Mleko kobiece jest wspaniałą rzeczą- daje noworodkom doskonałą mieszankę witamin, białek, tłuszczów i przeciwciała w celu zwalczania infekcji bakteryjnych i wirusów.

Przez tysiące lat, karmione piersią dzieci, skorzystały z tej dodatkowej ochrony przez chorobami w pierwszych miesiącach swojego życia. Jednak w przełomowym nowym raporcie brytyjskich naukowców uważa się, że mleko matki ma takie substancje aktywne, które mogły by być stosowane jako profilaktyka wielu chorób.
Naukowcy opracowali antybiotyk z mlekiem kobiecym, które odgrywa kluczową rolę w walce z superbakteriami zabijającymi obecnie około 700tysięcy ludzi na całym świecie każdego roku. Prognozowane jest, że liczba ta wzrośnie do 10 milionów w 2050 roku, twierdzi grupa ekspertów powołana przez premiera Davida Camerona w celu rozwiązania narastającego problemu.

Czym jest superbakteria?

W skrócie, superbakteria jest patogenem, odpornym na leczenie. Jedną powszechnie znaną bakterią jest MRSA, która jest odporna na wiele dostępnych leków mogących ją zwalczyć. Eksperci medyczni ostrzegają, że liczba ludności na świecie ciągle rośnie, a mniej antybiotyków jest odkrywanych, co powoduje wzrost niebezpiecznych infekcji, stanowiących zagrożenie dla życia ludzkiego.
Dacid Cameron ostrzegł, że superbakterie te mogą pogrążyć nowoczesną medycynę, sprowadzając ją do średniowiecza, a według brytyjskiego naczelnego lekarza, Dame Sally Davies, ministrowie nie zaczęli nawet planować świata bez antybiotyku, ponieważ oczekiwali,że potężne nowe leki będą odkryte w porę.
Superbakterie najczęściej rozprzestrzeniają się w szpitalach, u ludzi, którzy są leczeni na coś zupełnie innego, podczas gdy ich układ odpornościowy jest słabszy. W chwili obecnej jedynym realnym sposobem, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tych błędów, jest doradzanie ludziom regularnego mycie rąk, starając się ograniczyć ekspozycję na bakterie. Trzeba przyznać, że jak na XXIw. toś słaba metoda w walce z super zabójcą

Więc mleko matki jest odpowiedzią?

Antybiotyk, który został niedawno opracowany z mleka kobiecego może mieć kluczowe znaczenie dla zbliżającej się walki z superbakteriami. W przeciwieństwie do większości obecnie dostępnych antybiotyków, ten nowy lek działa atakując głęboką strukturę bakterii a dokładnie blokuje replikacje DNA bakterii , dzięki czemu jest prawie niemożliwe, aby infekcja się rozwijała.
Jest to rodzaj przełomu, na którym ministrowie opierając się będą walczyć z superbakterią w najbliższych latach. Opracowany w National Physical Laboratory (NPL) w południowo-zachodnim Londynie, antybiotyk stworzony z mleka matki jest w stanie dosłownie rozerwać bakterie w ułamku sekundy.
Związek, opracowany przez NPL, wyizolowano z aktywnego składnika-laktoferyny, którą od dawna uważa się, że ma wrodzone, ale słabe właściwości przeciwbakteryjne. Laktoferyna jest częścią białka, która naturalnie występuje w mleku matki i całkowicie niszczy bakterie, grzyby i wirusy, jak tylko ma z nimi styczność.
Po odizolowaniu związku z mleka piersi, naukowcy wstrzykiwali go do sztucznego wirusa, który wybiórczo atakował bakterie.
Badacze uważają, że ten nowy antybiotyk może być również stosowany w leczeniu chorób genetycznych obecnie uważanych za „nieuleczalne”, takich jak na przykład anemia sierpowata, ze względu na jego zdolność do przepisywania DNA komórki.
Być może w ciągu dekady dowiemy się, czy ten antybiotyk działa i stanie się powszechnie dostępny. Jednym z największych wyzwań jest, aby upewnić się, czy wirus dostaje się do zainfekowanych obszarów bez uprzedniego podziału w krwioobiegu.
Tymczasem lekarze sugerują, że musimy tworzyć średnio 10 nowych antybiotyków co dziesięć lat, w celu zwalczania tych bakterii, które stały się oporne na działanie leków. Oznacza to, że naukowcy muszą znaleźć więcej potencjalnych antybiotyków – i to szybko – w celu złagodzenia skutków obecności superbakterii.

Laktoferyna jest bioaktywnym białkiem mlecznym o wszechstronnym działaniu. Nie da się przecenić roli tej substancji. Wciąż jeszcze nie zbadano wszystkich mechanizmów jej działania, jednak szerokie spektrum jej właściwości zostało potwierdzone w badaniach naukowych. Laktoferynie przypisuje się tak różne funkcje jak np.: działanie immunomodelujące (uodparniające).

  • Wsparcie dla przewodu pokarmowego
  • Wsparcie dla systemu immunologicznego
  • Wspomaga rozwój zdrowych bakterii jelitowych
  • Wspomaga bioprzyswajalność składników odżywczych

Więcej informacji na temat : Laktoferyny znajdziesz tutaj 

Źródła:
1. BabyCentre.com

2. LiveScience.com

3. TheTimes.co.uk

3. Independent.co.uk