Wprowadzenie

Choroby jelit mogą mieć wiele przyczyn i objawów. Czasami mogą one przypominać inne dolegliwości, co utrudnia ich rozpoznanie. Wiedza o subtelnych sygnałach może pomóc w szybkim wykryciu problemów i podjęciu skutecznego leczenia. W tym artykule omówimy najważniejsze objawy chorób jelit, na które warto zwrócić uwagę.

Zmiany w rytmie wypróżnień

Pierwszym, na który warto zwrócić uwagę, są zmiany w rytmie wypróżnień. Jeżeli zauważysz, że Twój organizm zaczyna funkcjonować inaczej, na przykład zaczynasz cierpieć na przewlekłą biegunkę lub zaparcia, może to być sygnał choroby jelit. Takie objawy mogą świadczyć o zespole jelita drażliwego, chorobie Leśniowskiego-Crohna, celiakii czy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Zrozumienie naszych jelit

Jelita są nie tylko odpowiedzialne za trawienie, ale również są siedliskiem dla bilionów bakterii, które są niezbędne dla naszego zdrowia. Badania pokazują, że dysbioza, czyli zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej, może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym zmian w rytmie wypróżnień.

Co mówią instytuty badawcze?

Według badań przeprowadzonych przez instytut GI (Gastrointestinal Institute), zmiany w rytmie wypróżnień są często związane z chorobami takimi jak zespół jelita drażliwego (IBS), choroba Leśniowskiego-Crohna, celiakia, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz niektóre rodzaje nowotworów jelita.

Instytut Badań nad Celiakią z Uniwersytetu w Chicago podkreśla, że nieregularne wypróżnienia mogą być jednym z pierwszych oznak celiakii, autoimmunologicznej choroby jelita cienkiego.

Z kolei badania przeprowadzone przez National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK) sugerują, że zmiany w rytmie wypróżnień mogą być także skutkiem zmian w diecie, stresu, a nawet zmian hormonalnych, jakie zachodzą podczas cyklu miesiączkowego u kobiet.

Znaczenie wypróżnień dla naszego zdrowia

Zmiany w rytmie wypróżnień nie są tylko symptomem potencjalnego problemu, ale mogą także wpływać na nasze ogólne samopoczucie i jakość życia. Przewlekłe zaparcia mogą prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak bóle brzucha i wzdęcia, a przewlekła biegunka może prowadzić do odwodnienia i niedoborów odżywczych.

Kiedy powinniśmy się martwić?

  1. Trwałość objawów: Jeżeli objawy takie jak biegunka, zaparcia, nieregularne wypróżnienia lub inne dolegliwości utrzymują się dłużej niż 2-3 tygodnie, powinniśmy skontaktować się z lekarzem.
  2. Nagłe zmiany: Nagłe, drastyczne zmiany w rytmie wypróżnień, zwłaszcza jeśli są one połączone z innymi objawami, takimi jak ból brzucha, krew w stolcu, utrata wagi czy zmęczenie, powinny skłonić nas do natychmiastowej wizyty u lekarza.
  3. Nawracające dolegliwości: Nawracające lub przewlekłe problemy z wypróżnianiem również powinny być skonsultowane z lekarzem.

Nieregularne bóle brzucha

Nieregularne bóle brzucha są kolejnym alarmującym sygnałem. Mogą one mieć różne przyczyny, jednak jeżeli są częste i niezwiązane z jedzeniem, powinny być skonsultowane z lekarzem. Mogą one wskazywać na stan zapalny w jelicie, niewłaściwe trawienie, czy też obecność guzów.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Co mówią instytuty badawcze?

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK), ból brzucha jest często związany z problemami przewodu pokarmowego. Może to być objawem zespołu jelita drażliwego, choroby wrzodowej, zapalenia trzustki, kamicy żółciowej, zapalenia wyrostka robaczkowego, a nawet raka.

Instytut Gastroenterologii z Uniwersytetu Stanforda zauważa, że ból brzucha może również wynikać z problemów poza układem pokarmowym, takich jak problemy z układem moczowym (np. kamica nerkowa), ginekologiczne (np. endometrioza) lub nawet kardiochirurgiczne (np. zawał serca).

Kiedy powinniśmy się martwić?

  1. Trwałość bólu: Jeżeli ból brzucha utrzymuje się dłużej niż kilka dni, zdecydowanie powinniśmy skontaktować się z lekarzem.
  2. Intensywność bólu: Nagły, intensywny ból brzucha, szczególnie jeżeli jest połączony z innymi objawami, takimi jak gorączka, wymioty, krew w stolcu, wymioty krwią, utrata wagi, jest sygnałem, że powinniśmy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
  3. Lokalizacja bólu: Ból w określonym miejscu może wskazywać na konkretne problemy. Na przykład, ból w prawym dolnym kwadrancie brzucha może wskazywać na zapalenie wyrostka robaczkowego, podczas gdy ból po obu stronach brzucha może wskazywać na problemy z nerkami.

Problemy z apetytem

Jeżeli zauważasz, że Twoja chęć na jedzenie zmniejsza się, a Ty zaczynasz tracić na wadze bez konkretnego powodu, może to być sygnał problemów jelitowych. Niedożywienie, bóle brzucha czy problemy z trawieniem mogą prowadzić do utraty apetytu.

Co mówią instytuty badawcze?

Badania przeprowadzone przez National Institute of Mental Health (NIMH) pokazują, że problemy z apetytem są często związane z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja, lęk, zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja i bulimia.

Z drugiej strony, badania przeprowadzone przez National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK) pokazują, że problemy z apetytem mogą być również związane z chorobami przewodu pokarmowego, takimi jak GERD, wrzody, choroba Leśniowskiego-Crohna, celiakia, czy rak.

Kiedy powinniśmy się martwić?

  1. Trwałość problemów: Jeżeli problemy z apetytem utrzymują się dłużej niż kilka dni lub tygodni, powinniśmy skontaktować się z lekarzem.
  2. Zmiana wagi: Gwałtowna utrata wagi lub przyrost masy ciała bez wyraźnego powodu, szczególnie jeżeli jest połączony z innymi objawami, jest sygnałem, że powinniśmy skonsultować się z lekarzem.
  3. Zmiana nastroju: Problemy z apetytem są często związane z problemami psychicznymi. Jeżeli zmiany w apetycie występują równocześnie z depresją, lękiem, utratą energii, trudnościami z koncentracją, powinniśmy zwrócić się o pomoc do lekarza lub psychologa.

Niewyjaśnione zmęczenie

Niewyjaśnione zmęczenie, brak energii mogą również świadczyć o problemach z jelitami. Jelita są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Jeżeli proces ten jest zaburzony, może to prowadzić do chronicznego zmęczenia.

Inne objawy

Inne objawy, na które warto zwrócić uwagę to: krew w stolcu, zaparcia, nieprzyjemny zapach z ust, uczucie niepełnego wypróżnienia, bóle i skurcze brzucha, biegunka, wzdęcia, nudności oraz wymioty.

Podsumowanie

Pamiętaj, że każdy z tych objawów może wystąpić w różnych chorobach i nie zawsze są one powiązane z problemami jelitowymi. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeżeli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, są intensywne lub występują jednocześnie. Szybka reakcja może przyczynić się do skutecznego leczenia i poprawy jakości życia.