Wcześniejsze badania wykazały, że czytanie książek może przynieść szerokie spektrum korzyści, od fizycznych, przez psychicznie po intelektualne. Teraz najnowsze wyniki badań pokazały, że ludzie, którzy czytają książki przez około [su_highlight background=”#f51102″ color=”#ffffff”]30 minut dziennie[/su_highlight], żyją średnio o [su_highlight background=”#f51102″ color=”#ffffff”]2 lata dłużej[/su_highlight] niż ci, którzy w ogóle nie czytają…!

Wyniki poprzednich badań jednoznacznie dowiodły, iż spędzanie czasu z dobrą książką poprawia umiejętności społeczne ludzi poprzez poprawę ich[su_highlight background=”#f51102″ color=”#ffffff”] zdolność do odczytywania myśli i uczuć innych[/su_highlight].

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

___________________________________________

Naukowcy z University of Sussex w Anglii stwierdzili, że czytanie jest „najbardziej skutecznym sposobem na przezwyciężenie stresu” – nawet lepszym od słuchania muzyki, filiżanki herbaty czy pójścia na spacer.

[su_icon_panel color=”#b22121″ border=”1px dotted #f82d2d” shadow=”0px 0px 0px #eeeeee” radius=”8″ text_align=”left” icon=”icon: exclamation” icon_color=”#ea3131″ icon_size=”82″]Czytanie również okazało się być świetnym sposobem do utrzymania ostrości umysłu  i może ograniczać spadek kondycji psychicznej o 32%, co w efekcie pomaga nawet zapobiegać chorobie Alzheimera.[/su_icon_panel]

Nadal nie jesteś przekonany do odłożenia smartfonu i sięgnięcia po poważną książkę? Według naukowców czytanie czyni Cię mądrzejszym. W badaniu opublikowanym w 1993 roku w czasopiśmie Advances in Child Development and Behavior naukowcy napisali:

„Z naszych danych wynika, że obcowanie z ambitnym drukiem poszerza słownictwo, wiedzę ogólną, umiejętności werbalne i zdolność abstrakcyjnego rozumowania …”

Poprzez „mądrość”, naukowcy definiują „posiadanie szerszego słownictwa i wiedzy o świecie na płaszczyźnie abstrakcyjnych umiejętności inteligentnego rozumowania  …”

[su_icon icon=”http://motywatordietetyczny.pl/wp-content/uploads/2016/12/Zrzut-ekranu-2016-12-27-o-14.23.04.png” background=”#3ba5d6″ color=”#fefefe” text_color=”#558ce5″ size=”20″ text_size=”22″]Co nowego badania mówią o czytaniu[/su_icon]

Naukowcy z Yale University w nowych badaniach przeanalizowali dane na temat 3,635 osób w wieku 50 lat i starszych. Uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy – na tych, którzy w ogóle nie czytają, którzy czytają nawet 30 minut dziennie, oraz tych, którzy czytają więcej niż 3,5 godziny tygodniowo.

Wyniki badań były piorunujące:

  • najwięcej czytają wykształcone kobiety o wysokich dochodach
  • czytelnicy książek żyją średnio o 2 lata dłużej niż ci, którzy nie czytają w ogóle
  • osoby czytające więcej niż 3,5 godziny tygodniowo, w ciągu 12-letniego okresu obserwacji byli o 17% mniej narażeni na śmierć w porównaniu do nie czytających uczestników badań
  • w klasyfikacji generalnej osoby nie czytające były o 23% bardziej narażone na śmierć w porównaniu do osób czytających ponad 3,5 godziny tygodniowo
  • osoby czytające czasopisma żyją średnio o 23 miesiące dłużej

Becca R. Levy, główny autor badania, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Yale, powiedziała: „Ludzie, którzy deklarują się jako osoby czytające co najmniej pół godziny dziennie mają znaczną przewagę nad osobami nie czytającymi w ogóle.”

 

linki do badań:

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0277953616303689