Jak probiotyki wpływają na depresję? SPRAWDŹ!

Podziel się ze znajomymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Probiotyki są znane głównie pod kątem ich wpływu na przewód pokarmowy. Jednak w ostatnich czasach są stają się gorącym tematem w dziedzinie psychologii. Badania wykazują ich potencjalną rolę w łagodzeniu zaburzeń lękowych i depresji. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Brain, Behavior, and Immunity.

Probiotyki redukują smutne myśli

Negatywne rozmyślanie jest jednym z czynnikiem wystąpienia depresji. Naukowcy z Leiden Institure for Brain and Cognition jako pierwsi wpadli na pomysł zbadania probiotyków i ich wpływu na leczenie tej choroby.

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

___________________________________________

W badaniu brało udział 40 osób z zaburzeniami nastroju. Pierwszej grupie – 20 osób, podawano przez okres czterech tygodni. Druga grupa zażywała placebo. Obie grupy zostały poproszone o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego ich nastroju.

Probiotyki były różnego rodzaju: Bifidobacterium bifidum W23, Bifidobacterium lactis W52, Lactobacillus acidophilus W37, Lactobacillus brevis W63, Lactobacillus casei W56, Lactobacillus salivarius W24, and Lactococcus lactis (W19 and W58).

W porównaniu z grupą placebo, uczestnicy zażywający probiotyki wykazywały mniej pesymizmu. Było to pierwsze badanie, ukazujące efekt probiotyków na ludzi.

Jak jest połączony mózg z jelitem?

Dokładny mechanizm nie jest znany. Wiemy jednak, że bakterie jelitowe odgrywają kluczową rolę w produkcji neuroprzekaźników.

Szacuje się, że około 90% serotoniny, która jest głównym neuroprzekaźnikiem w depresji produkowana jest w przewodzie pokarmowym. Reakcję tę regulują niektóre rodzaje bakterii jelitowych, których eliminacja wykazuje zmniejszenie produkcji hormonu szczęścia. Dzięki temu można wyjaśnić dlaczego niektóre choroby takie jak zespół jelita drażliwego są związane z depresją.

Przeprowadzone badania są nowatorską metodą, która udowadnia związek relacji pomiędzy mózgiem a jelitami. Dzięki czemu w przyszłości będzie można poznać holistyczne metody leczenia depresji, koncentrując się nie tylko na psychice, ale także układzie trawiennym.

 Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*