Brzoskwinie, żółte, surowe
39 kcal / 100g IG-30
Białko | 0.91 g |
Tłuszcz | 0.25 g |
Węglowodany | 9.54 g |
Błonnik | 1.5 g |
Woda | 88.87 ml |
Brzoskwinie to popularne i dobrze znane każdemu owoce o zamszowej skórce i soczystym, słodkim miąższu. Należą do pestkowców – czyli owoców wytwarzających wewnątrz pojedynczą, sporych rozmiarów pestkę. Uważa się, że pochodzą one z Chin, gdzie były znane nie setki, lecz tysiące lat temu! Symbolika brzoskwiń jest równie fascynująca, jak ich zawartość (czyli składniki bioaktywne) oraz smak!
Archeologowie odkryli skamieniałości brzoskwiń liczące sobie ponad 2,5 miliona lat! Nasi praprzodkowie zajadali się tymi roślinami jednak w nieco mniejszej wersji niż ta, którą znamy – prabrzoskwinie miały około 5 cm średnicy. Rzeczywiście jednak pochodzą one z Chin. Stamtąd też pochodzi symbolika tych owoców – w taoizmie oznaczają one nieśmiertelność. Były one symbolem nieśmiertelnej chińskiej bogini Magu – zawsze przedstawia się ją z tym owocem w dłoni. Darując nowożeńcom brzoskwinię w prezencie ślubnym, składa się im życzenia pomyślności i płodności. Mówi się, że drzewo brzoskwiniowe kwitnie co 3000 lat, co sprawia, że pożąda go każdy śmiertelnik. Zgodnie z wierzeniami chińskimi, każdy kto dosięgnie owocu z tego „drzewa życia” i zje go, staje się nieśmiertelny.
Z drugiej jednak strony, już dawno temu odkryto, że pestka brzoskwini jest bardzo obfita w amigdalinę – gorzką, toksyczną substancję z grupy glikozydów cyjanogennych. Swego czasu, konkretnie w latach 20. XX wieku, uznano, że amigdalina ze zmielonych pestek brzoskwiń może mieć działanie antynowotworowe – zabijać komórki rakowe. Współczesne badania nie potwierdziły jednak tych rewelacji, więc lepiej nie poszukiwać wrażeń mieląc pestki brzoskwiń i licząc na szybkie uzdrowienie z raka. Nasi praprzodkowie wykorzystywali natomiast chętnie tę truciznę, metabolizowaną w organizmie człowieka do śmiercionośnego cyjanowodoru, jako środek do egzekucji.
Charakterystyczny pomarańczowo-różowy kolor miąższu brzoskwini to zasługa barwnika, beta-karotenu. Oprócz niego w brzoskwini znajdziesz też:
Spożywając brzoskwinie raczej nie zapewnisz sobie nieśmiertelności, ale z pewnością zaspokoisz zapotrzebowanie na składniki bioaktywne, które bardzo skutecznie chronią przed chorobami. A to już konkretny krok w stronę długiego, zdrowego życia!
Wysoka zawartość błonnika w połączeniu ze sporą zawartością wody daje miks stymulujący pracę jelit i poprawiający rytm wypróżnień. Zdecydowanie pomaga to w odchudzaniu, ale też i w utrzymaniu zdrowej, smukłej sylwetki! Rozpuszczalny błonnik jest prebiotykiem – pożywieniem dla bakterii jelitowych. Dzięki temu mogą one wytwarzać krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe wpływające korzystnie na stan kosmków jelitowych i poprawiające funkcje trawienne.
Brzoskwinie na kilka sposobów walczą z chorobami serca. Obniżają poziom złego cholesterolu LDL. Wiążą cholesterol z kwasami żółciowymi, które wydalane są razem z kałem, co pomaga obniżyć całkowity poziom cholesterolu we krwi. Obniżają także poziom trójglicerydów we krwi oraz ciśnienie tętnicze. Dodatkowo prawdopodobnie obniżają poziom angiotensyny II odpowiedzialnej za podnoszenie ciśnienia – co korzystnie wpływa na układ krwionośny.
Nie bez powodu mówi się „brzoskwiniowa cera” w odniesieniu do cery ładnej, gładkiej i apetycznie zaróżowionej. Wykazano w badaniach in vitro, że związki zawarte w brzoskwiniach pozwalają dłużej zatrzymywać wodę w komórkach skóry, co wpływa na jej jędrność. Dodatkowo brzoskwinie bogate są w beta-karoten uznawany za naturalny filtr, chroniący przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Jeśli połączy się te funkcje z bogactwem przeciwutleniaczy o działaniu odmładzającym i zmiatającym wolne rodniki, otrzymuje się naprawdę skuteczny sposób na zapobieganie zmarszczkom i nowotworom skóry!
Za działanie antynowotworowe odpowiedzialne są głównie karotenoidy i kwa kawowy, czyli główne przeciwutleniacze w brzoskwiniach. Ale nie tylko, bo przecież owoce te są bogate także w witaminy o działaniu przeciwutleniającym – C i E.
Okazuje się, że związki zawarte w brzoskwiniach są w stanie ograniczać wydzielanie histaminy. Histamina jest związkiem, który nasz organizm wydziela po kontakcie z alergenem i powodują kichanie, swędzenie, łzawienie i inne objawy alergiczne. Związki przeciwzapalne w brzoskwiniach mogą także łagodzić objawy alergii powiązane bezpośrednio z występowaniem w czasie trwania reakcji alergicznej stanów zapalnych. Te badania in vitro wymagają jednak dalszych testów, w szczególności na ludziach.
Absolutnie nie! Wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych musi być jeszcze przetestowanych, aby można było z całą pewnością stwierdzić ich skuteczność. Niektóre badania wydają się jednak być obiecujące w przypadku:
– zwiększania naturalnej odporności
– ochronie przed niektórymi toksynami i szkodliwymi skutkami nikotynizmu
– zapobiegania wysokiemu poziomowi cukru we krwi
Oprócz tego brzoskwinie są po prostu smaczne. To owoce sezonowe, więc latem warto spożywać je jak najczęściej. Idealnie zastępują jabłka jako prosta przekąska na drugie śniadanie czy podwieczorek. Łatwo je zabrać ze sobą do torebki lub lunchboxu. Można z nich także przyrządzić pyszne desery, które pokochają nie tylko dzieci, ale i dorośli.
Puszkowanie brzoskwiń to dobry sposób na to, by zachować ich doskonały, intensywny smak i wartości odżywcze. Jednak bardzo często kupując brzoskwinie wybieramy te z zalewy cukrowej – one oprócz brzoskwiń i soku brzoskwiniowego mają jeszcze dodatek cukru, a nierzadko i innych substancji konserwujących. W związku z tym są niemal tak samo zdrowe jak świeże, ale za to bardziej kaloryczne i mniej zdrowe – bo mają więcej cukru. Jeśli to możliwe, wybierajmy brzoskwinie w puszce pasteryzowane, bez dodatku cukru.
Zapytaliśmy użytkowników projektu Motywator Dietetyczny o najczęściej kupowane owoce. Brzoskwinie uplasowały się na 10 miejscu
Wystarczy poddusić pokrojone i obrane ze skórki brzoskwinie w rondelku z miodem, cynamonem i sokiem z cytryny. Jogurt naturalny wymieszać z cukrem waniliowym i kilkoma kroplami soku z cytryny. Brzoskwinie przełożyć do pucharków, polać sosem miodowo-cynamonowym i przełożyć warstwa jogurtu waniliowego, wierzch posypać prażonymi migdałami. Taki deser to prawdziwa letnia uczta!
Listopad to miesiąc, w którym królują sezonowe produkty pełne smaku i wartości odżywczych. Przygotowaliśmy dla…
Utrata wagi nie musi wiązać się z ciągłym liczeniem kalorii i restrykcyjnymi dietami. Wystarczy wprowadzić…
Stres jest nieodłącznym elementem życia, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, co dokładnie…
Marzysz o zmianie swojej sylwetki i poprawie zdrowia? Te 9 prostych kroków pozwoli Ci osiągnąć…
Śniadanie to posiłek, który powinien dostarczać energii, stabilizować poziom cukru we krwi i przygotowywać nasz…
Kolacja to czas na odpoczynek po intensywnym dniu i chwilę relaksu przy pysznym posiłku. W…