Wprowadzenie

Ashwagandha (Withania somnifera), znana także jako „indyjski żeń-szeń”, jest ważną rośliną terapeutyczną w subkontynencie indyjskim. Stosowana od ponad 3000 lat w tradycyjnych systemach medycyny indyjskiej, wykazuje szeroki zakres biologicznych działań, takich jak antynowotworowe, przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe, antymikrobiologiczne, przeciwreumatyczne, adaptogenne, neuroprotekcyjne, kardioprotekcyjne, hepatoprotekcyjne i immunomodulujące​​.

Rekomendowane Dawkowanie Ashwagandhy

Odpowiednia dawka ashwagandhy zależy od formy suplementu i indywidualnych potrzeb. Najczęściej stosuje się ashwagandhę w postaci kapsułek, proszków i ekstraktów.

Zazwyczaj dawki ashwagandhy mieszczą się w przedziale 250-500 mg dziennie dla ekstraktu korzenia lub 2-5 gramów dziennie dla suszonego zioła. Zawsze jednak należy stosować się do zaleceń producenta i konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Ważne jest również uwzględnienie możliwych interakcji ashwagandhy z innymi lekami, w tym lekami uspokajającymi, hormonami tarczycy oraz lekami immunosupresyjnymi. Przed rozpoczęciem stosowania ashwagandhy, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Należy także być świadomym możliwych skutków ubocznych, takich jak rozstrój żołądka, biegunka czy wymioty. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych reakcji, zaleca się przerwanie stosowania suplementu i skonsultowanie się z lekarzem.

Ile trzeba wziąć aby przedawkować?

Przedawkowanie ashwagandhy, podobnie jak w przypadku innych suplementów ziołowych, zależy od wielu czynników, w tym indywidualnej tolerancji, stanu zdrowia, a także formy i koncentracji suplementu. Niestety, nie ma jednoznacznie określonej granicy dawki, powyżej której można uznać, że doszło do przedawkowania ashwagandhy.

Jednakże, zazwyczaj przyjmuje się, że dawki przekraczające zalecane zakresy (250-500 mg ekstraktu korzenia dziennie lub 2-5 gramów suszonego zioła dziennie) mogą zwiększać ryzyko wystąpienia negatywnych efektów zdrowotnych i skutków ubocznych, takich jak ból żołądka, biegunka, wymioty, a nawet poważniejsze problemy zdrowotne.

Przedawkowanie ashwagandhy może być szczególnie niebezpieczne dla osób z pewnymi schorzeniami (np. chorobami autoimmunologicznymi, chorobami tarczycy, ciężarnych lub karmiących), a także dla tych, którzy przyjmują określone leki (np. immunosupresyjne, uspokajające).

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania ashwagandhy, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, który może dostosować dawkowanie do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia. Należy pamiętać, że suplementy ziołowe powinny być stosowane z rozwagą i zawsze zgodnie z zaleceniami.

Możliwość Przedawkowania Ashwagandhy

Przedawkowanie ashwagandhy może wystąpić i może prowadzić do różnych objawów. Do typowych skutków ubocznych należą:

Problemy żołądkowe: Nudności, biegunka i wymioty są powszechnymi objawami przedawkowania ashwagandhy​​.

Zaburzenia ciśnienia krwi: W niektórych przypadkach może dojść do wzrostu ciśnienia krwi i tętna, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób z istniejącymi schorzeniami serca​​. Z drugiej strony, może również dojść do spadku ciśnienia krwi, co może prowadzić do omdleń lub zawrotów głowy​​.

Inne objawy: Mogą wystąpić takie objawy jak bóle głowy, dyskomfort żołądkowy, zmęczenie i zamieszanie​​. W skrajnych przypadkach może dojść do szybkiego bicia serca, niskiego ciśnienia krwi, zamieszania, senności, a nawet utraty przytomności​​.

Bezpieczeństwo i Tolerancja

Badanie opublikowane na PubMed dotyczące bezpieczeństwa ekstraktu korzenia ashwagandhy przeprowadzone na zdrowych dorosłych wykazało, że spożywanie ekstraktu korzenia ashwagandhy przez 8 tygodni było bezpieczne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. W badaniu tym nie zaobserwowano żadnych niepożądanych efektów ani istotnych statystycznie zmian w badanych parametrach, w tym w profilu hormonalnym tarczycy​​.

Wnioski

Ashwagandha, choć ogólnie uznawana za bezpieczną, może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych w przypadku przedawkowania. Objawy mogą obejmować problemy żołądkowe, zaburzenia ciśnienia krwi i inne poważne komplikacje. W związku z tym ważne jest, aby przestrzegać zalecanych dawek i konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji ashwagandhą, zwłaszcza w przypadku istniejących schorzeń serca lub innych problemów zdrowotnych.