Gruby, tłusty brzuch to nie tylko problem natury estetycznej. Istnieje mnóstwo przekonujących powodów zdrowotnych, które przemawiają za szczupłą talią.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, że w 2005 r. około 1,6 miliarda ludzi na całym świecie miało nadwagę i co najmniej 400 milionów dorosłych było otyłych.
Według Narodowego Instytutu Cukrzycy, Chorób Nerek i Układu Pokarmowego (Digestive and Kidney Disorders – NIDDK) otyłość, której towarzyszy [su_highlight background=”#f7e400″]nadmiar tłuszczu brzusznego, [/su_highlight]czyli inaczej mówiąc otyłość brzuszna, może znacznie przyczynić się do następujących problemów zdrowotnych:
Na szczęście badania pokazują, że utrata już około 5-10 procent masy ciała, ze szczególnym uwzględnieniem tłuszczu w okolicy brzucha, znacznie obniża ryzyko wyżej wymienionych chorób.
Kilka kluczowych czynników jest bezprecedensowo winnych niezdrowemu przyrostowi masy ciała. Do nagromadzenia niebezpiecznego tłuszczu trzewnego (zasadniczo tłuszczu w brzuchu) i ogólnej otyłości przyczynia się:
Tłuszcz trzewny leży blisko istotnych organów ciała, w tym wątroby, nerek i innych narządów trawiennych, co oznacza, że może powodować ciężkie problemy zdrowotne. Tłuszcz jest w rzeczywistości podobny do narządu, ponieważ uwalnia związki do krwi i zmienia poziom hormonów (kilka hormonów bierze udział w gromadzeniu się tłuszczu w brzuchu, w tym insulina, grelina, leptyna i kortyzol).
Zmiany nie zawsze są łatwe do wykonania, ale z upływem czasu zdrowsze nawyki wchodzą w krew, a efekty warte są wysiłku!
Jak stracić brzuch: 11 sposobów
Pierwszy krok w kierunku utraty brzucha to rezygnacja z produktów przetworzonych na rzecz naturalnej żywności.
Istnieje kilka sposobów praktykowania okresowego postu, np: pomijanie śniadania, jedzenie wszystkiego, co chcesz co pięć dni, czy ograniczenie czasu posiłków do zaledwie 6 lub 8 godzin dziennie.
Skutki postu na hormony są wieloaspektowe:
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na utratę niepożądanego tłuszczu w brzuchu jest trening interwałowy (HIIT). Polega na naprzemiennych ćwiczeniach o wysokiej intensywności i umiarkowanej intensywności, a cała sesja trwa 15-25 minut. Specyfika tej formy treningu, razem ze zdrową dietą pomoże Ci zgubić centymetry w talii.
Przewlekły stres przez długi okres czasu zwiększa m. in. ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy, zaburzeń psychicznych i chorób autoimmunologicznych. Również sprzyja przyrostowi masy ciała i złym nawykom żywieniowym. Ponadto chroniczny stres powoduje:
Wszystko to wpływa negatywnie na metabolizm i kontrolę tkanki tłuszczowej. Jeśli jesteś narażony na stres, wysypiaj się, medytuj, ćwicz, znajdź czas na ulubione hobby, przyjmuj probiotyki i spędzaj czas na świeżym powietrzu.
Brak snu jest jednym z czynników powodującym wzrost tkanki tłuszczowej, a eksperci uważają, że dobry sen to podstawa zapobiegania otyłości. Odpowiednia ilość snu (7-8 godzin):
Nadmiar cukru może prowadzić do zwiększonego odkładania się tłuszczu w brzuchu. Ograniczanie węglowodanów pomaga organizmowi spalić tłuszcz w organizmie. Dieta ketogeniczna (niskowęglowodanowa) nie jest dobra dla wszystkich (np. niepolecana niektórym sportowcom, kobietom z niedowagą lub osobom z rozregulowaną gospodarką hormonalną), ale może pomóc skutecznie zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicy brzucha, wokół narządów oraz w wątrobie.
Po zadbaniu o sferę diety, ćwiczenia partii brzucha są jak wisienka na torcie. Silne mięśnie brzucha pomogą również utrzymać równowagę, stabilność, poprawią postawę i pomogą wyeliminować bóle pleców. Spróbuj takich ćwiczeń, jak deska, scyzoryki z szeroko rozstawionymi rękami i nogami, burpees i nożyce.
Choć nie jest to najlepszy pomysł dla wszystkich, może pomóc poprawić odpowiedź organizmu na insulinę, zmniejszyć ogólny poziom spożycia kalorii, poprawić wydajność i zwiększyć ilość spalanej tkanki tłuszczowej podczas treningu. Trening na czczo nie może być zbyt długi i intensywny – grozi wyraźnym zmęczeniem mięśni, oraz wydłużonym okresem regeneracji. Przez nadmiernym katabolizmem mięśni mogą ochronić się aminokwasy rozgałęzione (BCAA).
Czy wiesz, że śniadanie może być pyszne i zdrowe, nawet bez glutenu? Oto 10 wyjątkowych…
Kasze i zboża to nie tylko zdrowa alternatywa dla tradycyjnych składników, ale także prawdziwe bogactwo…
Szukasz pomysłu na szybką, smaczną i efektowną kolację? Oto 10 przepisów na makaronowe dania, które…
Szukasz pomysłów na pyszne i sycące kolacje? Oto 10 wyjątkowych przepisów z wieprzowiną w roli…
Jeśli chcesz zacząć dzień z energią i zbudować zdrową sylwetkę, odpowiednio zbilansowane śniadanie to klucz…
Szukasz pomysłu na wyjątkową kolację, która zaskoczy smakiem i prostotą przygotowania? Oto 10 sprawdzonych przepisów…