Wcześniejsze badania wykazały, że czytanie książek może przynieść szerokie spektrum korzyści, od fizycznych, przez psychicznie po intelektualne. Teraz najnowsze wyniki badań pokazały, że ludzie, którzy czytają książki przez około  30 minut dziennie , żyją średnio o  2 lata dłużej  niż ci, którzy w ogóle nie czytają…!

Wyniki poprzednich badań jednoznacznie dowiodły, iż spędzanie czasu z dobrą książką poprawia umiejętności społeczne ludzi poprzez poprawę ich  zdolność do odczytywania myśli i uczuć innych .

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

___________________________________________

Naukowcy z University of Sussex w Anglii stwierdzili, że czytanie jest “najbardziej skutecznym sposobem na przezwyciężenie stresu” – nawet lepszym od słuchania muzyki, filiżanki herbaty czy pójścia na spacer.

[su_icon_panel color=”#b22121″ border=”1px dotted #f82d2d” shadow=”0px 0px 0px #eeeeee” radius=”8″ text_align=”left” icon=”icon: exclamation” icon_color=”#ea3131″ icon_size=”82″]Czytanie również okazało się być świetnym sposobem do utrzymania ostrości umysłu  i może ograniczać spadek kondycji psychicznej o 32%, co w efekcie pomaga nawet zapobiegać chorobie Alzheimera.[/su_icon_panel]

Nadal nie jesteś przekonany do odłożenia smartfonu i sięgnięcia po poważną książkę? Według naukowców czytanie czyni Cię mądrzejszym. W badaniu opublikowanym w 1993 roku w czasopiśmie Advances in Child Development and Behavior naukowcy napisali:

“Z naszych danych wynika, że obcowanie z ambitnym drukiem poszerza słownictwo, wiedzę ogólną, umiejętności werbalne i zdolność abstrakcyjnego rozumowania …”

Poprzez “mądrość”, naukowcy definiują “posiadanie szerszego słownictwa i wiedzy o świecie na płaszczyźnie abstrakcyjnych umiejętności inteligentnego rozumowania  …”

[su_icon icon=”http://motywatordietetyczny.pl/wp-content/uploads/2016/12/Zrzut-ekranu-2016-12-27-o-14.23.04.png” background=”#3ba5d6″ color=”#fefefe” text_color=”#558ce5″ size=”20″ text_size=”22″]Co nowego badania mówią o czytaniu[/su_icon]

Naukowcy z Yale University w nowych badaniach przeanalizowali dane na temat 3,635 osób w wieku 50 lat i starszych. Uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy – na tych, którzy w ogóle nie czytają, którzy czytają nawet 30 minut dziennie, oraz tych, którzy czytają więcej niż 3,5 godziny tygodniowo.

Wyniki badań były piorunujące:

  • najwięcej czytają wykształcone kobiety o wysokich dochodach
  • czytelnicy książek żyją średnio o 2 lata dłużej niż ci, którzy nie czytają w ogóle
  • osoby czytające więcej niż 3,5 godziny tygodniowo, w ciągu 12-letniego okresu obserwacji byli o 17% mniej narażeni na śmierć w porównaniu do nie czytających uczestników badań
  • w klasyfikacji generalnej osoby nie czytające były o 23% bardziej narażone na śmierć w porównaniu do osób czytających ponad 3,5 godziny tygodniowo
  • osoby czytające czasopisma żyją średnio o 23 miesiące dłużej

Becca R. Levy, główny autor badania, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Yale, powiedziała: “Ludzie, którzy deklarują się jako osoby czytające co najmniej pół godziny dziennie mają znaczną przewagę nad osobami nie czytającymi w ogóle.”

 

linki do badań:

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0277953616303689