Ciało jest zaprojektowane do niemal nieprzerwanego ruchu w ciągu dnia, a w literaturze medycznej znajduje się ponad 10 000 artykułów potwierdzających, że nadmierne siedzenie jest niezależnym czynnikiem ryzyka dla choroby i przedwczesnej śmierci. Na przykład brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko obniżenia ogólnego stanu zdrowia o 114 procent, ryzyko choroby Alzheimera o 82 procent, a ryzyko depresji o 150 procent.

Ogólnie rzecz biorąc, chroniczna nieaktywność ma wskaźnik śmiertelności podobny do tego u osób palących. Według najnowszych statystyk, średnia długość życia polaków spadła .

Podczas gdy spadek ten najprawdopodobniej ma wiele przyczyn, bezczynność może być jedną z nich. Jak zauważył dr Jiaquan Xu, główny autor raportu, spadek średniej długości życia jest spowodowany przede wszystkim wzrostem liczby kategorii możliwych do uniknięcia zgonów.

Jak podaje Reuters:

„Według międzynarodowego badania, ludzie, którzy ćwiczą pięć dni w tygodniu przez 30 minut, znacznie zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci i chorób serca, nawet jeśli nie korzystają z siłowni i nie są członkami klubów sportowych. W badaniu obserwowano 130 000 osób w 17 krajach, zarówno bogatych jak i biednych. Bez względu na to, czy chodzili na siłownię, chodzili do pracy, czy zajmowali się domowymi czynnościami, takimi jak pranie czy ogrodnictwo, aktywność fizyczna przedłużyła życie i zmniejsza ryzyko chorób”.

Stwierdzono również, że ćwiczenia miały „brak efektu sufitu”, co oznacza, że ​​nie było poziomu, powyżej którego ćwiczenia zaczęły powodować zagrożenie dla zdrowia. Nawet bardzo wysoki poziom aktywności fizycznej, zdefiniowany jako ponad 41 godzin tygodniowo, nie wykazywał wyraźnego zagrożenia dla zdrowia.

Scott Lear, specjalista od chorób serca w Szpitalu St. Paul w Kanadzie, wyraża opinię, że:

„chodzenie przez zaledwie 30 minut przez większość dni w tygodniu przynosi znaczne korzyści, a wyższa aktywność fizyczna wiąże się z jeszcze niższym ryzykiem chorób”.

Zauważył również, że codzienne chodzenie jest jednym z najbardziej przystępnych środków zapobiegawczych. Podczas gdy leki, a nawet jedzenie większej ilości warzy może być kosztowne, chodzenie jest bezpłatne.

Z badań wynika, że jeśli cała populacja miała spełniałaby wytyczne, tj. [su_highlight background=”#ffd512″]30 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności ( jak chodzenie) pięć dni w tygodniu, [/su_highlight]można by zapobiec jednej chorobie serca na dwadzieścia przypadków i jednemu zgonowi na dwanaście zgonów na całym świecie.

Jeszcze większe korzyści można by uzyskać, zwiększając poziom aktywności do jednej lub dwóch godzin dziennie, siedem dni w tygodniu. Ludzie, którzy chodzili przez ponad 750 minut tygodniowo (nieco ponad godzinę i 45 minut dziennie), zmniejszyli ryzyko przedwczesnej śmierci o 36 procent. W takim przypadku, w skali globalnej można byłoby zapobiec dziecięciu procentom przypadków chorób serca i zmniejszyć ryzyko przedwczesnych zgonów aż o trzynaście procent. PODKRESLENIA LUB GRAF

Aktywność fizyczna 2 godziny dziennie?

Wielu osobom 2 godziny ćwiczeń dziennie może wydawać się abstrakcją nie do zrobienia.  Kluczem jest skupienie się na ruchu – aktywności fizycznej, która nie wymaga zmiany ubrania i wycieczki siłownię.

Jak donosi The Guardian: 

„Badanie wykazało, że ci ludzie, którzy mają najwyższy poziom aktywności, to ci, dla których jest to część ich codziennego życia zawodowego” – powiedział Lear.  „Spędzamy dużo czasu w spotkaniach. Jeżeli z kilkoma osobami, to dlaczego nie spotkać się na spacer? Sugeruję także zabawę z dziećmi w parku, zamiast siedzenia obserwując ich, wysiąść wcześniej z metra lub autobusu i iść po schodach, zamiast jechać windą. „

Intensywne ćwiczenia pomagają zapobiegać rakowi piersi

  • 16 badań potwierdza, że ćwiczenie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi
  • Opierając się na testach na zwierzętach i pobranych próbkach surowicy od zdrowych kobiet i pacjentów z rakiem piersi przed i po wysiłku, badacze doszli do wniosku, że krótkie, intensywne ćwiczenia, które zwiększają tętno i oddychanie, aktywują szlaki molekularne i sygnalizacji genów, które hamują wzrost komórek nowotworowych.

„Ważne jest podkreślenie, że trening wysiłkowy i adrenalina nie zapobiegły całkowicie tworzeniu się guza, ale spowodowały 50-procentową redukcję, tak więc trening wysiłkowy nigdy nie może zastąpić terapii przeciwnowotworowej, ale może być skuteczną strategią wspomagającą powrót do zdrowia, a także poprawia jakość życia”

– twierdzi Pernille Hojman z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Trening siłowy powiązano z poprawą zdrowia psychicznego

Ostatnio naukowcy doszli do wniosku, że trening oporności lub siły pomaga zmniejszyć lęk. Analiza obejmowała 16 opublikowanych badań z udziałem łącznie 922 uczestników.

W porównaniu z brakiem aktywności trening siłowy (wykonywany w dowolnym miejscu od dwóch do pięciu dni w tygodniu przez średnio 11 tygodni) wiązał się z mniejszą liczbą objawów lęku, niezależnie od tego, czy zdiagnozowano u osób problem ze zdrowiem psychicznym czy nie.

Brett Gordon, badacz kultury fizycznej i sportowiec z University of Limerick w Irlandii powiedział:

„Trening siłowy znacznie zmniejszył lęk zarówno u zdrowych uczestników, jak i u osób z chorobą fizyczną lub psychiczną, a wielkość efektu tych obniżek jest porównywalna z terapią pierwszego rzutu, taką jak leczenie i psychoterapia. Trening siłowy niemal nie ma skutków ubocznych i może być skutecznym narzędziem zmniejszania lęku zarówno dla zdrowych, jak i chorych.”

badania:

The Conversation December 7, 2016
Scientific American December 8, 2016
Diabetologia. 2012 Nov;55(11):2895-905
New York Times December 8, 2016
STAT News December 8, 2016
BBC News December 8, 2016
Fight Aging September 2017
MSN September 25, 2017
Cancer Research September 8, 2017 DOI: 10.1158/0008-5472.CAN-16-
Sports Medicine August 17, 2017
Forbes Magazine October 13, 2013
PNAS February 15, 2011: 108(7)
PLoS One 2009 Oct 20;4(10):e7506