Przy sprzedaży produktów bezglutenowych, które osiągają ponad 6 miliardów dolarów rocznie, naprawdę dziwne jest to w jaki sposób ludzie postrzegają przed pszenicą w swojej diecie. Kiedyś była ona ’’czczona’’ i uważana za ’’królową ziaren’’ teraz natomiast jest odrzucana a nawet osądzana o bycie źródłem problemów zdrowotnych.

Przeciwnicy twierdzą, że ruch ten jest chwilową modą a ludzie, którzy rozpoczęli go bez oficjalnej diagnozy, są trochę szaleni. W końcu ’’lepsze samopoczucie’’ po eliminacji glutenu nie jest uważane za dowód czegokolwiek w ramach konwencjonalnego systemu medycznego.

Jednak odsuwając na bok anegdoty i ’’subiektywne doświadczenia’’, możemy znaleźć rodzaj badań klinicznych, które są wiarygodne z punktu widzenia dominującej placówki medycznej. Badania te znajdują się w biomedycznej bazie danych Biblioteki Narodowej medycyny znanej jako MEDLINE. Jest to obszerne archiwum bibliograficzne, które zawiera ponad 21 milionów wpisów, a 13568 z nich odnosi się właśnie do glutenu.

Nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania i badań na temat „nietolerancji glutenu” – chociaż wolimy nazywać to „toksycznością glutenu”, aby skupić uwagę na ’’winowajcy’’ czyli na glutenie, a nie na ’’ofierze’’ . W 1971 roku na liście MEDLINE, zawierającej odniesienia do glutenu, znalazło się 71 badań. W roku 2011 było ich aż 514.

Znajduje się także zestaw pól „działań farmakologicznych”, w których wymieniono 20 różnych sposobów, w jakich pszenica szkodzi ciału, np. uszkadzając nerwy (neurotoksyczne), uszkadzając układ odpornościowy (immunoreaktywny), zapalny itd.

Obecnie konwencjonalna placówka medyczna identyfikuje tylko garść zaburzeń, które mogą być spowodowane spożyciem pszenicy, takie jak:

  1. Alergia na pszenicę
  2. Nietolerancja glutenu
  3. Choroba Duhringa
  4. Anaafilaksja

Te minusy są jednak tylko czubkiem ogromnej „celiakalnej” góry lodowej. Obecnie istnieje ogromny zbiór danych stanowczo mówiących o prawdopodobieństwie, że nietolerancja pszenicy jest uniwersalnym, ludzkim problemem specyficznym dla gatunku, występującym w różnym stopniu, a w większości przypadków pod-klinicznie. Trzeba też wziąć pod uwagę „niewidzialny cierń”, czyli lektynę pszeniczną – znaną bardziej też jako aglutynina z kiełków pszenicy (WGA) -która może powodować szerokie spektrum szkodliwych skutków dla zdrowia, nawet gdy nie zostaną wykryte podczas konwencjonalnych badań przesiewowych.

Warto przeczytać  Wpływ złych nawyków żywieniowych na cerę

Podsumowanie 

Problemem nie jest pszenica sama w sobie tylko sposób jej modyfikacji. Na chwilę obecną nie mamy pierwotnych ziaren pszenicy tylko przemysłowe hybrydy (dające wysokie plony oraz zawartością glutenu większą niż za czasów naszych dziadków) Gluten w pszenicy nie przypomina tego z 60 lat temu dlatego pojawiają się takie problemy zdrowotne. Organizm tego nie zna, nie wie jak z tym sobie poradzić.

Jeżeli nie potraficie żyć bez pieczywa zmienicie go na wszystko tylko nie pszenica ! 

Jak użyteczny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.

POBIERZ EBOOKA