Kurczak, wątróbka, surowa
119 kcal / 100g
Białko | 16.92 g |
Tłuszcz | 4.83 g |
Węglowodany | 0.73 g |
Błonnik | 0 g |
Woda | 76.46 ml |
Miedź jest mikroelementem, który nasz organizm wykorzystuje w naprawdę śladowych ilościach. Niemniej jednak nie można sobie pozwolić na jego niedobory, ponieważ właśnie te śladowe ilości mogą być niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania niektórych organów. W przypadku żywienia diabeł tkwi w szczegółach!
Najwięcej miedzi znaleźć można rzecz jasna w przewodach elektrycznych po odsłonięciu izolacji. Z oczywistych względów jednak nie polecamy tego źródła miedzi jako sposobu na uzupełnianie diety. Możemy za to pokusić się o włączenie do swojego jadłospisu kilku produktów żywnościowych, w których miedź występuje, i to w takim stężeniu, jakiego potrzebuje nasz organizm. Aby zapewnić sobie prawidłowe funkcjonowanie, potrzebujemy około 900 µg miedzi dziennie z różnych źródeł. Oto te najlepsze:
Dla wielu osób jest to jedno z najpaskudniejszych dań, jakich przyszło im w życiu próbować. Dobre wiadomości dla tych osób są dwie. Pierwsza jest taka, że nienawiść do wątróbki dotyczy niemal każdego dziecka ze względu na ich naturalną skłonność do odżegnywania się od wszelkich nowości kulinarnych i uznawania za paskudztwo wszystkiego poza makaronem, frytkami i parówkami. Druga dobra wiadomość jest taka, że jeśli wątróbka kojarzy Ci się źle, wynika to prawdopodobnie z jej gorzkiego smaku, który jest zasługą nieprawidłowej obróbki kulinarnej.
Gdy raz zasmakujesz to danie zrobione jak należy – na zawsze odczarujesz wątróbkę! Oprócz ogromnych ilości witaminy B12, B2, kwasu foliowego, witaminy A oraz żelaza i choliny, znajdziesz tam też mnóstwo miedzi. Niewielka porcja wątróbki to aż 1144% dziennych referencyjnych wartości spożycia tego pierwiastka! Wątróbka nie jest jednak najlepszym daniem dla kobiet w ciąży, które mają nieco większe zapotrzebowanie na miedź. Wynika to z wysokiej zawartości witaminy A, która w nadmiarze może być toksyczna dla płodu.
To nie tylko wspaniały przysmak, ale również afrodyzjak! Trzeba się trochę napracować i pokonać pewne wewnętrzne opory, aby dostać się do wnętrza ostrygi i spróbować jej zawartości, ale zdecydowanie warto. To mięczak bogaty w cynk, selen i witaminę B12, ale również spore ilości miedzi. Zapewnia nieco mniej tego pierwiastka niż wątróbka, ale wciąż dużo ponad dzienne zapotrzebowanie – aż 844% RDA. Niestety, ostrygi nie są również polecane kobietom w ciąży z uwagi na duże ryzyko zatrucia pokarmowego.
Pozyskiwanie cennych substancji odżywczych z alg jest coraz bardziej popularnym sposobem na uzupełnienie swojej diety. Ten ciemnozielony proszek, który można dostać w sklepach ze zdrową żywnością jest bardzo cenny. Zawiera mnóstwo białka w jednej porcji, witaminę B1, B2, żelazo w dużych ilościach, a także miedź. W jednej łyżce stołowej znajdziemy jej tyle, by zaspokoić 44% swojego dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Taka łyżka spiruliny wrzucona do koktajlu wspaniale podkręci jego wartości odżywcze.
Te grzyby są wyjątkowe z uwagi na swój bardzo charakterystyczny, silny smak umami. Stanowią świetny dodatek do rozmaitych potraw, głównie tych z kuchni azjatyckiej. Znaleźć w nich można selen, cynk, kwas foliowy, mangan, witaminy B1, B5, B6 oraz witaminę D. Miedź zawarta w grzybach Shiitake pozwala na zaspokojenie aż 89% dziennego zapotrzebowania, i to w jednej porcji czterech suszonych grzybków (15 g).
To jedne z najcenniejszych pokarmów jakie znamy, choć niestety spożywamy ich na co dzień zdecydowanie zbyt mało. To doskonałe źródło błonnika, białka i tłuszczów nienasyconych, a także witamin i minerałów, w tym oczywiście miedzi.
W zależności od rodzaju orzechów rozróżnia się inne zawartości miedzi. Na przykład migdały zapewniają ich w jednej porcji 33% RDA, a orzechy nerkowca 67% RDA. Z kolei łyżka stołowa sezamu zapewnia aż 44% RDA. Posypanie domowego pieczywa lub sałatki nasionami czy chrupanie pestek i orzechów zamiast chipsów przed telewizorem pozwoli zapewnić sobie zdrowie bez większego wysiłku!
To doskonałe zarówno pod względem smaku, jak i wartości odżywczej skorupiaki. Tak naprawdę jednak lądują na naszych stołach bardzo rzadko. Wynika to z niewielkiej dostępności homarów – zjeść je można w zasadzie tylko w restauracjach, i to tych drogich, porcja kosztuje nawet kilkaset złotych, i nie każdy wie jak właściwie zabrać się za spożycie tego skorupiaka. Homary są bogate w witaminę B12 i selen, a także miedź – zapewniają pokrycie nawet 178% RDA w jednej porcji.
Wszelkiego rodzaju warzywa z zielonymi liśćmi jadalnymi są bardzo cennym źródłem witamin i minerałów w naszej diecie, a do tego mają znikomą liczbę kalorii i pysznie smakują. To nie tylko sałaty, ale również liście boćwinki, szpinaku, kapusty, szczawiu, oraz liście ziół – pietruszka, szczypior czy bazylia. Dla przykładu porcja szpinaku gotowanego zaspokaja zapotrzebowanie na około 33% wartości RDA.
Wśród słodyczy zdecydowanie wiedzie ona prym z uwagi na wysoką zawartość kakao, przekraczającą 70%. Kakao jest bardzo cennym i smakowitym składnikiem, który może świetnie uzupełniać dietę w składniki mineralne.
Oprócz magnezu i przeciwutleniaczy, czekolada gorzka zawierać będzie również miedź. Zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na miedź w 200% w przeliczeniu na tabliczkę. Jeśli więc masz ochotę na coś słodkiego, wybierz ciemną czekoladę z jak najwyższą zawartością czekolady i zjedz kostkę czy dwie – wtedy uzupełnisz swoje zapotrzebowanie na miedź w stosunku do innych spożytych danego dnia potraw.
Dbając o zbilansowaną dietę każdego dnia nie dopuszczasz do powstawania niedoboru nie tylko miedzi, ale i innych składników odżywczych. Najprostszym sposobem, by zapewnić sobie właściwy zastrzyk mikro- i makroelementów jest po prostu sięganie po różnorodne produkty z różnych grup piramidy żywnościowej!
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7477116 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4070199/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20428657 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3136577/
Zdrowe jelita to podstawa dobrego samopoczucia i silnego układu odpornościowego. Wprowadzenie kilku prostych nawyków do…
Woda to kluczowy element życia, który ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Chociaż często niedoceniana,…
Szukasz pomysłów na pyszną i szybką kolację, która zachwyci domowników lub gości? Oto 10 sprawdzonych…
Oksytocyna, często nazywana „hormonem miłości” lub „hormonem więzi”, odgrywa kluczową rolę w budowaniu i utrzymywaniu…
Koncentracja jest kluczowa dla osiągania celów zarówno w pracy, jak i w codziennym życiu. Niestety,…
Szukasz pomysłu na szybki i smaczny obiad? Oto 10 sprawdzonych przepisów, które zachwycą prostotą wykonania,…