamy spadek sprawności umysłowej i fizycznej, który może ulec pogorszeniu w wyniku chorób takich jak choroba Alzheimera. Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Human Neuroscience , pokazuje, że starsi ludzie, którzy rutynowo biorą udział w ćwiczeniach fizycznych, mogą odwrócić oznaki starzenia się w mózgu, a taniec ma najgłębszy wpływ.

„Ćwiczenia mają korzystny wpływ spowolnienia lub nawet przeciwdziałania  zdolności umysłowej i fizycznej”, mówi dr Kathrin Rehfeld, główny autor badania, z siedzibą w niemieckim ośrodku chorób neurodegeneracyjnych w Magdeburgu w Niemczech. „W tym badaniu pokazujemy, że dwa różne rodzaje wysiłku fizycznego (trening tańca i wytrzymałości) zwiększają obszar mózgu, który zmniejsza się wraz z wiekiem, podczas gdy taniec tylko prowadzi do widocznych zmian w zachowaniu równowagi . ”

Starsi wolontariusze, ze średnim wieku 68 lat, zostali przyjęci do badania i przydzieleni do osiemnastomiesięcznego cotygodniowego kursu nauki tańca lub treningu wytrzymałościowego i elastyczności. Obie grupy wykazały wzrost regionu hipokampu mózgu. Jest to ważne, ponieważ ten obszar może być podatny na schorzenia związane z wiekiem i jest dotknięty chorobami, takimi jak choroba Alzheimera. Odgrywa również kluczową rolę w pamięci i uczeniu się, a także w utrzymaniu równowagi.

Podczas gdy poprzednie badania wykazały, że ćwiczenia fizyczne mogą zwalczyć osłabienie mózgu związane z wiekiem, nie wiadomo, czy jeden rodzaj ćwiczeń może być lepszy od innego. Aby to ocenić, procedury ćwiczeń podane wolontariuszom różniły się. Tradycyjny program treningu fitness prowadził głównie powtarzalne ćwiczenia, takie jak jazda na rowerze lub nordic walking, ale grupa taneczna miała co tydzień coś nowego.

Dr Rehfeld wyjaśnia: „Staraliśmy się zapewnić naszym seniorom w grupie tanecznej ciągle zmieniające się rutyny różnych gatunków. Kroki, formacje, prędkość i rytmy były zmieniane co dwa tygodnie, aby utrzymać ich w ciągłym procesie uczenia się, a najbardziej wymagającym aspektem było przypomnienie procedur pod presją czasu i bez wskazówek instruktora. ”

Uważa się, że te dodatkowe wyzwania powodują zauważalną różnicę w równowadze pomiędzy uczestnikami grupy tanecznej. Dr Rehfeld wykorzystują te badania, aby wypróbować nowe programy fitness, które mogą spowolnić procesy starzenia się mózgu.

„W tej chwili oceniamy nowy system o nazwie” Jymmin „- jest to system oparty na czujnikach, który generuje dźwięki (melodie, rytm) w oparciu o aktywność fizyczną Wiemy, że pacjenci z demencją reagują silnie podczas słuchania Muzyka: chcemy połączyć obiecujące aspekty aktywności fizycznej i aktywnego tworzenia muzyki „.

Dr Rehfeld kończy radą, która może nas podnieść z miejsc i tańczyć do naszego ulubionego rytmu.