Według badań opublikowanych w Nutrients młodzi, aktywni mężczyźni mogą skorzystać z ekstraktów z liści miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba).

Badania Polskiego naukowca

W celu przeprowadzenia badań, polski naukowiec Jerzym Kukucza z Akademii Wychowania Fizycznego  w Poznaniu, przebadał 18 aktywnych młodych mężczyzn, którzy przyjmowali standaryzowany ekstrakt z miłorzębu japońskiego lub placebo przez okres sześciu tygodni.

Co zaobserwował?

Wyniki wykazały, że maksymalny pobór tlenu (VO2max) poprawił się w obu grupach. Jednak zespół badawczy zaobserwował istotnie wyższy wzrost wśród tych, którzy przyjmowali ekstrakt z miłorzębu japońskiego.

Badanie nie wykazało wzrostu neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego BDNF (białko wydzielane przez neurony, należące do rodziny czynników wzrostu nerwów). Jednak naukowcy po przeprowadzeniu badań klinicznych stwierdzili, że suplementacja standaryzowanym ekstraktem powoduje istotne zwiększenie stężenia BDNF w trakcie wysiłku fizycznego.

Jaka dawka najlepiej?

Wedłu Gail B. Mahady’ego, doktora farmacji pracującego na Uniwersytecie Ilions w Chicago, sugerowana dawka standaryzowanego wyciągu miłorzębu japońskiego wynosi 40 mg do 60 mg, 3 do 4 razy dziennie…

Jak długo suplementować?

Nasze wyniki wykazują, że sześciotygodniowa suplementacja ekstraktem przez aktywnych fizycznie młodych mężczyzn może zapewnić poprawę ich wytrzymałości (o sześć procent większą, niż w grupie placebo).

Dodatkowe korzyści

Co więcej, naukowcy w artykule Nutra Ingredients napisali, że suplementacja tym ekstraktem może zapewnić nieco lepszą neuroprotekcję poprzez zwiększoną produkcję BDNF wywołaną wysiłkiem fizycznym.

Zdaniem naukowców pozytywne efekty ekstraktów roślinnych mogą wynikać z obecności związków polifenolowych. Eksperci ds. Zdrowia zauważyli, że związki te mogą posiadać silne właściwości przeciwutleniające. Ekstrakty roślinne mogą odgrywać istotną rolę w pobudzaniu aktywności różnych enzymów antyutleniających, takich jak peroksydaza glutationowa, katalaza i dysmutaza ponadtlenkowa.

Miłorząb japoński może również zwalczać skutki chorobowe związane z demencją

Badanie z udziałem zwierząt, opublikowane w 2013, wykazało, że wyciąg z miłorzębu japońskiego może również poprawić funkcjonowanie mózgu w poważniejszych przypadkach, takich jak demencja.

W ramach badań specjaliści z dziedziny medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Weifang w Chinach przebadali szczury z demencją naczyniową. Naukowcy następnie dali szczurom ekstrakt z miłorzębu japońskiego (EGb761). Następnie zwierzęta poddawano testom w labiryncie wodnym Morrisa w celu oceny ich zdolności uczenia się i pamięci.

Zespół badawczy stwierdził, że po zastosowaniu ekstraktu szczury osiągnęły lepsze rezultaty w serii testów dotyczących uczenia się i pamięci. Dodatkowo zaobserwowano znaczący wzrost neuronowych komórek macierzystych w pewnych regionach mózgu.

„Wyniki eksperymentu sugerują, że EGb761 zwiększa proliferację komórek macierzystych w pewnych strefach mózgu oraz znacznie poprawia naukę i pamięć u szczurów z otępieniem naczyniowym. Podawanie EGb761 może regulować proliferację komórek nerwowych, migrację i różnicowanie, a także promować proliferację komórek i różnicowanie u szczurów z obrzękiem naczyniowym.„, twierdzą naukowcy.