Wcześniejsze badania wykazały, że czytanie książek może przynieść szerokie spektrum korzyści, od fizycznych, przez psychicznie po intelektualne. Teraz najnowsze wyniki badań pokazały, że ludzie, którzy czytają książki przez około  30 minut dziennie , żyją średnio o  2 lata dłużej  niż ci, którzy w ogóle nie czytają…!

Wyniki poprzednich badań jednoznacznie dowiodły, iż spędzanie czasu z dobrą książką poprawia umiejętności społeczne ludzi poprzez poprawę ich  zdolność do odczytywania myśli i uczuć innych .

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

___________________________________________

Naukowcy z University of Sussex w Anglii stwierdzili, że czytanie jest „najbardziej skutecznym sposobem na przezwyciężenie stresu” – nawet lepszym od słuchania muzyki, filiżanki herbaty czy pójścia na spacer.

Czytanie również okazało się być świetnym sposobem do utrzymania ostrości umysłu  i może ograniczać spadek kondycji psychicznej o 32%, co w efekcie pomaga nawet zapobiegać chorobie Alzheimera.

Nadal nie jesteś przekonany do odłożenia smartfonu i sięgnięcia po poważną książkę? Według naukowców czytanie czyni Cię mądrzejszym. W badaniu opublikowanym w 1993 roku w czasopiśmie Advances in Child Development and Behavior naukowcy napisali:

„Z naszych danych wynika, że obcowanie z ambitnym drukiem poszerza słownictwo, wiedzę ogólną, umiejętności werbalne i zdolność abstrakcyjnego rozumowania …”

Poprzez „mądrość”, naukowcy definiują „posiadanie szerszego słownictwa i wiedzy o świecie na płaszczyźnie abstrakcyjnych umiejętności inteligentnego rozumowania  …”

Potrzebujesz diety na odchudzanie ?

Po nocach słyszę te głosy „Damian a jesz jajka na śniadanie, Damian a czy stosujesz pieczywo, nabiał, pizzę, paluszki ….. Damian jak się odżywiasz?” Postanowiłem spisać wszystkie moje ulubione posiłki i stworzyć gotowe jadłospisy
Sprawdź szczegóły 

Co nowego badania mówią o czytaniu

Naukowcy z Yale University w nowych badaniach przeanalizowali dane na temat 3,635 osób w wieku 50 lat i starszych. Uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy – na tych, którzy w ogóle nie czytają, którzy czytają nawet 30 minut dziennie, oraz tych, którzy czytają więcej niż 3,5 godziny tygodniowo.

Warto przeczytać  Jak odbudować zniszczony mózg ? Rokujące badania

Wyniki badań były piorunujące:

  • najwięcej czytają wykształcone kobiety o wysokich dochodach
  • czytelnicy książek żyją średnio o 2 lata dłużej niż ci, którzy nie czytają w ogóle
  • osoby czytające więcej niż 3,5 godziny tygodniowo, w ciągu 12-letniego okresu obserwacji byli o 17% mniej narażeni na śmierć w porównaniu do nie czytających uczestników badań
  • w klasyfikacji generalnej osoby nie czytające były o 23% bardziej narażone na śmierć w porównaniu do osób czytających ponad 3,5 godziny tygodniowo
  • osoby czytające czasopisma żyją średnio o 23 miesiące dłużej

Becca R. Levy, główny autor badania, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Yale, powiedziała: „Ludzie, którzy deklarują się jako osoby czytające co najmniej pół godziny dziennie mają znaczną przewagę nad osobami nie czytającymi w ogóle.”

 

linki do badań:

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0277953616303689

 

Jak użyteczny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Przykro nam, że ten wpis nie był dla Ciebie przydatny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

DARMOWY E-BOOK WPROWADZENIE DO ZDROWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

e-book jest darmowym wprowadzeniem do kolejnych edycji tej książki. Jeżeli chcesz ściągnąć aktualną wersję i być informowany o uaktualnieniach tej książki zostaw swojego maila.

POBIERZ EBOOKA