Ciemny kolor twojego moczu może mówić, że …

Podziel się ze znajomymi :)
 • 84
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  84
  Shares

Kolor twojego moczu dużo Ci powie o Twoim stanie zdrowia. Sztuka obserwowania własnego organizmu to najtańsza forma diagnozy ewentualnych problemów zdrowotnych lub dysfunkcji naszego organizmu. Obserwując nasz organizm możemy stwierdzić czy nie jesteśmy odwodnienie, czy nie mamy pasożytów, grzybów a nawet zaobserwować nietolerancje pokarmowe.  Oprócz mocz można również kontrolować :
Jakość naszego stolca

– Nietypowe przebarwienia w strefie oka 
633713025778890000
– Gazy jelitowe


– Przebarwienia na twarzy 
1
– Dziwny kształt i kolor naszego języka 

Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak powinien wyglądać normalny mocz i ile tak naprawdę trzeba pić! Wygląd moczu jest pewnym wskaźnikiem stanu zdrowia. W zależności od koloru może być symptomem różnych dysfunkcji organizmu i chorób od odwodnienia przez infekcje aż po niektóre nowotwory. Jeżeli masz problem z systematycznym piciem zobacz –> tutaj 

Żegnaj uryno.

Zanim rozwiniemy kwestie, dlaczego i kiedy Twoja uryna może mieć nietypowy kolor, przyjrzyjmy się w wielkim skrócie procesowi oddawania moczu, oraz jakie narządy biorą w nim udział. Krew sączy się przez nerki, które usuwają z niej produkty przemiany materii, minerały, sole, cukry i inne związki. Pozostający w nerkach cukier (glukoza) absorbowany jest do krwi. Wszystkie inne niepotrzebne substancje są składowymi powstałego w nerkach moczu, który po przejściu przez górne drogi moczowe, pęcherz i cewkę moczową, wydalamy.

Jaką paletę kolorów ma uryna?

Twój mocz może zdawać raport o Twoim zdrowiu i nawodnieniu. Ważne jest, aby pamiętać, że mocz może czasowo zmienić kolor w zależności od tego, co jesz, jak nawodniony jesteś, a także przez co niektóre przyjmowane leki. Chociaż jest to rzadkie, niektóre leki i pokarmy powodują, że uryna ma kolor zielony, a nawet niebieski!

Jak zadbać o jelita i zmniejszyć ryzyko, otyłości oraz chorób cywilizacyjnych ? Czy istnieje probiotyk na odchudzanie ?Zapraszam tutaj

Mocz

Kolor i wygląd moczu prawdę ci powie…

SŁOMIANY DO PRZEJRZYSTEGO ŻÓŁTEGO

Jest to normalny kolor moczu u zdrowego, dobrze nawodnionego człowieka. Tak właśnie powinien wyglądać .

PRZEZROCZYSTY LUB BEZBARWNY

Należy zawsze być odpowiednio nawodnionym, ale można pić zbyt dużo wody, co czyni mocz niemal bezbarwnym. Picie ogromnej ilości wody przez dłuższy czas może prowadzić do poważnych komplikacji.

Przeźroczyste siuśki won!

Najprawdopodobniej masz wrażenie, że woda jest tutaj kluczowym graczem. I masz rację.Układ moczowy jest głównym beneficjentem wody, poza tym woda pita w odpowiedniej ilości konsekwentnie pomaga m. in. regulować temperaturę ciała, usuwać szkodliwe produkty przemiany materii, czy też utrzymać młodzieńczy wygląd skóry.

Chociaż odwodnienie jest o wiele większym problemem niż przewodnienie (zatrucie wodne), niektórzy ludzie rzeczywiście piją znacznie więcej wody, niż potrzeba. Normalne, zdrowe siusiu faktycznie ma żółty kolor, który zawdzięcza obecności pigmentu o nazwie urochrom.To prawda, że im ciemniejszy mocz, tym organizm jest gorzej nawodniony. Jednak picie takiej ilości wody, że aż mocz jest niemal przezroczysty, w rzeczywistości może spowodować zaburzenie poziomu elektrolitów.

Zakłócenie naturalnej równowagi między wodą a sodem we krwi może prowadzić do zatrucia krwi zwanego hiponatremią. Hiponatremia często towarzyszy sportom ultra-wytrzymałościowym, które trwają dłużej niż trzy godziny. Wytrzymałościowi sportowcy są narażeni na większe ryzyko doznania tej przypadłości , ponieważ piją dużo wody, jednocześnie tracąc sód razem z potem. Nadmiar płynu bez jednoczesnego uzupełnienia niedoboru sodu prowadzi do spadku poziomu sodu we krwi poniżej normy.

Najczęstsze objawy hiponatremii:

 • nudności i wymioty
 • ból głowy i rozkojarzenie
 • zmęczenie
 • osłabienie mięśni, skurcze
 • drgawki
 • śpiączka.

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.