Gdy poważnie myślimy o zdrowym odżywianiu, zaczynamy poszukiwać różnych alternatyw. Chętniej rozglądamy się za różnymi rzadkimi rodzajami owoców, warzyw i ziaren, poszukując w nich nie tylko dobrego smaku, ale także skumulowanych wartości odżywczych. Dzięki różnorodności diety można zapewnić sobie stuprocentowe, lub nawet wyższe zaopatrzenie swojego organizmu w niezbędne witaminy, minerały i inne składniki bioaktywne, takie jak choćby przeciwutleniacze. Wodorosty są jednymi z tych cennych, ale bardzo rzadkich składników, po które nie sięga się raczej w tradycyjnej polskiej kuchni. A szkoda, ponieważ są cenne składników odżywczych.
To samożywne organizmy, które żyją w akwenach wodnych. W europejskiej kulturze nie są one zbyt powszechne, za to na co dzień zajadają się nimi Azjaci. A oni, jak wiemy, należą do najzdrowiej odżywiających się na świecie ludzi, i to właśnie wśród nich znaleźć można najdłużej żyjące – ponad sto lat – osoby! Warto więc brać przykład z Japończyków czy Wietnamczyków i włączyć wodorosty do swojej codziennej diety – jako przysmak i nutraceutyk. Nutraceutykami nazywamy środki spożywcze, które ze względu na swoje wyjątkowe właściwości mogą odgrywać rolę suplementów diety, ponieważ wywierają szczególny, korzystny wpływ na organizm. Poznajmy szerzej sześć spośród najpopularniejszych (i czasem dostępnych w polskich sklepach) wodorostów!
Mech irlandzki albo chrząstnica kędzierzawa. Jest krasnorostem i ma charakterystyczne sino-czerwone zabarwienie.
Chronią wzrok, wpływają na proces krwiotworzenia i prawidłową gospodarkę hormonalną, mają działanie antyoksydacyjne.
Mech irlandzki ma zdolności do wiązania i zatrzymywania wody, dlatego świetnie nadaje się do produkcji kremów. Regeneruje skórę, odmładza, ujędrnia i napina – doskonale nadaje się do pielęgnacji zniszczonej i suchej skóry.
Jest to wodorost, który często spotyka się w morzach u wybrzeży Wielkiej Brytanii. W Walii jada się nawet z niego tzw. Laverbread. Rośnie przede wszystkim w morzach zasobnych w azot. W sprzedaży laver najczęściej występuje w formie nori, czyli czerwonych alg sprasowanych w ciemnozielone arkusze, wykorzystywane do zawijania sushi.
Są glonem, który występuje i jest spożywany głównie w Japonii, ale coraz częściej zaczyna się go doceniać w innych rejonach świata ze względu na wysokie właściwości odżywcze. Mają one oliwkowy kolor i postać cienkich, poskręcanych pasemek. Mają lekko słodki smak i największą popularność zyskują w postaci świeżej, dodawane do sałatek.
Jest najpowszechniej znane jako substancja żelująca, wykorzystywana jako podłoże do hodowli drobnoustrojów w laboratoriach mikrobiologicznych. Ale to oczywiście niejedyne zastosowanie agaru pozyskiwanego z japońskich krasnorostów.
Agar jest bardzo dobrym źródłem jodu, potasu, wapnia, magnezu, fosforu i innych, aż 14 z 21 różnych witamin i minerałów. Przede wszystkim doceniany jest przez wegan, którzy dzięki niemu mogą uzyskiwać zagęszczoną, żelową lub wręcz galaretowatą konsystencję różnych potraw bez wykorzystywania do tego żelatyny pochodzenia zwierzęcego.
Jest charakterystycznym wodorostem o specyficznych podłużnych, zielonych liściach. Występują głównie w wodach Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego, wzdłuż wybrzeży Japonii. Kelp wykorzystywany jest przede wszystkim w pomocy przy redukcji masy ciała, ponieważ znacząco przyspiesza nasz metabolizm. Ze względu na wysoką zawartość jodu, kelp wykorzystuje się też do leczenia niedoborów tego pierwiastka. Jednak warto pamiętać, że jod również można przedawkować i wówczas może się rozwinąć nadczynność tarczycy – równie niebezpieczna co niedoczynność.
To w zasadzie jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie najbardziej dobroczynnych wodorostów. Jest to ciemnozielony proszek pozyskiwany z pewnych sinic. Jest jednym z najbardziej odżywczych wodorostów ze względu na wysoką zawartość białka. To bardzo dobra alternatywa mięsa dla wegan.
Algi i wodorosty możemy spożywać jako nutraceutyki – dodatki do koktajli, zup czy sałatek. Choć są bardzo cenną superżywnościa, jak ze wszystkim innym – nie należy przesadzać z dodawaniem ich dużej ilości do jedzenia. Ze względu na neutralny w większości smak, mogą doskonale łączyć się z różnymi potrawami bez znaczącego zmieniania ich smaku.
Kanapki to idealne rozwiązanie na szybki posiłek – można je przygotować w kilka minut, a…
Kortyzol, znany jako hormon stresu, pełni kluczową rolę w adaptacji organizmu do wyzwań codziennego życia,…
Magnez jest czwartym najliczniej występującym minerałem w organizmie człowieka, a mimo to często nie doceniamy…
Zdrowa dieta to Twój sekret młodości! Naturalne produkty, jak jagody, zielona herbata czy orzechy, pełne…
Kurczak to jedno z najbardziej uniwersalnych mięs, które można przygotować na niezliczoną ilość sposobów –…
Słodycze nie muszą być grzechem! Oto 10 przepisów na zdrowe desery, które nie tylko rozpieszczą…
View Comments
Czy karagen nie jest szkodliwy? To popularne E407 w żywności przetworzonej.