Kolor twojego moczu dużo Ci powie o Twoim stanie zdrowia. Sztuka obserwowania własnego organizmu to najtańsza forma diagnozy ewentualnych problemów zdrowotnych lub dysfunkcji naszego organizmu. Obserwując nasz organizm możemy stwierdzić czy nie jesteśmy odwodnienie, czy nie mamy pasożytów, grzybów a nawet zaobserwować nietolerancje pokarmowe. Oprócz mocz można również kontrolować :

Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak powinien wyglądać normalny mocz i ile tak naprawdę trzeba pić! Wygląd moczu jest pewnym wskaźnikiem stanu zdrowia. W zależności od koloru może być symptomem różnych dysfunkcji organizmu i chorób od odwodnienia przez infekcje aż po niektóre nowotwory.

Żegnaj uryno.

Zanim rozwiniemy kwestie, dlaczego i kiedy Twoja uryna może mieć nietypowy kolor, przyjrzyjmy się w wielkim skrócie procesowi oddawania moczu, oraz jakie narządy biorą w nim udział. Krew sączy się przez nerki, które usuwają z niej produkty przemiany materii, minerały, sole, cukry i inne związki. Pozostający w nerkach cukier (glukoza) absorbowany jest do krwi. Wszystkie inne niepotrzebne substancje są składowymi powstałego w nerkach moczu, który po przejściu przez górne drogi moczowe, pęcherz i cewkę moczową, wydalamy.

Jaką paletę kolorów ma uryna?

Twój mocz może zdawać raport o Twoim zdrowiu i nawodnieniu. Ważne jest, aby pamiętać, że mocz może czasowo zmienić kolor w zależności od tego, co jesz, jak nawodniony jesteś, a także przez co niektóre przyjmowane leki. Chociaż jest to rzadkie, niektóre leki i pokarmy powodują, że uryna ma kolor zielony, a nawet niebieski!

Mocz

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Kolor i wygląd moczu prawdę ci powie…

SŁOMIANY DO PRZEJRZYSTEGO ŻÓŁTEGO

Jest to normalny kolor moczu u zdrowego, dobrze nawodnionego człowieka. Tak właśnie powinien wyglądać .

PRZEZROCZYSTY LUB BEZBARWNY

Należy zawsze być odpowiednio nawodnionym, ale można pić zbyt dużo wody, co czyni mocz niemal bezbarwnym. Picie ogromnej ilości wody przez dłuższy czas może prowadzić do poważnych komplikacji.

Przeźroczyste siuśki won!

Najprawdopodobniej masz wrażenie, że woda jest tutaj kluczowym graczem. I masz rację.Układ moczowy jest głównym beneficjentem wody, poza tym woda pita w odpowiedniej ilości konsekwentnie pomaga m. in. regulować temperaturę ciała, usuwać szkodliwe produkty przemiany materii, czy też utrzymać młodzieńczy wygląd skóry.

Chociaż odwodnienie jest o wiele większym problemem niż przewodnienie (zatrucie wodne), niektórzy ludzie rzeczywiście piją znacznie więcej wody, niż potrzeba. Normalne, zdrowe siusiu faktycznie ma żółty kolor, który zawdzięcza obecności pigmentu o nazwie urochrom.To prawda, że im ciemniejszy mocz, tym organizm jest gorzej nawodniony. Jednak picie takiej ilości wody, że aż mocz jest niemal przezroczysty, w rzeczywistości może spowodować zaburzenie poziomu elektrolitów.

Zakłócenie naturalnej równowagi między wodą a sodem we krwi może prowadzić do zatrucia krwi zwanego hiponatremią. Hiponatremia często towarzyszy sportom ultra-wytrzymałościowym, które trwają dłużej niż trzy godziny. Wytrzymałościowi sportowcy są narażeni na większe ryzyko doznania tej przypadłości , ponieważ piją dużo wody, jednocześnie tracąc sód razem z potem. Nadmiar płynu bez jednoczesnego uzupełnienia niedoboru sodu prowadzi do spadku poziomu sodu we krwi poniżej normy.

Najczęstsze objawy hiponatremii:

Każdy może być narażony na nadmierne nawodnienie. Badacze zauważyli, że hiponatremia jest jednym z najczęściej występującym zaburzeniem elektrolitu. Dobrym kluczem do zapobiegania przewodnieniu jest częste popijanie mniejszych ilości wody, a nie picie jej jednorazowo dużo i rzadko.

CIEMNY ŻÓŁTY

home-urine-test_02

Siuśki tego koloru są nadal „normalne”, ale już taka barwa jest oznaką bycia na pograniczu odwodnienia. W takim przypadku pij regularnie więcej wody.

CZERWONY LUB RÓŻOWY

home-urine-test copy

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Pomimo swojego zastraszającego wyglądu, czerwony mocz nie zawsze oznacza kłopoty. Kolor czerwony lub różowy może być spowodowany przez:

Krew. To może być przejściowe, lub może być oznaką bardziej złożonego problemu ze zdrowiem. Czynniki, które mogą spowodować pojawienie się krwi w moczu (krwiomocz) obejmują infekcje dróg moczowych, powiększenie prostaty, guzy nowotworowe i nienowotworowe, torbiele nerek, biegi długodystansowe, kamienie w nerkach lub w pęcherzu moczowym. Obecność krwi może być objawem zakażenia układu moczowego, zakażenia nerek, kamieni nerkowych, raka nerki, raka pęcherza moczowego i prostaty. Warto zaznaczyć, że zakażenie układu moczowego częściej dotyka kobiety, niż mężczyzn. Ważna rada: nie panikuj, jeśli zauważysz u siebie mocz w czerwonawym odcieniu. Odwiedź lekarza rodzinnego, lub urologa.

Żywność. Jeśli objadasz się czerwonymi produktami spożywczymi, takimi jak buraki, rabarbar, czy jagody, to prawdopodobnie wszystko jest w porządku, ponieważ mogą one być przyczyną zmiany koloru moczu.

Leki. Ryfampicyna (Rifadin, Rimactane), antybiotyk często stosowany w leczeniu gruźlicy, fenazopirydyny (pirydyniowe), lek na dolegliwości dróg moczowych, oraz środki przeczyszczające na bazie senesu mogą powodować zmianę barwy uryny na czerwoną lub różową.

NIEBIESKI LUB ZIELONY

home-urine-test_05home-urine-test_09

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Niebieski lub zielony mocz pojawia się przez :

Barwniki. Niektóre barwniki spożywcze mogą spowodować zielone zabarwienie moczu. Również barwniki stosowane przy niektórych testach wątroby i pęcherza moczowego zabarwiają mocz na niebiesko.
Leki. Wiele leków powoduje niebieskie lub zielone odcienie moczu, w tym amitryptylina, indometacyna (Indocin) i propofol (Diprivan).
Choroby. Hiperkalcemia jest rzadkim schorzeniem dziedzicznym, nazywanym syndromem niebieskiej pieluchy, ponieważ dzieci z tym zaburzeniem mają niebieski mocz. Zielony mocz często występuje przy zakażeniach dróg moczowych wywoływanych przez bakterie Pseudomonas.

MIODOWY LUB POMARAŃCZOWY
home-urine-test_06

Miodowo-pomarańczowe zabarwienie moczu może być przyczyną pewnych schorzeń:

W niektórych przypadkach, pomarańczowy mocz może wskazywać na problemy z wątrobą lub drogami żółciowymi, zwłaszcza jeśli odcień stolca jest podobny. Pomarańczowy kolor moczu może być również spowodowany przez odwodnienie, wskutek którego mocz jest zagęszczony i kolor wydaje się mocniejszy.

Leki, które powodują zabarwienie uryny na pomarańczowo to np. rifampina, przeciwzapalna sulfasalazyna, fenazopirydyna, niektóre leki przeczyszczające; oraz niektóre leki stosowane w chemioterapii.

CIEMNOBRĄZOWY LUB KOLORU COLI

g

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Przyczyny wydalania moczu w kolorze ciemnobrązowym (a nawet w odcieniu coli) :

Jedzenie. Jedzenie dużych ilości fasoli fava, rabarbaru lub aloesu może powodować ciemnobrązowy mocz.
Leki. Wiele leków może przyciemnić mocz, w tym chlorochinina z leków przeciwmalarycznych, prymachina, antybiotyki na bazie metronidazolu (Flagyl) i nitrofurantoiny, przeczyszczające na bazie szakłaka lub senesu i metokarbamol- lek zwiotczające mięśnie.
Choroby. Niektóre schorzenia wątroby i nerek mogą powodować zmianę barwy uryny na brązową, podobnie jak niektóre infekcje dróg moczowych.
Ekstremalne ćwiczenia. Uszkodzenie mięśni podczas wykonywania ekstremalnych ćwiczeń może uszkodzić nerki, czego efektem jest m. in. mocz koloru różowego lub nawet w kolorze coli.

Kolor miodowy i brązowy nie wróży nic dobrego.
home-urine-test_06g
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Odwodnienie występuje, gdy tracisz więcej płynów ustrojowych, niż przyjmujesz. Jeśli mocz jest nieco ciemniejszy niż zwykle, należy zwiększyć spożycie wody. Jednym z najprostszych sposobów, aby upewnić się, że jest się optymalnie nawodnionym jest zaznaczenie rano markerem miarki (np. z wypisanymi godzinami) na butelce z wodą. Miej ją zawsze przy sobie i popijaj przez cały dzień. Jeśli się skończy, uzupełnij butelkę.

Do innych objawów odwodnienia (oprócz ciemniejszego moczu) należą:

  • zmęczenie, nadmierne ziewanie
  • zły humor
  • zaburzenia koncentracji
  • suche usta
  • sucha skóra
  • bóle głowy
  • zaparcie

Hipernatremia to znaczne odwodnienie spowodowane obecnością nadmiaru sodu. Z reguły nie występuje ze względu na wysokie spożycie sodu, ale z powodu niedoboru wody. Możesz stracić dużo wody podczas długich wyczerpujących ćwiczeń, lub z powodu niektórych chorób i leków.

Przy łagodnym lub umiarkowanym odwodnieniu należy sięgnąć po napoje izotoniczne, które dostarczą sód i zrównoważą poziom elektrolitów. Pamiętaj, że praca podczas upałów na świeżym powietrzu i w zakładach pracy bez klimatyzacji wymaga dodatkowych środków ostrożności z powodu narażenia na odwodnienie.

MĘTNY MOCZ

home-urine-test_01

Mętny wygląd uryny jest symptomem takich chorób jak zakażenie układu moczowego, oraz kamica nerkowa.

PIENI SIĘ LUB MUSUJE

Jeśli taki wygląd uryny zdarza się od czasu do czasu, to jest to po prostu fajny „efekt hydrauliczny”. Ale jeśli tak się dzieje za każdym razem, będzie to oznaczać wysokie białko w moczu. Wtedy najlepiej udać się do lekarza.