Dbamy o wątrobę która może się zestarzeć zdecydowanie za wcześnie, lecz zmiany w tym narządzie szczególnie silnie odbijają się na całość organizmu, w tym tak że na wyglądzie zewnętrznym. Typowe jest pojawienie się wiele zewnętrznych zmian, które można określić jako wątrobowe znamiona starzenia. Należą do nich ciemno brązowe plamki na wierzchu dłoni, ciemne przebarwieni skóry na twarzy, zwłaszcza pod oczami. żółtawe kępki podskórne na powiekach i w okolicach oczu oraz gerontokson, zwany obwódką starczą, która w postaci szarego łuku lub pierścienia rozwija się w rogówce oku i jest wyraźnie widoczna na tle kolorowej tęczówki.

Wątroba to największy gruczoł dodatkowy układu trawiennego, który spełnia bardzo ważne funkcje w organizmie: odtruwającą, metaboliczną i krążeniową.

Oczyszcza organizm.

Wątroba jest filtrem dla związków wchłanianych z przewodu pokarmowego. To ona rozprawia się z lekami, które przyjmujemy, alkoholem i substancjami chemicznymi obecnymi w naszym życiu.

Ma wpływ na tempo przemiany materii.

To jeden z najważniejszych organów, który bierze udział w procesach metabolicznych. Magazynuje substancję niezbędne organizmowi m.in. witaminy A i D oraz glikogen. Glikogen wykorzystuje, jako źródło energii, gdy jesteśmy głodne lub intensywnie ćwiczymy

Niszczy ją zła dieta.

W prawdzie wątroba potrafi wiele znieść jednak poprzez nieodpowiednia dietę możemy szybko ją uszkodzić. Zbyt dużo tłuszczu, mięsa, nabiału, cukru i potraw smażonych może wpłynąć na nieprawidłowa prace wątroby. Tak dieta prowadzi nie tylko do nadwagi, ale także do stłuszczenia wątroby. Które zaburza jej pracę.

Jedz poniższe produkty przez cały rok ci ciesz się zdrową wątrobą!

Marchew

Oczyszcza wątrobę, zbyt dużo dawka beta-karotenu może być toksyczna dla wątroby!
Zielona herbata – jest źródłem katechin, jest to mocny przeciwutleniacz, który pozwala na utrzymanie optymalnej pracy wątroby.

Buraki

Zawierają phytonutrient (betanina). Działają one na wątrobę  przeciwbakteryjne, przeciwwirusowo i przeciwnowotworowo.

Kurkuma

Zawarte w niej polifenole są w stanie regenerować komórki wątroby.
Oliwa z oliwek – Zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają obniżyć nagromadzę trójglicerydy w wątrobie.

Avocado

Badania naukowe w Japonii wykazały silne działanie regenerujące wątrobę, co może wskazywać na korzystne działanie na ludzką wątrobę. Najnowsze badania wykazały, że Awokado, podawana z Marchewką pomaga wchłonąć prowitaminę A, która przekształcana jest w witaminę A odpowiedzialną za regeneracje i detoksykację wątroby.  Awokado zawiera około 20 niezbędnych składników odżywczych i witamin, które potrzebne są do prawidłowej produkcji hormonów , ale przede wszystkim mają kapitalne znaczenie odżywcze dla wątroby. Awokado pomaga neutralizować wolne rodniki, a także wspierać produkcję glutationu, który pomaga w usuwaniu toksyn.

Cytryna

Ppoprawia odporność, dzięki zawartości witaminy C, a także dostarcza witamin i mikroelementów, jest bogatym źródłem lubianych przez wątrobę polifenoli .

Zielone warzywa

Zielenina, taka jak kapusta i brokuły – posiadają izotiocyjanianami związek, który ma zdolność zwalczania chorób przewlekłych takich jak marskość wątroby, znajduje się odpowiednia dawka jodu potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania naszej trzustki.

Czosnek

Jest stosowany w medycynie od wielu tysięcy lat na różnego rodzaju choroby. – Ma działanie oczyszczające krew, korzystnie wpływa na układ oddechowy oraz wątrobę.

Szpinak

Posiada duże dawki chlorofilu, który oczyszcza wątrobę z toksyn, pomaga dotlenić organizm, przez co wątroba szybciej się regeneruje.

GREJPFRUT

Sok z grejpfruta jest pełen potężnych przeciwutleniaczy i błonnika. Grejpfrut może przyczynić się do podwyższenia GLUTATIONU i przyspiesza proces oczyszczający wątrobę. Jedna uwaga jest taka, że sok z grejpfruta może negatywnie oddziaływać na organizm z lekami. Należy więc skontaktować się z lekarzem przed wprowadzeniem soku grejpfrutowego w diecie.
Zielone warzywa liściaste: szpinak, brokuły i kapusta to tylko niektóre przykłady z zielonych warzyw liściastych , które wspomagają wątrobę w procesie oczyszczającym i poprawiające jej funkcję. Ponadto dostarczają organizmowi chlorofilu, który chroni organizm przed toksynami.

JABŁKO

Wiemy, że jabłka są dobre dla ogólnego stanu zdrowia. Należy kontynuować trend w zdrowym odżywianiu – co najmniej jedno jabłko na dobę. Pomagają one bowiem oczyszczać wątrobę i usuwać toksyny z przewodu pokarmowego oraz działają zbawiennie na nasze jelita.

BRUKSELKA

Brukselka podobnie jak czosnek zawiera siarkę, ponadto zawiera także antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki. Dla maksymalnych korzyści zaleca się gotować brukselkę z czosnkiem dla optymalnego oczyszczania wątroby.
Inne pokarmy korzystne dla regeneracji wątroby

Oprócz wyżej wymienionych pokarmów istnieją inne, które utrzymują wątrobę w dobrej kondycji i pomagają w jej oczyszczaniu z toksyn, a są to:
jogurt probiotyczny
cebula
cytryny
jagody
rukola
karczochy
pory
kurkuma

Przepis na oczyszczającą herbatę

Wlej 300ml mleka do garnka, dodaj łyżeczkę mielonej kurkumy, 5 plasterków imbiru i szczyptę czarnego pieprzu. Zagotuj, odstaw na 10minut, zagotuj ponownie – gotowe. Podawaj gorące. Mleko jest pyszne, imbir doskonale komponuje się z kurkumą. Napój momentalnie rozgrzewa, rozluźnia i relaksuje ciało.