Miłośnicy Czystka lub Ostropestu mogą wymiennie stosować to zioło.  Babka zwyczajna jest popularnym chwastem rosnącym w ogrodach i na trawnikach. Jest to roślina dokuczliwa, ale z medycznego punktu widzenia bardzo pożyteczna, więc warto z niej korzystać.

Najlepsze właściwości :

  • Wyciąga toksyny z wątroby
  • Skuteczna w usuwaniu skutków zatrucia metalami ciężkimi
  • Usuwa blizny po trądziku – rozjaśnia przebarwienia
  • Poprawia trawienie i usprawnia jelita
  • Usuwa śluz w drogach oddechowych
  • Wspomaga leczenie Hemoroidów
  • Pomocna w leczeniu stanów zapalnych

Te krzaczaste zielone liście i małe łodyżki to unikalny potencjał leczniczo-odżywczy, który może pomóc przezwyciężyć bolesne cykle miesiączkowe, rozjaśnić cerę trądzikową, a nawet wyleczyć bolesne zapalenie stawów. Przez setki lat babka zwyczajna była wykorzystywana jako jeden z najsilniejszych leków natury.

Babka działa miejscowo jako uzdrowiciel gojenia.

Jednym z jej zastosowań jest używanie jej jako środka ściągającego na rany i ugryzienia. Wystarczy przeżuć liście lub skruszyć i zmielić, aby uzyskać skuteczny okład-papkę, który wyciąga toksyny ze skóry, oraz zapobiega infekcjom i tworzeniu się blizn, np. po użądleniu przez pszczoły, ugryzieniu, trądziku, zranieniu odłamkiem szkła, wysypce.

Babka pomaga w trawieniu.

Jeśli cierpimy z powodu ciągłych problemów trawiennych, na przykład spowodowanych przyjmowaniem antybiotyków, mamy alergie pokarmowe, babka może być prostym lekarstwem.

Liście i nasiona babki zmniejszają zapalenia i pomagają naprawić uszkodzoną błonę śluzową jelita. Nasiona babki są również przydatne w utrzymywaniu czystości układu pokarmowego, działając w sposób podobny do łuski babki płesznik, pochłaniając toksyny i tworząc zwarty stolec. Przy niestrawności, wyciąg z liści babki posłuży jako uzdrowiciel jelita.

Babka pomaga zwalczać problemy z układem oddechowym.

Ponieważ babka jest bogata w krzemionkę mineralną, sprawia, że ma doskonałe właściwości wykrztuśne. Oznacza to, że pomaga zwalczać zalegający śluz w drogach oddechowych, skutecznie leczy kaszel, przeziębienia i różne inne dolegliwości układu oddechowego.

Klinika Zdrowia”, napisał: „Babka działa jak łagodny lek wykrztuśny, kojący ból przy zapaleniach układu oddechowego, zapaleniu oskrzeli”.

Babka pomaga przy hemoroidach.

Te same właściwości ściągające, które sprawiają, że babka jest skutecznym sposobem na rany, uczyniło ją także skutecznym lekarstwem na hemoroidy. Po obróbce i przekształceniu w balsam lub maść, babkę zwyczajną można stosować na hemoroidy. Zatrzymuje przepływ krwi, jest również jest przydatna w leczeniu zapalenia pęcherza i towarzyszącym mu krwawieniu.

„Babka jest jednym z głównych, miejscowych środków leczniczych zachodniego ziołolecznictwa, używana jako balsam, maść, kompresy lub okład na rany i siniaki „, dodaje Hoffmann w swojej książce. „Może być stosowana miejscowo na hemoroidy i owrzodzenia skóry”.

Babka ma dobroczynny wpływ na wszystkie choroby krwi i prawie wszystkie inne choroby.

Według „The American Materia Medica, Therapeutics and Pharmacognosy”, napisanego przez dr Finley Ellingwood, doktora medycyny, w 1919 roku, babka jest skuteczna przy praktycznie wszystkich chorobach krwi, wielu chorobach gruczołowych, zatruciu rtęcią, biegunkach, zaburzeniach miesiączkowania, urazach, ukąszeniach i wysypce na skórze.

„Babka zwyczajna jest panaceum na organizm ludzki, zaczynając od zaburzeń miesiączkowania, przez wszystkie problemy trawienne, do prawie wszystkich dolegliwości skórnych, a nawet przy zapaleniu stawów.

O niezwykłym potencjale babki na  gojenia dodaje „Life Advancer „: „Dodać można ją do sałatek, żucie babki złagodzi pragnienie, lub można ją wymieszać nawet z frytkami. To wszechstronnie dzikie warzywo, a właściwie chwast, będzie utrzymywać nas w dobrym zdrowiu przez długie lata!”.

fff

źródła:

http://www.henriettes-herb.com/eclectic/ellingwood/plantago.html

This Little Weed Is One of the Most Useful Medicines on the Planet


http://www.henriettes-herb.com/eclectic/ellingwood/plantago.html
https://books.google.pl/books?id=7xMjzaMvbKUC&pg=PA574&lpg=PA574&dq=plantain+expectorant&source=bl&ots=7kc8i8i0Y0&sig=_AVkYA-hmLZRir_fsEIJCGZ3eqU&hl=en&sa=X&ei=eziSVNiOCo-zogT-1oDgDA&redir_esc=y#v=onepage&q=plantain%20expectorant&f=false