Categories: OdżywianieOwoce

10 zaskakujących właściwości Gruszki – Jak wpływa na nasze zdrowie?

Słodkie, ociekające sokiem, albo jędrne, chrupiące i lekko kwaskowate – gruszki są jednymi z bardziej lubianych polskich owoców. W Polsce znamy wiele odmian tego owocu, charakteryzujących się różną wielkością, stopniem twardości, soczystością i smakiem. Wszystkie je łączy jedno – charakterystyczny stożkowaty kształt, słodycz i właściwości zdrowotne. 

Za co kochamy gruszki?

Te owoce można spożywać w wielu wersjach, i bardzo często stanowią bazę ekskluzywnych dań. Są one bardzo tanie i łatwo dostępne, szczególnie w sezonie – czyli pod koniec lata i jesienią. Doskonale sycą, a do tego zaspokajają pragnienie – zawartość wody to około 84%. Z tego powodu rozpuszczalny błonnik zawarty w gruszkach jest bardzo dobrze przyswajany. Z uwagi na dość dużą zawartość cukru w gruszce, jest to owoc kaloryczny – zawiera około 100 kcal w jednej sztuce. Tym samym stanowi bardzo dobrą i sycącą przekąskę lub deser.

Jakie składniki bioaktywne znajdują się w gruszce?

Gruszki mają wysoką zawartość błonnika, w tym również rozpuszczalnego w postaci pektyn. To głównie on wpływa na doskonałe wartości odżywcze gruszki. Oprócz tego gruszka zawiera:

  • Witaminy: C, A, B3, K, kwas foliowy
  • Minerały: Miedź, potas
  • Przeciwutleniacze polifenolowe i flawonoidowe
  • Luteinę i zeaksantynę
  • Kwas cynamonowy
  • Przeciwutleniacze procyjanidynowe
  • Kwercetyna
Gruszki Surowe
57 kcal / 100g IG-38

Białko 0.36 g
Tłuszcz 0.14 g
Węglowodany 15.23 g
Błonnik 3.1 g
Woda 83.96 ml

Kaloryczność gruszki na tle innych owoców

Jak popularna jest gruszka w Polsce?

Jakie korzyści zdrowotne wykazują gruszki?

Gruszki to nie tylko smaczny składnik diety, ale również bogactwo związków przyczyniających się do utrzymania dobrego zdrowia. Oto, dlaczego warto jeść gruszki:

Pomagają przy odchudzaniu

Duża zawartość wody i błonnika powoduje, że gruszki dają uczucie sytości i oczyszczają jelita, poprawiając przemianę materii. W 10-tygodniowym badaniu wykazani, że kobiety spożywające 3 gruszki dziennie straciły tylko dzięki temu dodatkowi 0,84 kilograma masy ciała. Zaobserwowano także, że poprawił się ich profil lipidowy i stan zdrowia serca.

Wspierają zdrowie serca

Dzięki przeciwutleniaczom procyjanidynowym, gruszki zwiększają elastyczność tętnic, obniżają poziom cholesterolu LDL i podwyższają poziom cholesterolu HDL. Kwercetyna ponadto zmniejsza stan zapalny i przez to obniża ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. 

Obniżają ryzyko cukrzycy

Czerwone odmiany gruszek są bogate w antocyjany – związki przeciwutleniające o udowodnionym działaniu w zapobieganiu cukrzycy. Dodatkowo błonnik zawarty w gruszkach opóźnia wchłanianie cukru do krwi, przez co zapobiega hiperglikemii poposiłkowej.

Zmniejszają ryzyko nowotworów

Antocyjany i kwas cynamonowy zawarte w gruszkach mają udowodnione działanie polegające na ochronie przed wystąpieniem niektórych typów nowotworów: płuc, pęcherza i żołądka. Dodatkowo flawonoidy mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników. 

Działają przeciwzapalnie

Stany zapalne w organizmie mogą być przyczyną wielu poważnych dolegliwości, dlatego najlepiej im zapobiegać tłumiąc je w zarodku. Czyli na przykład – jedząc gruszki. Bogactwo flawonoidów w połączeniu z witaminą C, K i miedzią, to prawdziwa tarcza przeciwzapalna! Regularne jedzenie gruszek może więc znacząco obniżyć ryzyko zachorowania na choroby wynikające ze stanów zapalnychcukrzycę czy miażdżycę. 

Wspierają zdrowie oczu

Luteina i zeaksantyna to przeciwutleniacze zawarte w gruszce, które są filarem dla utrzymania zdrowego wzroku. Te związki znajdują się w skórce gruszki w największej ilości – dlatego lepiej jest nie obierać tych owoców.

Są bardzo dobre dla jelit

Wysoka zawartość błonnika frakcji rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej pozwala utrzymać prawidłową konsystencję i częstotliwość stolca. Oprócz tego błonnikiem odżywiają się bakterie jelitowe. Produkują one długołańcuchowe kwasy tłuszczowe korzystne dla funkcjonowania całego organizmu. 

Pomagają przy zaparciach

Gruszki, podobnie jak suszone śliwki, są jednym z najprostszych sposobów radzenia sobie z zaparciami, właśnie dzięki wysokiej zawartości błonnika. 

Czy warto jeść gruszki z puszki?

Puszkowane owoce są dla wielu z nas alternatywą dla spożycia ulubionych owoców poza sezonem, gdy nie są one dostępne w postaci świeżej. Trzeba jednak umiejętnie wybierać owoce konserwowe, ponieważ zwykle są one umieszczone w dużej ilości słodkiego syropu. On bardzo podnosi wartość energetyczną gruszek, choć czyni je jeszcze słodszymi i lepszymi. 

Wyrafinowany deser z gruszką

Jeśli chcesz zaskoczyć swoich gości, możesz im zafundować na deser gruszki w czekoladzie. To bardzo prosty, a jednocześnie wyrafinowany deser, który serwuje się w najlepszych restauracjach! Jak go zrobić? 

Gruszki obieramy w całości, pozostawiając jedynie ich ogonek, i wykrajamy od spodu cienkim nożem gniazdo nasienne. W małym rondelku gotujemy wodę z odrobiną cukru, wkładamy tam gruszki ogonkiem do góry i gotujemy króciutko – aby się nie rozpadły, a trochę zmiękły. Ulubioną czekoladę (najlepiej gorzką, minimum 70% kakao) rozpuszczamy w kąpieli wodnej, czyli w metalowej misce ułożonej na garnku z gotującą się wodą i dodajemy łyżkę masła, po czym dokładnie mieszamy. Każdą gruszkę obtaczamy dokładnie w czekoladzie i oprószamy podprażonymi na suchej patelni płatkami migdałowymi. Serwujemy na ciepło – wtedy są najlepsze!

A może luksusowa sałatka?

Jeśli lubisz sałaty na kolację, możesz wypróbować ten lekki, gruszkowy przepis:

Soczyste gruszki pokrój na cząstki i skrop sokiem z cytryny, ułóż na garstce rukoli i posyp pokruszonym serem pleśniowym (roquefort lub gorgonzola). Posyp podprażonymi na suchej patelni pistacjami pokrojonymi na mniejsze cząstki i polej miodowym winegretem. Ten dressing uzyskasz mieszając miód naturalny z oliwą z oliwek i odrobiną posiekanego czosnku oraz łyżeczką soku z cytryny. Taką sałatkę można podawać tylko na francuski sposób – z chrupiącą podpieczoną bagietką posmarowaną masełkiem! 

Damian Wiatrowski

Cześć jestem Damian, dzięki zdrowemu odżywianiu udało mi się pokonać wiele problemów zdrowotnych, między innymi problemy z jelitami, tarczycą i wątrobę. Kliknij w globusik a dowiesz się jak odzyskałem zdrowie.

Recent Posts

Spróbuj tych deserów i nigdy nie wrócisz do kupnych słodyczy!

Szukasz pomysłów na wyjątkowe desery, które zachwycą twoich bliskich? Przedstawiamy 10 sprawdzonych przepisów na słodkości,…

9 godzin ago

Śniadaniowy raj: 10 pomysłów na wyjątkowy start dnia

Poranki to idealny czas, by rozpocząć dzień od czegoś smacznego i prostego w przygotowaniu. Oto…

6 dni ago

10 kolacji, które musisz wypróbować dziś wieczorem!

Planujesz kolację, ale brakuje Ci pomysłów? Oto 10 wyjątkowych przepisów, które nie tylko zachwycą smakiem,…

6 dni ago

Nie przegap tych genialnych przepisów na obiad!

Obiad to nie tylko codzienny posiłek, ale również okazja do kulinarnych eksperymentów i radości ze…

7 dni ago

Śniadanie mistrzów: 10 przepisów, które musisz znać!

Poranki mogą być pełne smaku i kreatywności, jeśli tylko znajdziesz chwilę na przygotowanie czegoś wyjątkowego.…

7 dni ago

Nie szukaj dalej – te obiady podbiją Twoje serce!

Szukasz inspiracji na szybkie, pyszne i niebanalne obiady, które odmienią Twoje codzienne menu? Oto 10…

1 tydzień ago