Depresja ma swoje źródło głównie w czynnikach genetycznych i nieprawidłowej florze jelitowej ale przyczyny depresji mogą być również związane z życiem społecznym i emocjonalnym osoby. Większość osób z ciężką depresją jest zmuszona do brania leków przeciwdepresyjnych bowiem psychoterapia nie zawsze przynosi tak dobry efekt. Leki antydepresyjne są drogie i powodują sporo różnych skutków ubocznych, które mogą obejmować myśli samobójcze, spadek lub przyrost masy ciała i zmiany osobowości. Dobrą wiadomością dla osób z mniej nasiloną depresją mogą być naturalne leki przeciwdepresyjne.
Może to wydawać się trochę uproszczone ale to skromne warzywko jest naprawdę dobre dla mózgu. Jest doskonałym źródłem witaminy B6, białka i wapnia, które utrzymują nasze ciało w odprężeniu i radosnym nastroju. Brokuł może zmniejszyć lęk i bezsenność. Może też przyczynić się do zmniejszenia łaknienia słodkich przekąsek.
Związek ten znajduje się w kurkumie, przyprawie powszechnie stosowanej w indyjskim curry. Jest w niej mnóstwo przeciwutleniaczy, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i zneutralizować wolne rodniki w organizmie. Może pomóc również złagodzić objawy depresji.
Anty-depresyjne działanie Ginkgo biloba było badane i okazało się, że miłorząb dwuklapowy jest skuteczny w leczeniu łagodnej do umiarkowanej depresji. Gingko biloba pomaga poprawić przepływ krwi w mózgu, co przyczynia się do zmniejszenia objawów niewydolności naczyń mózgowych ( zmniejszenie dopływu krwi do mózgu ), który zwykle powoduje szum w uszach, ból głowy, depresję, krótkotrwałe zaburzenia pamięci, rozleniwienie i brak czujności.
Aminokwasy, żelazo i witaminy z grupy B są niezbędne dla mózgu. Nasiona Chia są pełne białka i pomagają w optymalnej funkcji neuroprzekaźnika i produkcji kwasów Omega-3 i błonnika. Omega 3 pomagają zmniejszyć depresję i niepokój.
Pomidory są bogate w likopen, fitoskładnik, który pomaga zwalczać stany zapalne. Co ciekawe, najkorzystniejsze jest jedzenie pomidorków cherry, ponieważ większość likopenu jest w skórze, a mniejsze pomidory mają wyższy stosunek skóry do miąższu.
Badania wykazały, że olej z ryb może rzeczywiście poprawić samopoczucie. Osoby cierpiące na depresję mają niższy poziom kwasów omega-3 we krwi. Olej z ryb można znaleźć w surowej i gotowanej ryby, a może być również stosowany jako suplement diety.
Żółte kwiaty są uniwersalnym symbolem szczęścia, a nasiona słonecznika są doskonałym źródłem aminokwasu fenyloalaniny, który organizm zamienia w noradrenalinę – twój naturalny antydepresant.
Szafran jest przyprawą pochodzącą z suszonych części krokusy, kwiatów z rodziny irysów. Badania wykazały skuteczność szafranu w leczeniu łagodnej do umiarkowanej depresji.
Banany zawierają rodzaj białka o nazwie tryptofan, który pomaga organizmowi generować serotoninę, odpowiedzialną za utrzymanie cię bardziej szczęśliwym, zrelaksowanym i mniej zestresowanym. Badania wykazały, że przyjmowanie 1000 mg tryptofanu 3 razy dziennie może znacznie polepszyć nastrój.
Ryż brązowy zawiera witaminy B1 i B3. Jest bogaty również w kwas foliowy i ma niski indeks glikemiczny. Niska zawartość cukru w tym ryżu hamuje wahania nastroju.
Witamina D działa jak silny naturalny lek przeciwdepresyjny, dlatego terapia światłem jest czasami stosowana w leczeniu ludzi, którzy są przewlekle chorzy na depresję. Okazja przebywania w naturalnym świetle daje większą szansę wyleczenia z przewlekłej lub ostrej depresji.
Kanapki to idealne rozwiązanie na szybki posiłek – można je przygotować w kilka minut, a…
Kortyzol, znany jako hormon stresu, pełni kluczową rolę w adaptacji organizmu do wyzwań codziennego życia,…
Magnez jest czwartym najliczniej występującym minerałem w organizmie człowieka, a mimo to często nie doceniamy…
Zdrowa dieta to Twój sekret młodości! Naturalne produkty, jak jagody, zielona herbata czy orzechy, pełne…
Kurczak to jedno z najbardziej uniwersalnych mięs, które można przygotować na niezliczoną ilość sposobów –…
Słodycze nie muszą być grzechem! Oto 10 przepisów na zdrowe desery, które nie tylko rozpieszczą…