Owoce dzielą się nie tylko na najróżniejsze odmiany i pochodzenie (krajowe/egzotyczne). Można je również klasyfikować pod względem botanicznym, lub pod względem zawartości cukrów prostych. Owoce jagodowe są właśnie tymi, które pod względem botanicznym są jagodami, a pod względem zawartości cukru są jednymi z najuboższych w ten składnik, a więc najzdrowszych. Które to owoce?
Główną zaletą owoców jagodowych jest niska zawartość cukrów prostych, czyli głównie fruktozy. Stąd też, często owoce te mają kwaskowaty smak. Nie jest to jednak regułą – słodkość owoców w dużej mierze zależy do ich odmiany, stopnia dojrzałości, czy gleby i nasłonecznienia, do jakich miały dostęp w okresie wzrostu. Owoce jagodowe są też bardzo bogatym źródłem przeciwutleniaczy różnego rodzaju – stąd też warto włączyć je do swojej codziennej diety.
PS: Oprócz tego – są po prostu przepyszne i doskonale zastępują słodycze!
To ich nie kocha? Kupić je można w zasadzie od wczesnej wiosny do późnej jesieni, jednak te, które są dostępne poza sezonem, to głównie importowane z Hiszpanii truskawki, które rosną w szklarniach. Ich smakowi, aromatowi i wartościom odżywczym daleko do naszych rodzimych truskawek prosto z krzaczka, które w sezonie letnim rosną u każdego szanującego się działkowicza. Sezon na truskawki jest dość krótki, trwa od czerwca do sierpnia-września. Dlatego też w ich największej obfitości warto zbierać te jagody, mrozić, robić z nich pyszne przetwory i delektować się nimi przez resztę roku.
Kolejny polski letni owoc, na który czekamy z utęsknieniem przez całą zimę. Oprócz pysznego smaku, maliny mają wiele dobroczynnych właściwości. Możemy je spożywać na surowo, w postaci koktajli, czy przetworów. Sok z malin jest jednym z najskuteczniejszych panaceów na gorączkę i przeziębienie.
Maliny warto spożywać przez cały rok, zarówno w postaci świeżej, jak i w przetworach, w zdrowiu i w chorobie, w celach profilaktycznych i leczniczych.
Ma owoce podobne do malin lub jeżyn, o kolorze jeżyn. Wykorzystuje się ją głównie w ziołolecznictwie i farmakologii ze względu na szereg jej dobroczynnych właściwości. Sok z owoców morwy można pić, zaś z liści wykonywać napary.
Z tego też względu owoce morwy czarnej zaleca się spożywać w niektórych dolegliwościach, a także profilaktycznie.
Te czarne błyszczące owoce przypominające maliny są nie tylko smakowite i słodkie, ale również bardzo zdrowe. Zawierają bardzo wiele przeciwutleniaczy, ale nie tylko. Zostały wpisane bardzo wysoko na listę ORAC (produktów o wysokiej zdolności antyutleniająccej).
Spożywanie jeżyn może mieć bardzo silne korzyści prozdrowotne.
Ten bardzo delikatny, mięsisty owoc odkryto dopiero w XX wieku, i wciąż w Polsce jest on dość drogi i mało dostępny. Warto jednak się z nim zaprzyjaźnić, ponieważ oprócz wyjątkowego, słodkiego smaku, możemy mu zawdzięczać jeszcze wiele innych cennych właściwości. Wysokiej jakości borówka jest większa i nieco bardziej spłaszczona w porównaniu do czernicy. Na swojej granatowej skórce ma lekki kredowy nalot, a jej wnętrze jest dość jasne i nie brudzi tak silnie jak czernice.
Dzięki zawartości dużej ilości przeciwutleniaczy oraz witamin i minerałów.
Jest jagodą bardzo popularną w Polsce, choć obecnie dość rzadko spotykaną i niezbyt dobrze dostępną. Występują trzy odmiany agrestu – czerwona, zielona i biała. Czerwona cechuje się najwyższą zawartością karotenoidu luteiny, zaś biała najniższą. Agrest ma lekko kwaskowaty smak i dużą zawartość pektyn, dlatego doskonale przygotowuje się z niego różne dżemy i konfitury, a także kompoty.
Agrest dzięki swojej unikalnej kompozycji składników bioaktywnych ma bardzo ciekawe właściwości.
Ten smakowity owoc jest bardzo popularny w polskich sadach i jest skarbnicą wielu cennych właściwości odżywczych. Przy bardzo niewielkiej kaloryczności i zawartości cukrów, są wspaniałym dodatkiem do różnych dań i deserów, można też przyrządzić z nich pyszny kompot lub dżem.
Czerwone lub białe porzeczki mogą być więc składnikiem nie tylko wykorzystywanym w kuchni, ale również w kosmetyce, ponieważ doskonale wpływają na zdrowie i urodę.
Pod względem odżywczym mają nieco więcej właściwości odżywczych niż czerwone lub białe, mają również inne zabarwienie, co wpływa bezpośrednio na ich funkcje. Czarne porzeczki pod względem smaku są dużo bardziej kwaskowate, ale też charakteryzują się nieco innym smakiem i aromatem niż czerwone i białe. Wspaniale smakują w postaci soków, przetworów, kompotów lub jako dodatek do deserów.
W związku z taką obfitością składników bioaktywnych czarne porzeczki będą miały silny wpływ na nasze zdrowie.
Spożywanie owoców jagodowych jest zasadniczo zalecane przy dietach redukcyjnych, a także tych z ograniczeniem cukrów prostych. Jednak – jak widać – to niejedyne właściwości jagód, które mogą przyczynić się do naszego zdrowia i lepszego samopoczucia!
Poranki mogą być prawdziwą kulinarną przygodą, jeśli zdecydujemy się na coś więcej niż zwykłe kanapki.…
Naleśniki to jedno z tych dań, które każdy uwielbia – proste, uniwersalne i zawsze smaczne.…
Szukasz pomysłów na wyjątkowe desery, które zachwycą twoich bliskich? Przedstawiamy 10 sprawdzonych przepisów na słodkości,…
Poranki to idealny czas, by rozpocząć dzień od czegoś smacznego i prostego w przygotowaniu. Oto…
Planujesz kolację, ale brakuje Ci pomysłów? Oto 10 wyjątkowych przepisów, które nie tylko zachwycą smakiem,…
Obiad to nie tylko codzienny posiłek, ale również okazja do kulinarnych eksperymentów i radości ze…