Sucha skóra zawsze kojarzy się z nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia, podrażnienia, a nawet pieczenia. Nie wygląda korzystnie – widoczne na niej suche skórki utrudniają nakładanie podkładu, a sam puder podkreśla je jeszcze bardziej. W dodatku na takiej skórze występują zaczerwienienia, które trudno zatuszować. Nic dziwnego, że panie (a często również panowie!) robią, co tylko mogą, by zniwelować ten efekt. Problem w tym, że często sięgają po niewłaściwe produkty…
Niektóre drogeryjne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry suchej tak naprawdę dają tylko chwilowy efekt. Wiele z nich ma skład zupełnie nieprzeznaczony do pielęgnacji tak wymagającej cery. Zdarza się, że zawierają one alkohol, barwniki, konserwanty czy perfumy, które co prawda nadają korzystnej tekstury kremom i balsamom, ale sprawiają, że ich formuła jest jeszcze bardziej wysuszająca.
Aby znaleźć naprawdę dobrze działający, nawilżający i kojący kosmetyk, należałoby szukać wśród dermokosmetyków, a te bywają naprawdę drogie. Dlatego jeśli borykasz się z wysuszoną i wrażliwą skórą, nie możesz nic z tym nie robić. Taka cera nie tylko powoduje dyskomfort, ale również przyspiesza powstawanie zmarszczek i naprawdę psuje dobry wygląd. Zanim sięgniesz po drogie dermokosmetyki, wypróbuj naturalnych rozwiązań prosto z Twojej kuchni. Pamiętaj jednak, że aby to zadziałało, musisz postępować kompleksowo.
Skóra każdego człowieka z zewnątrz pokryta jest warstwą substancji lipidowych. Ich zadaniem jest tworzenie swoistego płaszcza ochronnego. Zapobiega on odparowywaniu nadmiaru wody, wnikaniu drobnoustrojów i innym czynnikom zewnętrznym. Sebum wytwarzane jest przez gruczoły łojowe z lipidów przyjmowanych wraz z dietą, przy udziale hormonów. Stąd też zarówno używane kosmetyki, jak i dieta, a nawet gospodarka hormonalna mają duży wpływ na stan naszej cery. To właśnie dlatego z suchą skórą należy walczyć na kilku frontach, nie tylko poprzez zmianę kosmetyków.
Pamiętaj, że sebum na Twojej skórze to Twój sprzymierzeniec, ale trzeba dbać o jego prawidłowe wydzielanie. Gdy jest go za dużo – mogą pojawiać się zaskórniki i trądzik. Gdy za mało – skóra przestaje być chroniona przed zanieczyszczeniami z zewnątrz czy działaniem drobnoustrojów. Zbyt agresywne oczyszczanie cery może wpłynąć negatywnie na wydzielanie łoju, dlatego przy skórze suchej i problematycznej należy działać bardzo delikatnie i z rozmysłem.
Im dłuższa lista składników w kosmetykach do pielęgnacji, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdziesz w nich coś, co będzie działało szkodliwie na Twoją cerę, a nawet wywoływało alergie i podrażnienia. Jeśli po użyciu jakiegokolwiek kosmetyku Twoja cera piecze lub wydaje się być podrażniona – natychmiast się go pozbądź.
Sprawdź, czy w twoich kosmetykach nie ma alkoholi i estrów, które wysuszają, ale również składników myjących, na przykład SLS, SLES, Cyanide. Bardzo często powodują one zaburzenia wydzielania łoju, z którym problem mają właśnie osoby z cerą suchą. Możesz nie tylko pozostawić sobie kosmetyki wysokiej jakości, które nie powodują u Ciebie żadnych problemów ze skórą, ale wręcz zrobić sobie na chwilę odpoczynek od drogeryjnych kosmetyków i przerzucić się wyłącznie na naturalne metody.
W Twoim organizmie musi znajdować się wystarczająco dużo tłuszczów, aby odbudować barierę lipidową naskórka, ale to powinny być tylko dobre tłuszcze. To znaczy – dbaj o wysoką zawartość kwasów DHA i EPA w Twojej diecie. Kwasy omega-3 nie tylko korzystnie wpływają na układ krążenia, ale także na kondycję Twojej cery. Jedz więcej orzechów, awokado, zamień potrawy smażone na te pieczone, a tłuszcze zwierzęce na oleje roślinne wysokiej jakości – na przykład lniany lub oliwę z oliwek.
Skóra sucha to właśnie ta odwodniona – a do tego pozbawiona płaszcza ochronnego. Nawilżanie cery bez jej natłuszczania lekko mija się z celem, gdyż woda w skórze szybko odparowuje. Dlatego tak ważne jest kompleksowe działanie. Większa ilość wody przyjmowanej z dietą to najlepszy sposób na to, by zapewnić komórkom skóry odpowiednią jędrność. Trzeba na bieżąco uzupełniać ubytki – dlatego pij wodę zawsze, gdy tylko poczujesz lekkie pragnienie, ale naucz się też wypijać ją, gdy nie czujesz takiej potrzeby. Nawet niewielkie odwodnienie organizmu odbija się na kondycji Twojej skóry.
Skóra wysusza się na przykład na skutek częstych kąpieli w chlorowanej wodzie, czy po saunie. Unikaj tych sposobów na rekreację, gdy borykasz się z wysuszoną skórą. Długie, gorące kąpiele w pianie zamień na szybkie prysznice pod letnią, a nie gorącą wodą. Do tego nie trzyj mocno ręcznikiem skóry po kąpieli – delikatnie osusz ją, lub nawet nałóż szlafrok i pozwól skórze samoistnie wyschnąć. Warto natłuszczać skórę wówczas, gdy jest ona jeszcze delikatnie wilgotna po kąpieli – ten zabieg pomaga zatrzymać wilgoć w skórze.
W zabiegach higienicznych chodzi nie tylko o to, aby zapobiegać wysuszaniu skóry, ale również, aby jej nie podrażniać. Gdy skóra jest pozbawiona płaszcza ochronnego, każde agresywne działanie mechaniczne czy chemiczne sprawia, że delikatne, głębsze warstwy skóry zostają podrażnione, a tego należy unikać.
W słoneczne dni nie zapominaj o dokładnym pokryciu skóry kremem z filtrem, zapobiegającym nadmiernemu odparowywaniu wody z naskórka. W ciągu dnia stosuj substancje silnie nawilżające i natłuszczające, zapobiegające szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych, a na noc używaj kremów odżywiających lub naturalnych kosmetyków domowej roboty.
Zamiast środków myjących czy płynów, które mogą zawierać substancje chemiczne skutecznie myjące, ale dość agresywne dla skóry, stosuj oliwę z oliwek jako sposób na demakijaż. Jej tłusta formuła działa skutecznie, rozpuszczając tusz do rzęs i oczyszczając pory skóry z resztek pudru. Fantastycznym sposobem na oczyszczenie cery wieczorem jest ciepły kompres z oliwy. Posmaruj oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia całą twarz, łącznie z rzęsami czy brwiami. Następnie użyj miękkiego, zanurzonego w ciepłej wodzie ręcznika i przyłóż go do twarzy. Gdy ostygnie – zmyj makijaż delikatnie pocierając go ręcznikiem i pozwól oliwie wchłonąć się w skórę, nie ścierając jej nadmiaru.
Natłuszczająca, a przy tym odżywiająca maseczka z awokado – warto ją robić przynajmniej 1-2 razy w tygodniu po oczyszczeniu cery. Kawałek awokado rozgnieć z łyżeczką oliwy z oliwek i nałóż na twarz na około 15-20 minut, po czym zmyj. Regularne stosowanie takiej maseczki pozwoli Ci odczuć efekt wyraźnego, skutecznego nawilżenia skóry.
Aby skóra była gładka, pozbawiona odstających suchych skórek, raz w tygodniu wykonaj delikatny peeling. W tym celu wymieszaj cukier z oliwą z oliwek i bardzo delikatnie pocieraj tak powstałą mieszanką swoją twarz.
Kąpiele nie są najlepszym rozwiązaniem przy suchej cerze, ale czasem warto je zastosować z niezbyt gorącą wodą, by móc jeszcze lepiej wpłynąć na całą swoją skórę.
Olej kokosowy ma fantastyczne właściwości natłuszczająco-nawilżające i jest świetnie tolerowany przez skórę. Warto nakładać go na noc, na przykład zamiast kremu z drogerii, aby w ciągu nocy odżywił on cerę, złagodził podrażnienia i nawilżył ją.
Mleko, a w szczególności fermentowane produkty mleczne, zawierają bakterie kwasu mlekowego, które korzystnie wpływają na pH skóry i działają kojąco. Jeśli Twoja skóra jest podrażniona, na przykład na skutek opalania czy wysokiej temperatury, połóż na 15 minut kompres ze świeżej, schłodzonej maślanki, kefiru lub jogurtu na twarz. Szybko poczujesz ulgę!
Sucha, podrażniona skóra może wymagać specjalnego traktowania – częstszego nawilżania i kojenia. Świetnie nadaje się do tego żel aloesowy – na szczęście dziś można go kupić w drogeriach, to kosmetyk o bardzo dobrym składzie, który nie tylko wspaniale łagodzi podrażnienia i nawilża, ale może także stanowić dobrą bazę do wielu domowej roboty kosmetyków.
Skóra to bardzo ważny organ – świetnie regeneruje się sam, zniesie naprawdę wiele, ale potrzebuje też specjalnej uwagi, szczególnie u osób żyjących intensywnie. Stres, zanieczyszczenia zewnętrzne, nadmiar chemii w kosmetykach, niewłaściwa dieta i brak nawilżania, a nawet nieprawidłowe nawyki higieniczne – to wszystko sprawia, że skóra może stać się sucha, napięta, zaczerwieniona i podrażniona. Stan skóry zmienia się w ciągu całego życia, w zależności od tego, jak o nią dbamy.
Niestety, ponieważ jest ona organem bardzo wrażliwym, trzeba zawsze porządnie zastanowić się nad tym, jaki tryb życia prowadzimy, gdyż może się to odbić na stanie cery. Na szczęście z użyciem naturalnych metod i przy lekkiej zmianie trybu życia można przywrócić skórze dawny blask i doskonałą kondycję, a przy tym zapobiec jej szybkiemu starzeniu się. Wymaga to jednak zaangażowania – efekt „wow” nie przyjdzie natychmiast i nie pojawi się bez wysiłku, dlatego nie zniechęcaj się w poszukiwaniu swoich sposobów na utrzymanie doskonałej cery. Z pewnością każdy włożony w to wysiłek będzie tego warty !
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17314442/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27000386/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24320105
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/
Szukasz pomysłów na smaczny i szybki obiad, który zachwyci Twoją rodzinę lub gości? Przygotowaliśmy dla…
Szukasz pomysłów na smaczną i prostą kolację, która zachwyci Twoich bliskich? Przygotowaliśmy dla Ciebie 10…
Poranki mogą być przyjemniejsze, gdy na stole pojawiają się smaczne i szybkie śniadania, które nie…
Szukasz pomysłu na smaczną, szybką i prostą w przygotowaniu kolację? Oto 10 sprawdzonych przepisów, które…
Przygotowanie odpowiedniego posiłku przed treningiem to klucz do osiągnięcia maksymalnej wydolności i skuteczności ćwiczeń. Wybierając…
Poranki mogą być pełne inspiracji, szczególnie gdy na talerzu pojawiają się wyjątkowe smaki. Przygotowaliśmy dla…