Categories: DietetykaOdżywianie

29 zdrowych produktów spożywczych, które są niezwykle zdrowe i tanie

Czy zdrowe żywienie musi być drogie? Oto produkty, które są tanie i mega zdrowe!

Czy wiecie, jaki jest najczęstszy argument osób, które od lat fatalnie się odżywiają i nie robią nic, aby to zmienić? „Zdrowe jedzenie jest strasznie drogie”! Moje doświadczenie mówi mi zupełnie coś innego! Jest cała masa produktów, które świetnie smakują, nadają wyrazistości potrawom, a ich wartości nie mają sobie równych. A tak zupełnie przy okazji – mijamy je na półkach w każdym sklepie – i wcale nie są to najwyższe półki cenowe!

Ile kosztuje zdrowe odżywianie?

Wiesz, jak najłatwiej odpowiedzieć na to pytanie? Kosztuje dokładnie tyle, ile sobie założysz. Jeśli Twoim priorytetem będzie spożywanie świeżych produktów, to koniecznie postaw na sezonowe warzywa i owoce. Wybieraj je na pobliskich targach – zwykle oferują one konkurencyjne w stosunku do supermarketów ceny, no i oczywiście nieporównywalnie lepszą jakość! Gdy Twój budżet na jedzenie zakłada możliwość pozwolenia sobie od czasu do czasu na jakieś szaleństwo, oczywiście korzystaj z tego. Jednak nie zakładaj z góry, że aby zdrowo się odżywiać, musisz sięgać wyłącznie po produkty, których nazwy czasem aż ciężko wymówić. A jeszcze ciężej je znaleźć w sklepach, w których najczęściej się zaopatrujesz. Wśród rodzimych warzyw i owoców znajdziesz mnóstwo takich, które nawet przy najszczerszych chęciach ciężko nazwać drogimi…

Oto niezwykle tanie produkty, z których na pewno wyczarujesz fantastyczne, zdrowe i smakowite potrawy:

Warzywa

Brokuły.

Możesz je nabyć przez cały rok, jednak sezon na nie jest późną jesienią. To fajny czas, bo trudno jest wtedy o świeże warzywa i owoce. Za jedną dorodną sztukę kalafiora zapłacisz około 6 złotych. A wystarczy Ci zaledwie kilka jego części, by urozmaicić pyszną zapiekankę lub wrzucić do potrawy z makaronem. Brokuły są pełne żelaza, witamin i przeciwutleniaczy – jedz je na zdrowie, ale z umiarem. Nie powinny ich spożywać osoby chorujące na niedoczynność tarczycy oraz z problemami gastrycznymi, gdyż powodują wzdęcia.

Brokuły, surowe
34 kcal / 100g

Białko 2.82 g
Tłuszcz 0.37 g
Węglowodany 6.64 g
Błonnik 2.6 g
Woda 89.3 ml

Cebula

Czy w sezonie, czy poza sezonem – kosztuje zwykle około 2 złotych za kilogram, a już niewielka jej ilość dodana w postaci surowej lub podsmażonej dodaje potrawom odpowiedniego aromatu. Cebula jest bogata w antyoksydanty i ma silne właściwości bakteriobójcze, a także zawiera sporo magnezu, potasu i witamin. Nie żałuj jej sobie – a jedynie częściej myj zęby po cebulowych posiłkach!

Cebula, słodka, surowa
32 kcal / 100g IG-15

Białko 0.8 g
Tłuszcz 0.08 g
Węglowodany 7.55 g
Błonnik 0.9 g
Woda 91.24 ml

Szpinak

W sezonie, świeże liście szpinaku możesz kupić za około 10 złotych za kilogram. Najlepszy do duszenia jest oczywiście ten świeży, polski. Poza sezonem również łatwo go dostać w postaci mrożonej – jego ceny bywają wtedy różne, ale zwykle nie wyższe niż 7-8 złotych za kilogram. Jest bogaty w witaminę C, antyoksydanty, witaminę K i kwas foliowy

Surowy Szpinak
23 kcal / 100g IG-15

Białko 2.86 g
Tłuszcz 0.39 g
Węglowodany 3.63 g
Błonnik 2.2 g
Woda 91.4 ml

Ziemniaki

W sezonie wiosennym dostępne są pyszne młode ziemniaczki, przez wielu najbardziej lubiane. Ich cena to wówczas 2-3 złote za kilogram. W zimie cena spada nawet poniżej 2 złotych za kilogram. To jedna z podstawowych baz żywnościowych w polskich kulinariach. Przy odpowiedniej obróbce kulinarnej jedząc ziemniaki gotowane jak najkrócej i jak najmniej rozdrobnione można dostarczyć sobie sporo witaminy C. 

Słodkie ziemniaki

Nieco mniej popularne od tradycyjnych i nieco droższe, ale od czasu do czasu warto je sobie zafundować, na przykład w postaci orientalnej zapiekanki. Zawierają sporo witaminy C, potasu, beta-karotenu i błonnika. Śmiało, warto je czasem włączyć do klasycznej polskiej diety! 

Ziemniaki, (agrest lub poha), surowe
53 kcal / 100g

Białko 1.9 g
Tłuszcz 0.7 g
Węglowodany 11.2 g
Błonnik 3.9 g
Woda 85.4 ml

Pomidory

Wiosną i latem dostęp do świeżych, polskich pomidorów różnych odmian jest tak łatwy, że grzechem byłoby używać tych z puszki. Kosztują zwykle w granicach 4-6 złotych za kilogram, a pasują doskonale do mnóstwa potraw. Zawierają sporo błonnika, witamin, likopenu, beta-karotenu, potasu i innych składników odżywczych, dzięki którym będziemy czuć się fantastycznie!


Pomidory czerwony suszone na słońcu
258 kcal / 100g IG-35

Białko 14.11 g
Tłuszcz 2.97 g
Węglowodany 55.76 g
Błonnik 12.3 g
Woda 14.56 ml

Marchew

To jedno z najprostszych, najpopularniejszych i najczęściej używanych w polskiej kuchni warzyw. Zarówno w postaci gotowanej, jak i surowej ma pyszny słodkawy smak i zawiera ogromne ilości witaminy A, beta-karotenu i błonnika. Jej koszt? Często nawet poniżej 2 złotych za kilogram!


Marchewki, surowe
35 kcal / 100g IG-16

Białko 0.64 g
Tłuszcz 0.13 g
Węglowodany 8.24 g
Błonnik 2.9 g
Woda 90.35 ml

Ogórki zielone

Dostępne praktycznie przez cały rok w różnych cenach, zwykle poniżej 5 złotych za kilogram. Zawierają głównie wodę, ale też witaminy: B, C, K oraz ważne minerały. Doskonałe na surowo, do sałatek lub… jako maseczka rozjaśniająca i nawilżająca na twarz! 

Ogórek, ze skórką, surowy
15 kcal / 100g IG-15

Białko 0.65 g
Tłuszcz 0.11 g
Węglowodany 3.63 g
Błonnik 0.5 g
Woda 95.23 ml

Kapusta zielona

Surowa Kapusta
25 kcal / 100g IG-15

Białko 1.28 g
Tłuszcz 0.1 g
Węglowodany 5.8 g
Błonnik 2.5 g
Woda 92.18 ml

Papryka

Papryka, słodka, czerwona, surowa
26 kcal / 100g IG-15

Białko 0.99 g
Tłuszcz 0.3 g
Węglowodany 6.03 g
Błonnik 2.1 g
Woda 92.21 ml

Dynia

Z reguły ciężko ją dostać poza sezonem, ale za to jesienią i zimą jest jej mnóstwo na sklepowych półkach w cenie około 2 złotych za kilogram. Zawiera mnóstwo witaminy A, beta-karotenu oraz witaminy C. A jej pestki są pełne kwasów omega-3, antyutleniaczy i minerałów. Z dyni przygotujesz pyszne placki dyniowe, zupę oraz rozmaite desery i dania główne. Warto ją polubić!

Dynia Surowa
26 kcal / 100g IG-75

Białko 1 g
Tłuszcz 0.1 g
Węglowodany 6.5 g
Błonnik 0.5 g
Woda 91.6 ml

Kiszona kapusta i ogórki

Kiszonki są niezwykle tanie, smakowite i można z nimi przyrządzić wiele pysznych, tradycyjnych polskich potraw. Warto je pokochać przede wszystkim ze względu na bogactwo probiotyków, które utrzymują nasze jelita w dobrej kondycji.

Buraki

Jesienią i zimą na targach można ich spotkać całe mnóstwo w cenie nawet poniżej 2 złotych za kilogram. Mają całe mnóstwo antyoksydantów chroniących Cię przed rakiem i spowalniających starzenie. Są też doskonałe dla osób, które intensywnie trenują – pomagają dostarczać więcej tlenu do mięśni i tym samym zwiększają ich ukrwienie oraz wydajność. Wystarczy tylko pokochać słodkawy smak buraków i jeść je jak najczęściej!

Dynia Surowa
26 kcal / 100g IG-75

Białko 1 g
Tłuszcz 0.1 g
Węglowodany 6.5 g
Błonnik 0.5 g
Woda 91.6 ml

Zboża

Produkty zbożowe są niedrogie i te z pełnego ziarna powinny lądować na naszych stołach nawet kilka razy dziennie. Wybierać najlepiej brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo i makarony, płatki owsiane. One dostarczą nam dużych ilości błonnika oraz witamin, szczególnie tych z grupy B, a także cennych minerałów. 

Płatki owsiane

Kasza jaglana

Ryż brązowy

Komosa ryżowa

Rośliny strączkowe i ziarna

To kolejne ziarna, które dostarczają dużo pełnowartościowego białka, mają dużą wartość odżywczą i są niedrogie. Z fasoli, grochu czy soczewicy możesz przygotować wiele potraw – strączkowe stanowią fantastyczną bazę do różnych dań na ciepło oraz past kanapkowych!

Groch

Soczewica

Fasola czarna

Fasola edamame

Popularne owoce

Banany są w sklepach przez cały rok i często można trafić na nie w promocjach za około 3-4 złote za kilogram. Podobnie z mandarynkami, cytrynami czy pomarańczami. Dostarczają nam one wielu cennych witamin, minerałów i wody, dzięki której dodatkowo nawadniamy organizm. Należy pamiętać jedynie o tym, aby nie spożywać ich w zbyt dużej ilości – nadmiar fruktozy nie jest zdrowy dla naszej wątroby.

Jabłka

Mawia się, że jedno jabłko dziennie może Cię utrzymać z dala od lekarzy. Rzeczywiście, coś w tym jest. Jabłka są pełne pektyn, czyli błonnika, a do tego witamin. Można je przyrządzać na wiele różnych sposobów. Sezon na najlepsze polskie jabłka trwa praktycznie przez całą jesień i zimę, ale również wiosną i latem swobodnie dostaniesz te najlepsze, od polskich rolników. Cena jabłek w zależności od pory roku i gatunku to średnio 3 złote za kilogram. Bardzo niewiele, jeśli wziąć pod uwagę, ile dobrego mogą zrobić dla naszego zdrowia!

Kiwi

Banan

Pomarańcza

Melon

Cytryna

Borówka

Truskawki

W sezonie letnim targi wręcz uginają się od tych pysznych, słodkich owoców. Możemy je jeść na surowo, w koktajlach, w ciastach, i korzystajmy z tego. Zawierają sporo witamin, błonnika, no ale przede wszystkim są obłędnie smaczne!

Produkty o wysokiej zawartości białka

Jaja

Są uznawane za jeden z najzdrowszych i najbardziej wartościowych produktów na Ziemi. Zawierają nie tylko białko, ale też beta-karoten, luteinę i witaminę A, przez co pozytywnie wpływają na wzrok. Cena jednego jajka prosto od kury to około 70-80 groszy. Kupując jedno opakowanie z 10 szt. jaj kurzych zapewnisz sobie tygodniowy zapas smacznego, prostego i lubianego przez wszystkich produktu żywnościowego, idealnego na śniadanie!

Jak widzisz – zdrowe odżywianie oparte na dostępnych powszechnie produktach sezonowych i całorocznych, może przynieść wiele korzyści dla Twojego zdrowia. Zanim więc sięgniesz po kolejny finansowy argument przeciwko wdrożeniu zdrowego odżywiania – policz dokładnie, ile kosztowałoby Cię przygotowanie zdrowych posiłków dla całej rodziny z tych produktów w ciągu tygodnia. Gdy spojrzysz na to pod tym kątem, z pewnością zmienisz zdanie co do wysokich cen wartościowych artykułów spożywczych! 

Damian Wiatrowski

Cześć jestem Damian, dzięki zdrowemu odżywianiu udało mi się pokonać wiele problemów zdrowotnych, między innymi problemy z jelitami, tarczycą i wątrobę. Kliknij w globusik a dowiesz się jak odzyskałem zdrowie.

Recent Posts

Oto jak wygląda śniadanie idealne – 6 przepisów do wypróbowania!

Poranki mogą być prawdziwą kulinarną przygodą, jeśli zdecydujemy się na coś więcej niż zwykłe kanapki.…

3 dni ago

Odkryj naleśniki na nowo – te przepisy to hit!

Naleśniki to jedno z tych dań, które każdy uwielbia – proste, uniwersalne i zawsze smaczne.…

3 dni ago

Spróbuj tych deserów i nigdy nie wrócisz do kupnych słodyczy!

Szukasz pomysłów na wyjątkowe desery, które zachwycą twoich bliskich? Przedstawiamy 10 sprawdzonych przepisów na słodkości,…

3 dni ago

Śniadaniowy raj: 10 pomysłów na wyjątkowy start dnia

Poranki to idealny czas, by rozpocząć dzień od czegoś smacznego i prostego w przygotowaniu. Oto…

1 tydzień ago

10 kolacji, które musisz wypróbować dziś wieczorem!

Planujesz kolację, ale brakuje Ci pomysłów? Oto 10 wyjątkowych przepisów, które nie tylko zachwycą smakiem,…

1 tydzień ago

Nie przegap tych genialnych przepisów na obiad!

Obiad to nie tylko codzienny posiłek, ale również okazja do kulinarnych eksperymentów i radości ze…

1 tydzień ago