Truskawki Surowe
32 kcal / 100g IG-40
Białko | 0.67 g |
Tłuszcz | 0.3 g |
Węglowodany | 7.68 g |
Błonnik | 2 g |
Woda | 90.95 ml |
Z czym kojarzy Ci się lato w Polsce? Pewnie z truskawkami jedzonymi w każdej możliwej postaci! Nic w tym dziwnego – sezon na truskawki jest bardzo krótki, a te owoce z uwagi na swój smak i liczne dobrodziejstwa mają mnóstwo amatorów. Tym bardziej więc korzystajmy „do oporu” z tego, co oferuje nam sezon truskawkowy, bo nasze rodzime truskawki nie mają sobie równych!
Owoce te w postaci, jaką znamy obecnie, powstały w XVIII wieku. Tak naprawdę są one hybrydą dwóch gatunków dzikich truskawek, które przywieziono do nas z Argentyny i Chile. Bardzo lubią nasz polski klimat – wiosną kwitną, aby już w czerwcu cieszyć nas pierwszymi pięknymi, soczystymi owocami. Truskawka jest jagodą – a jagody, jak wiemy, należą do słodkich, ale niespecjalnie kalorycznych owoców, w dodatku bardzo bogatych w różne składniki odżywcze.
W 91% truskawki składają się z wody, jak wiele innych owoców jagodowych. Pozostałą część ich składu chemicznego zajmują węglowodany i śladowe ilości białek oraz tłuszczów. W 100 gramach truskawek jest zaledwie 32 kalorie, ale powiedzmy sobie szczerze – mało kto jest w stanie się powstrzymać i nie jeść ich w ilościach hurtowych… Na szczęście są one również bogate w błonnik i inne składniki bioaktywne, co zdecydowanie usprawiedliwia truskawkowe obżarstwo! Oto, co mają w sobie:
Z wysokiej zawartości tych związków chemicznych wynikają konkretne prozdrowotne właściwości truskawek.
Szkoda, że sezon na świeże truskawki trwa tak krótko, bo powinniśmy jeść je codziennie – są nie tylko tak smaczne, ale i tak zdrowe! Oto, na co wpływają:
Badania wykazały bardzo ścisły związek pomiędzy spożywaniem antocyjanów a zdrowiem serca. Osoby spożywające dużo jagód miały obniżoną zachorowalność na choroby serca. Truskawki wpływają na zdrowie serca w bardzo wszechstronny sposób:
– podwyższają poziom dobrego cholesterolu HDL
– obniżają ciśnienie krwi
– poprawiają czynność płytek krwi
– zwiększają poziom przeciwutleniaczy we krwi
– redukują stres oksydacyjny
– minimalizują stany zapalne
– poprawiają stan naczyń krwionośnych
– poprawiają profil lipidowy we krwi
– zmniejszają poziom szkodliwego utleniania cholesterolu LDL
Po posiłku bogatym w węglowodany truskawki zdają się spowalniać trawienie glukozy, a więc zmniejszają wzrost poziomu glukozy i insuliny we krwi w sposób gwałtowny. Pozwala to zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 2 i zespołu metabolicznego.
Nowotwory są obecnie na drugim miejscu wśród najbardziej śmiertelnych chorób cywilizacyjnych i należy dokładać wszelkich starań, aby im zapobiec – bo to łatwiejsze, niż leczenie. Dobrym sposobem na zapobieganie może być dieta, między innymi bogata w jagody. Duża ilość przeciwutleniaczy wpływa na zwalczanie stresu oksydacyjnego i zmniejszanie ilości wolnych rodników w organizmie. W czasach, gdy stres jest naszym chlebem powszednim, taka tarcza ochronna jest nam bardzo potrzebna! Bardzo prawdopodobne, że to ellagaganniny mają działanie potęgujące ochronny wpływ truskawek na człowieka – hamują one rozwój komórek rakowych.
Bardzo trudno jest powstrzymać się od jedzenia latem czerwonych koktajli na bazie truskawek, ciast z truskawkami, czy świeżych owoców prosto z krzaczka. Jednak czy jedzenie ich w dużych ilościach może być szkodliwe? Jedynymi osobami, które powinny się wystrzegać tych owoców, powinni być alergicy i osoby chore na problemy z tarczycą. Truskawki zawierają sporo substancji goitrogennych, zakłócających działanie tego gruczołu. Jeśli chodzi o alergię, zwykle pojawia się ona dość szybko, szczególnie u małych dzieci. Występują obrzęki warg ni języka, pokrzywka, bóle głowy, mrowienie warg, a nawet problemy z oddychaniem. To dlatego niemowlętom należy podawać truskawki bardzo ostrożnie, w ramach rozsądnego rozszerzania diety, dokładnie obserwując dziecko po podaniu owocu. Osoby mające alergię na pyłki brzozy i jabłka zazwyczaj są uczulone również na truskawki – to tak zwana alergia krzyżowa.
Jest to corocznie lista Environmental Working Group (EWG) dotycząca warzyw i owoców. Warto pamiętać, pomimo stosowania środków ochrony roślin, które mogą działać na nasze ciała drażniąco. Ilość związków biologicznie pozytywnych znajdujących się w truskawkach przyniesie nam więcej korzyści niż byś truskawek nie jedli.
W sezonie warto zaopatrzyć się w większe ilości truskawek i przygotować z nich przetwory. Truskawki w wersji zamrożonej będą idealne do owocowych koktajli i innych deserów, na które przyjdzie Ci ochota zimą. Mrożenie nie pozbawia ich składników odżywczych, ale należy to zrobić umiejętnie:
Tak przygotowane mrożone truskawki nie będą się sklejać, a po rozmrożeniu zachowają swoją strukturę, nie zmienią się w truskawkową papkę.
Zapytaliśmy użytkowników projektu Motywator Dietetyczny o najczęściej kupowane owoce. Truskawki uplasowały się na wysokim 3 miejscu
Jeśli lubisz ciekawe smaki, wypróbuj koniecznie letnią sałatkę z truskawkami. Potrzebujesz:
– truskawek świeżych
– mozzarelli w kulkach
– awokado
– papryczkę jalapeño
– orzeszki pinii
– sałatę lodową
-rukolę
W miseczce przygotuj winegret: musztardę dijon wymieszaj z oliwa z oliwek, sokiem z cytryny, octem balsamicznym i miodem. Składniki sałatki posiekaj (sałatę szarp palcami), dopraw solą i pieprzem i wymieszaj z winegretem – smacznego! Taka sałatka to coś innego niż zazwyczaj – słodkie smaki przegryzają się fantastycznie ze słonymi, kwaśnymi i pikantnymi tworząc coś wyjątkowego! Taką lekką sałatką na pewno zaskoczysz znajomych podczas letniego przyjęcia w ogrodzie!
Poranki mogą być prawdziwą kulinarną przygodą, jeśli zdecydujemy się na coś więcej niż zwykłe kanapki.…
Naleśniki to jedno z tych dań, które każdy uwielbia – proste, uniwersalne i zawsze smaczne.…
Szukasz pomysłów na wyjątkowe desery, które zachwycą twoich bliskich? Przedstawiamy 10 sprawdzonych przepisów na słodkości,…
Poranki to idealny czas, by rozpocząć dzień od czegoś smacznego i prostego w przygotowaniu. Oto…
Planujesz kolację, ale brakuje Ci pomysłów? Oto 10 wyjątkowych przepisów, które nie tylko zachwycą smakiem,…
Obiad to nie tylko codzienny posiłek, ale również okazja do kulinarnych eksperymentów i radości ze…