W pierwszej kolejności upewni się czy nie masz przewlekłych stanów zapalnych w organizmie i czy nie jesz za dużo węglowodanów !

Zatrzymywanie wody w organizmie lub obrzęk, jest to stan, który powoduje opuchliznę w szczególności w stopach, nogach, rękach, ramionach. Gdy system limfatyczny nie wypłukuje nadmiaru płynów, są one uwięzione w tkankach ciała ( rąk, nóg, stóp lub kostek ) i powodują obrzęk. Nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie może być spowodowane zmianami hormonalnymi. W zależności od przypadku – objawy mogą występować w sposób ciągły, powtarzają się w cyklicznie lub pojawiają się co jakiś czas. Zatrzymanie wody wiąże się również ze zmianami ciśnienia krwi.

W nawiązaniu do bardzo często zadawanego pytania : „czy owijanie ciała  folią  pomaga pozbyć się wody na stałe? ” – ta metoda została zaczerpnięta ze sportów zawodowych, głównie sylwetkowych i sztuk walki, gdzie wyznacznikiem kategorii jest waga. Ta metoda działa ale tylko na kilka godzin, jeżeli nie zmienimy swoich nawyków żywieniowych nadmiar wody będzie przytrzymywana w naszym organizmie i w konsekwencji może przyczynić się do nadciśnienia i chorób sercowo naczyniowych.

Oto 11 skutecznych sposobów na zmniejszenie retencji wody w organizmie.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Zmniejszenie spożycia cukru

Cukier jest źródłem zwiększenia poziomu insuliny w organizmie, jest główną przyczyną zmniejszenia zdolności organizmu do pozbycia się soli ( sodowej ). Faktem jest, że nadmierna ilość soli tworzy przeszkody w przepływie płynów. Jest to jedna z głównych przyczyn retencji wody.

Zmniejszenie spożycia soli

Sól ma silne cechy retencji wody i zatyka tkanki. Sól znacząco przyczynia się do zatrzymywania wody. Unikaj spożywania soli przez 2-3 dni, a będziesz zaskoczony, jak dobrze wpływa na pozbycie nadmiaru wody.

Herbata ziołowa

Herbata ziołowa jest płynem moczopędnym, który pomaga usunąć dodatkowe ilości wody, a także toksycznego materiału z organizmu. Ziołowe herbaty można otrzymać np. z pietruszki. Jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów na łatwe zmniejszenie retencji wody.

Pietruszka

Podobnie jak mniszek lekarski, pietruszka jest również skutecznym środkiem moczopędnym i jest to świetny sposób, aby dodać smaku żywności a przy tym zmniejszyć retencję płynów. Dwie łyżeczki suszonej pietruszki wsyp do szklanki z wrzącą wodą. Można poczuć różnicę już po kilku dawkach a z tego rozwiązania możesz korzystać tyle razy, ile chcesz.

Czosnek

Czosnek ma działanie moczopędne. Pomaga uwolnić nadmiar wody i wypłukuje toksyny z organizmu. Pomaga także zbić tkankę tłuszczową. Regularnie korzystaj z tego dobra natury. Możesz go użyć do sałatek, zupy i wielu innych potraw.

Herbata z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski ma wiele walorów leczniczych stosowanych w leczeniu wątroby, nerek, zgagi i problemów trawiennych. Jest naturalnym środkiem moczopędnym – pomaga przemywać nerki z toksyn i nadmiaru soli i przyczynia się do usuwania płynów z organizmu. Jest bogaty w wapń, potas, żelazo, magnez i mangan.

Unikanie alkoholu

Alkohol choć początkowo moczopędny, może być przyczyną odwodnienia. Zmusza bowiem organizm do utrzymania większej ilości wody. Zamień alkohol na herbatki ziołowe lub zieloną herbatę, znane domowe leki moczopędne bez negatywnych skutków ubocznych.

Regularne ćwiczenia

Regularne ćwiczenia, co zostało naukowo udowodnione wpływają na zmniejszenie retencji wody poprzez pozbycie się nadmiaru soli i wody z organizmu. Zwiększa się przepływ moczu, człowiek bardziej się poci. Regularne ćwiczenia poprawiają także krążenie krwi i wzmacniają naczynia krwionośne.

Okłady z lodu

Okłady z lodu są doskonałym sposobem łagodzenia bólu i są również skuteczne w leczeniu obrzęków. Okłady z lodu stosowane na opuchnięte ciało z pewnością zmniejszą ilość płynów w tym miejscu.

Witamina B6

Witamina B6 pomaga organizmowi w rozkładzie cukrów prostych i złożonych tak samo jak skrobia Jest to również bardzo skuteczne lekarstwo na retencję wody – szczególnie skuteczne w terapii hormonalnej.

Kurkuma

Kurkuma jasnożółta przyprawa bogata w witaminę C, witaminę B3 i niacynę. Pomaga usunąć cellulit z organizmu. Kurkumina jest aktywnym składnikiem kurkumy – skutecznym na wielu płaszczyznach w tym walce z zatrzymywaniem wody w organizmie.