Do napisania tego artykułu zainspirowały mnie badania, dotyczące wpływu żurawiny i produktów (suplementów ) na bazie ekstraktu z żurawiny na higienę naszego układu moczowego.
Okazuje się, że [su_highlight background=”#f51102″ color=”#ffffff”] badania przeprowadzone w 2012 przez grupę Cochrane Kidney and Transplant Group [/su_highlight] wykazał, że żurawia może mieć pozytywny wpływ na nasz układ moczowy. Badania przeprowadzone były na 4473 uczestnikach.
Zakażenia układu moczowego (ZUM) są bardzo częstym problemem zdrowotnym. Są na nie podatni zarówno mężczyźni, jak i kobiety. ZUM występuje, gdy pęcherz i drogi moczowe są zainfekowane przez bakterie.
[su_progress_bar style=”fancy” percent=”95″ text=”95 % Kobiet, przeszło ZUM conajmniej 1x w życiu „]Ocet jabłkowy jest bogatym źródłem enzymów, potasu i innych niezbędnych minerałów, które mogą zapobiec rozwojowi bakterii wywołujących ZUM. Osoby cierpiące na ZUM mogą użyć octu jabłkowego [su_highlight background=”#f51102″ color=”#ffffff”]jako naturalnego antybiotyku[/su_highlight] w leczeniu infekcji.
Agrest indyjski jest bogaty w witaminę C, która z kolei hamuje rozwój bakterii.
Warto też [su_highlight background=”#f51102″ color=”#ffffff”]jeść więcej owoców[/su_highlight], takich jak pomarańcze, cytryny, banany, guawy, kiwi, melony, maliny, pomidory i papaje, które zawierają sporą ilość witaminy C.
Niektóre związki, takie jak [su_highlight background=”#f51102″ color=”#ffffff”]proantocyjanidyny[/su_highlight] występujące w żurawinie, zapobiegają przedostawaniu się bakterii do ścian cewki (czego efektem jest ZUM). Sok żurawinowy działa również jak łagodny antybiotyk.
Sok żurawinowy musi być niesłodzony. Dla poprawy smaku można mieszać go z sokiem jabłkowym.
[su_icon_panel color=”#b22121″ border=”1px dotted #f82d2d” shadow=”0px 0px 0px #eeeeee” radius=”8″ text_align=”left” icon=”icon: exclamation” icon_color=”#ea3131″ icon_size=”82″]Nie należy stosować kuracji z sokiem żurawinowym, jeśli cierpiało się na obecność kamieni nerkowych. [/su_icon_panel]Soda pomaga uzyskać równowagę kwasowo-zasadową i przynosi ulgę w bólu. Poprzez neutralizację nadmiernej kwasowości moczu, pomaga przyspieszyć procesy regeneracyjne. Wystarczy dodać jedną łyżeczkę sody do szklanki wody i pić jeden, dwa razy dziennie.
Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antybakteryjne, przez co pomaga zwalczać bakterie, które powodują infekcje typu ZUM.
Uwzględnienie świeżych borówek lub soku w codziennej diecie jest dobrym sposobem zapobiegania ZUM. [su_highlight background=”#f51102″ color=”#ffffff”]Borówki mają właściwości hamujące rozwój bakterii[/su_highlight], a antyoksydanty w nich zawarte działają pozytywnie na układ odpornościowy.
Ananas zawiera enzym zwany bromelaina, który ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może zmniejszyć objawy zakażenia układu moczowego. Ananas jest również świetnym wsparciem dla leków przepisanych przez lekarza, przez co szybciej pozbędziesz się tego rodzaju infekcji, a regularne jedzenie porcji wielkości szklanki może pomóc w zapobieganiu ZUM. Można również pić świeżo wyciśnięty z połowy owocu.[su_highlight background=”#f51102″ color=”#ffffff”] Pamiętaj, że wersja w puszcze może zawierać dodatek cukru i konserwanty.[/su_highlight]
Uva ursi jest rośliną leczniczą, która zawiera szereg substancji pomagających zwalczać infekcje, w tym ZUM. Zioło to zawiera wiele substancji chemicznych o właściwościach antyseptycznych. Jest łatwo dostępne w aptekach w postaci suplementu. Dzięki właściwościom antyseptycznym zabija bakterie, a dodatkowo działa stymulująco na oddawanie moczu.
[su_icon_panel color=”#b22121″ border=”1px dotted #f82d2d” shadow=”0px 0px 0px #eeeeee” radius=”8″ text_align=”left” icon=”icon: exclamation” icon_color=”#ea3131″ icon_size=”82″]Osoby z chorobami wątroby lub nerek, kobiety w ciąży, karmiące piersią, oraz dzieci nie powinny przyjmować uva ursi. [/su_icon_panel]Regularne stosowanie kompresów z ciepłej wody pomoże zminimalizować uczucie nacisku na pęcherz i przyniesie ulgę od bólu spowodowanego infekcją. Taki okład zmniejsza także stan zapalny i zapobiega rozwojowi bakterii, które powoduje infekcję.
Jeżeli cierpisz na zakażenie dróg moczowych, pij dużo wody. [su_highlight background=”#f51102″ color=”#ffffff”]Staraj się pić 8 do 10 szklanek wody dziennie.[/su_highlight] Poprzez picie większej ilości wody, częściej oddajesz mocz, a jest to niezbędne do poradzenia sobie z tego rodzaju infekcją. Również mocz staje się mniej skoncentrowany i bakterie powodujące infekcję szybciej są usuwane z dróg moczowych. Wraz z wodą, można pić soki owocowe i warzywne, aby dostarczyć organizmowi niezbędne do walki z infekcją witaminy i minerały.
[su_slider source=”taxonomy: post_tag/293″ limit=”5″]Badania :
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23076891
Kanapki to idealne rozwiązanie na szybki posiłek – można je przygotować w kilka minut, a…
Kortyzol, znany jako hormon stresu, pełni kluczową rolę w adaptacji organizmu do wyzwań codziennego życia,…
Magnez jest czwartym najliczniej występującym minerałem w organizmie człowieka, a mimo to często nie doceniamy…
Zdrowa dieta to Twój sekret młodości! Naturalne produkty, jak jagody, zielona herbata czy orzechy, pełne…
Kurczak to jedno z najbardziej uniwersalnych mięs, które można przygotować na niezliczoną ilość sposobów –…
Słodycze nie muszą być grzechem! Oto 10 przepisów na zdrowe desery, które nie tylko rozpieszczą…