Potas jest jednym z najważniejszych składników mineralnych w organizmie. Jest on obecny we wszystkich komórkach ciała ludzkiego. W rzeczywistości jest jednym z czterech głównych elektrolitów, obok sodu, magnezu i wapnia. Jako elektrolit, potas pomaga utrzymać właściwą równowagę wody w organizmie, a także reguluje ciśnienie krwi. Odgrywa on także istotną rolę w trawieniu białek i węglowodanów. Jest on również niezbędnym minerałem dla układu nerwowego, prawidłowe funkcjonowania trawienia i zdrowego układu sercowo-naczyniowego, a nawet dla silnych mięśni.
Niedobór potasu, znany również jako hipokalemia, występuje najczęściej u osób przyjmujących leki moczopędne.
Korzystanie z niektórych antybiotyków, biegunka lub wymioty, nadużywanie środków przeczyszczających, przewlekła choroba nerek, zaburzenia (takie jak bulimia) odżywiania, niski poziom magnezu, nadmierne spożycie alkoholu, nadmierne pocenie się i niedobór kwasu foliowego może również przyczynić się do niskiego poziomu potasu.
Proste, rutynowe badanie krwi może wykazać Twój poziom potasu. Normalny zakres wynosi od 3,6 do 5,2 milimoli na litr (mmol / l). Stężenie potasu we krwi niższe niż 2,5 mmol / l wymaga pilnej pomocy medycznej. Niedobór potasu może powodować szereg objawów, które często są ignorowane. Warto mieć świadomość, że deficyt tego pierwiastka może spowodować katastrofalne, a niekiedy zagrażające życiu skutki.
OTO OBJAWY, KTÓRE ŚWIADCZĄ O NIEDOBORZE POTASU:
Skurcze mięśni, występujące zarówno w ciągu dnia jak i w nocy, są bardzo częstym objawem niedoboru potasu. Powszechne są kurcze nóg, stóp i rąk. Potas w formie elektrolitów występuje we wszystkich komórkach organizmu, również w komórkach mięśni i nerwów. Współpracuje z sodem w celu utrzymania ładunków elektrycznych komórek, za pomocą których kontrolowane są skurcze mięśni i ich ogólne funkcjonowanie. Gdy w komórce minerał ten ma niski poziom, nie wysyła i otrzymuje odpowiednich sygnałów elektrycznych do sterowania skurczami mięśni. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia dolegliwości typu kurcze nocne. Te skurcze mogą trwać od kilku sekund do kilku minut.
Ponieważ znaczna utrata płynów w wyniku obfitego pocenia może spowodować niski poziom potasu, ważne jest, aby uzupełnić potas po wysiłku. Jeśli skurcze występują regularnie, najlepiej zdecydować się na wizytę u lekarza.
Niski poziom potasu może mieć ogromny wpływ na zdrowie mięśni. Stan deficytowy może pogorszyć działanie komórek mięśniowych, a także być przyczyną uszkodzenia mięśni. Prowadzi do głębokiego osłabienia, zesztywnienia, bóli i tkliwości mięśni. W takich przypadkach konieczne jest leczenia mięśni potasem na poziomie komórkowym, ponieważ istnieje wysokie ryzyko naderwań i zerwań mięśni. Jeśli czujesz osłabienie w mięśniach bez wyraźnej przyczyny, zbadaj poziom potasu.
Innym częstym objawem niskiego poziomu potasu jest ogólne uczucie zmęczenia. Ten rodzaj zmęczenia nie jest wynikiem nadmiernego wysiłku lub przepracowania. W rzeczywistości, uczucie znużenia i zmęczenie mają konkretne przyczyny. Każda komórka w organizmie do normalnego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości potasu i nieodpowiednia ilość tego minerału może wpływać na funkcjonowanie komórek oraz narządów. Tak więc niedobór tego minerału może prowadzić do tego, że człowiek czuje się zmęczony, znużony, czy ogólnie osłabiony.
Bywa, że przy niskim poziomie potasu, trzeba włożyć więcej niż zwykle wysiłku do wykonywania codziennych czynności . Jednakże zmęczenie może być spowodowane wieloma problemami zdrowotnymi, toteż najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozował prawidłową przyczynę.
Potas jest ważny dla zdrowia Twoich nerwów. Niski poziom tego minerału może negatywnie wpływać na impulsy elektryczne, które przechodzą od skóry i mięśni do rdzenia kręgowego i mózgu. Może to prowadzić do częściowego utraty czucia w kończynach i dyskomfortu w postaci odczuwanego mrowienia.
Zwykle mrowienie odczuwane jest w palcach u rąk i nóg, całych stopach i dłoniach, ale również może mieć miejsce taki stan w całych rękach i nogach. Niskie stężenie potasu może również przyczynić się do bolesnych skurczów mięśni. Jeśli występują mrowienia w kończynach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że niski jest poziom potasu w organiźmie. Proste badanie krwi może to potwierdzić.
Niedobór potasu ma również wpływ na zdrowie serca. Deficyt może spowodować zakłócenia rytmu bicia serca i palpitacje serca bez wyraźnego powodu. Niskie stężenie potasu może zakłócić rytmiczne, skoordynowane skurcze serca, które są kontrolowane przez impulsy elektryczne. Z drugiej strony, odpowiednia ilość potasu w organizmie, pomaga chronić serce przed chorobami serca, zawałem i udarem mózgu.
Nie ważne z jakiej przyczyny występują palpitacje serca, ważne jest, aby ich nie ignorować i skontaktować się z lekarzem. Przyczyna odpowiedzialna za kołatanie serca musi być odnaleziona jak najszybciej.
Potas jest ważny dla zdrowia psychicznego i funkcji mózgu. Przyczynia się do utrzymania przewodnictwa elektrycznego w mózgu i transmisji impulsów w układzie nerwowym. Poza tym odgrywa kluczową rolę w transporcie serotoniny, neuroprzekaźnika, który promuje uczucie dobrego samopoczucia i szczęścia. Dlatego właśnie niski poziom potasu może przyczynić się do wystąpienia wahań nastroju, depresji, a nawet halucynacji i majaczeń.
W 1992 roku opublikowany został artykuł w Neuropsychobiology, poruszający temat powiązań pomiędzy sodem, magnezem i potasem u pacjentów chorujących na depresję. Inne badanie, opublikowane w 2009 roku w General Hospital Psychiatry podaje, że hipokaliemia może prowadzić do depresji.
Mało kto wie, że potas jest ważny dla układu pokarmowego, który posiada mięśnie gładkie i przesuwa pokarm za pomocą ruchów perylstatycznych. Niski poziom potasu we krwi może zakłócać mimowolne funkcje mięśni żołądka i jelit. Prawidłowe funkcjonowanie tych mięśni jest potrzebne do trawienia, wchłaniania i metabolizmu. Słabe działanie mięśni gładkich może prowadzić do zaparć.
Oprócz zaparć, mogą wystąpić inne zaburzenia zdrowotne, takie jak ból brzucha, wzdęcia, i skurcze. Jednakże zaparcia mogą być spowodowane przez szereg problemów, więc porozmawiaj z lekarzem, aby wykluczyć możliwość wystąpienia niedoborów żywieniowych, takich jak deficyt potasu w organiźmie.
Potas pomaga złagodzić nadwyrężenie naczyń krwionośnych, a bez odpowiedniej ilości tego minerału, mogą one stać się zwężone, co powoduje, że ciśnienie krwi w nich wzrasta. Potas równoważy także negatywne skutki sodu. Gdy potas jest niski, bilans sodu w organizmie zostaje zakłócony. To również może negatywnie wpływać na ciśnienie krwi.
Badanie opublikowane w 2008 roku w American Society of Nefrologii informuje, że niski poziom potasu w diecie może być równie niebezpieczny jak wysoki poziom sodu, zwłaszcza wśród Afroamerykanów, którzy cierpią z powodu wysokiego ciśnienia krwi. age, race and other cardiovascular risk factors (high cholesterol, diabetes and smoking) were taken into account. „>Według tego badania, istnieje związek pomiędzy niskim potasem i wysokim ciśnieniem krwi , nawet jeśli wiek, rasa i inne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego (wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca i palenie) zostały wzięte pod uwagę.
Oprócz niskiego potasu i wysokiego sodu, wiele innych czynników przyczynia się do wysokiego ciśnienia krwi. Dlatego też najlepiej jest zwrócić się do lekarza, który zdiagnozuje, co jest przyczyną problemu. Bardzo niski poziom potasu może również prowadzić do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi i omdlenia.
Przygotowanie odpowiedniego posiłku przed treningiem to klucz do osiągnięcia maksymalnej wydolności i skuteczności ćwiczeń. Wybierając…
Poranki mogą być pełne inspiracji, szczególnie gdy na talerzu pojawiają się wyjątkowe smaki. Przygotowaliśmy dla…
Utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej to jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzymy się…
Dobry sen jest kluczowy dla zdrowia i samopoczucia, a dieta odgrywa w tym ogromną rolę.…
Poranki mogą być pełne smaku i różnorodności, jeśli zdecydujesz się na kreatywne podejście do śniadań.…
Błonnik to kluczowy składnik diety, który wspiera zdrowie jelit, reguluje poziom cukru we krwi i…