Pigwa, surowa
57 kcal / 100g IG-35
Białko | 0.4 g |
Tłuszcz | 0.1 g |
Węglowodany | 15.3 g |
Błonnik | 1.9 g |
Woda | 83.8 ml |
Pigwa jest owocem spokrewnionym z jabłkiem czy gruszką – podobnie wygląda i smakuje, ale zdecydowanie jest od nich mniej popularna. Mimo tego, że nie jest zbyt powszechnie uprawiana w polskich ogrodach, warto ją odnaleźć, kupić i pokochać – z uwagi na niebywały smak, aromat i właściwości zdrowotne.
Owoce pigwy pospolitej rosną na krzewach lub niewielkich drzewach, rzadko przekraczających wysokość 3 m. Charakteryzuje się owocami o średnicy zaledwie około 6 cm przypominającymi kształtem jabłka, choć mniej regularne. Skóra pigwy jest intensywnie żółta i niezwykle aromatyczna. Owoc ten w postaci surowej jest bardzo twardy i cierpki – więc pigwy zdecydowanie nie powinno się jeść bez obróbki termicznej. Po ugotowaniu pigwa staje się miękka i bardzo smakowita. Oprócz tego podczas kwitnienia wydaje ona bardzo piękne, duże kwiaty w kolorze bladoróżowym, więc jest wspaniałą ozdobą ogrodu.
Pigwa jest owocem, który w swojej objętości zawiera bardzo niewiele kalorii. Pomimo tego, że zawiera sporo składników bioaktywnych, to nie jest szczególnie zasobna w żaden konkretny z nich. Jednak jako smaczny dodatek do diety może dać bardzo dobre rezultaty w uzupełnianiu niedoborów. W pigwie znajdziemy:
W medycynie ludowej pigwę wykorzystywano bardzo często, nie tylko w postaci nalewek czy innych produktów spożywczych, ale również bezpośrednio na skórę. Przypisuje się jej właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Syrop z pigwy stosowano również jako preparat na mdłości spowodowane ciążą. Wykorzystywano ją również w leczeniu różnych zaburzeń trawiennych – w badaniach na szczurach wykazano, że działa ona ochronnie na jelita, zapobiegając stanom zapalnym jelit w przebiegu IBS.
Wiele potencjalnych korzyści ze spożywania preparatów z pigwy nie zostało jeszcze udowodnionych – konieczne są badania na ludziach, gdyż jak do tej pory przeprowadzano je tylko na zwierzętach, lub nie były one zbyt szeroko zakrojone. Wśród tych badań wykazano możliwy pozytywny wpływ pigwy na:
Pigwę po ugotowaniu w wodzie z cukrem można spożywać jako kompot. Możesz także przygotować syrop z pigwy – pokrojone w kosteczkę owoce zasypać cukrem lub zalać miodem i odstawić na kilka dni. Syrop z pigwy będzie nie tylko wzmacniającym specyfikiem pełnym witamin na zimę, ale również aromatycznym dodatkiem do wody czy piwa.
Pigwa jest owocem rzadko występującym w lokalnych sklepach czy targach. Gdy jednak uda się ją znaleźć, zdecydowanie warto zakupić ją, by przyrządzić z niej coś pysznego. Właściwości zdrowotne pigwy są raczej na drugim miejscu, bo choć ma ona cały wachlarz witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, to w zestawieniu z innymi owocami nie wygląda aż tak korzystnie.
Szukasz pomysłów na smaczny i szybki obiad, który zachwyci Twoją rodzinę lub gości? Przygotowaliśmy dla…
Szukasz pomysłów na smaczną i prostą kolację, która zachwyci Twoich bliskich? Przygotowaliśmy dla Ciebie 10…
Poranki mogą być przyjemniejsze, gdy na stole pojawiają się smaczne i szybkie śniadania, które nie…
Szukasz pomysłu na smaczną, szybką i prostą w przygotowaniu kolację? Oto 10 sprawdzonych przepisów, które…
Przygotowanie odpowiedniego posiłku przed treningiem to klucz do osiągnięcia maksymalnej wydolności i skuteczności ćwiczeń. Wybierając…
Poranki mogą być pełne inspiracji, szczególnie gdy na talerzu pojawiają się wyjątkowe smaki. Przygotowaliśmy dla…