Często słyszymy o tym, iż istnieją naturalne predyspozycje do dobrego wyglądu, że ktoś ma szybki, albo przeciwnie wolny metabolizm. I jest to prawda! Człowiek posiada pewne genetyczne uwarunkowania budowy ciała, które nazywamy somatotypem. W zależności od tego jaki somatotyp prezentuje, podejście do kształtowania sylwetki powinno być odmienne.

 

I tak wyróżniamy 3 odmienne somatotypy:

 

mezomofrik...asd
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.
https://www.youtube.com/watch?v=kP8dlBFwm94

To oczywiście duże uproszczenie, ponieważ występuje szereg pośrednich odmian budowy ciała, ale do naszych rozważań w zupełności wystarczy.

EKTOMORFIK

To osoba o bardzo drobnej sylwetce i bardzo szybkiej przemianie materii. Bardzo rzadko posiada problemy z nadwagą, czy też zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej. Dużym problemem jednak może być u niej budowanie masy mięśniowej. Osoby charakteryzujące się tym typem budowy powinny przede wszystkim zadbać o odpowiednią ilość kalorii. Szczególnie z nisko przetworzonych węglowodanów oraz zdrowych tłuszczy. By skutecznie kształtować sylwetkę powinno się prowadzić intensywne treningi bazując na wielostawowych ćwiczeniach (przysiady, wiosłowania.) Ilość treningów to 2-3 razy w tygodniu. Bardzo dobrą formą progresji będzie zwiększanie obciążenia (najlepiej z treningu na trening). Z kolei czasy przerwy pomiędzy ćwiczeniami lub seriami powinny trwać nawet do 4-5 minut. Trening typu cardio nie jest wskazany, ale też nie wykluczany.

ekto
https://www.youtube.com/watch?v=kP8dlBFwm94

 

ENDOMORFIK

To osoby o krępej budowie ciała i wolnej przemianie materii. Nie mają raczej problemu ze zwiększaniem swojej masy, ale bardzo często jest ona otoczona dużą ilością tkanki tłuszczowej. Osoby charakteryzujące się tym typem budowy powinny bardzo uważać na to co jedzą. Najlepiej spożywać 5=7 niewielkich posiłków z dosyć dużą ilością protein. Warto również zmniejszyć ilość węglowodanów na rzecz zdrowych tłuszczy. Jeżeli chodzi z kolei o wysiłek powinien być on prowadzony dość często 4 nawet czasem 5 razy w tygodniu. Treningi te powinny być bardzo krótkie, szybkie ale i też bardzo intensywne. Czasy przerwy między ćwiczeniami powinny wynosić tylko 20-30 sekund. Sprawdzą się tutaj bardzo dobrze ćwiczenia izolowane oraz treningi aerobowe (marsz, pływanie, jazda na rowerze).

endo
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.
https://www.youtube.com/watch?v=kP8dlBFwm94

MEZOMORFIK

To najrzadziej spotykany typ budowy. Dość proporcjonalna sylwetka- szerokie ramiona i dość wąska talia, czyli najlepsze cechy ektomorfika i endomorfika. Osoby charakteryzujące się tym typem budowy łatwo budują swoją muskulaturę i spalają tkankę tłuszczową. Żywienie w tym przypadku nie musi być bardzo rygorystyczne (optymalnie 5 posiłków w ciągu dnia). Jeżeli chodzi o wysiłek, powinien być on niezwykle zróżnicowany (przeplatana wysoka i niska intensywność tzn 2-3 tyg ciężkiego treningu następnie 2-3 tyg lekkiego treningu). Tutaj sprawdzą się ćwiczenia złożone- wielostawowe jak i ćwiczenia izolowane, a jako dodatek niewielka ilość treningu cardio jest wskazana.

mezo
https://www.youtube.com/watch?v=kP8dlBFwm94

 

Podsumowując genetyka nie daje nam równych szans na starcie,  jednak odpowiednie podejście i samodyscyplina pomoże nam cieszyć się znakomitym wyglądem niezależnie od typu naszej budowy.

Materiał powstał na podstawie :