Nasiona, nasiona chia, suszone
486 kcal / 100g
Białko | 16.54 g |
Tłuszcz | 30.74 g |
Węglowodany | 42.12 g |
Błonnik | 34.4 g |
Woda | 5.8 ml |
Jako jedno z najlepszych superfoods bardzo często w zdrowych jadłospisach pojawiają się nasiona chia, czyli szałwii hiszpańskiej.
Mają one bardzo wiele wspólnego z naszym rodzimym siemieniem lnianym i często stosuje się je zamiennie.
Co łączy nasiona tych dwóch roślin, a co je różni? Przeanalizujmy ich skład i możliwości serwowania ich na naszych stołach w zdrowej, zbilansowanej diecie.
Nasiona chia, czyli szałwii hiszpańskiej, to bardzo modny ostatnio dodatek dietetyczny, ale doskonale znany już starożytnym Aztekom.
Jeszcze do niedawna można było je kupić w dość wysokiej cenie tylko w sklepach ze zdrową żywnością, ale w miarę jak zostały spopularyzowane, znajdziemy je coraz taniej w zwykłych sklepach, i warto z tego korzystać.
Obecnie te nasiona na skalę przemysłową uprawia się głównie w krajach obu Ameryk. Co zawierają?
Z uwagi na bogaty skład nasiona chia bardzo korzystnie wpływają na nasz układ nerwowy, wzrok, skórę, włosy i paznokcie, dbają o spowalnianie aktywności wolnych rodników, uzupełniają wiele niedoborów witaminowych i mineralnych.
Wspierają też odchudzanie z uwagi na wysoką zawartość błonnika i kwasów tłuszczowych o znaczelniu przeciwzapalnym.
Z uwagi na to, iż chia są nasionami oleistymi, można z nich pozyskiwać zimnotłoczony olej o bardzo dobrym profilu lipidowym i wielu korzyściach zdrowotnych.
Taki olej należy spożywać wyłącznie na zimno – do sałatek, deserów, zup, koktajli. Same nasionka są chrupiące i świetnie uzupełniają skład wszelkich sałatek, kanapek, koktajli, dodawane do jogurtów czy owsianek zwiększają ich objętość i wartość sytną.
Najpopularniejszym sposobem spożywania nasion chia jest moczenie ich w zimnym mleku – wtedy nabierają objętości i konsystencji puddingu, który fantastycznie komponuje się w innymi składnikami, głównie owocami. Taki pudding to dobry wybór zarówno na słodkie śniadanie, jak i deser!
Siemię lniane to doskonale nam znane nasiona lnu zwyczajnego – rośliny oleistej i włóknistej, która od dawien dawna wykorzystywana była w przemyśle.
Wytłoczony z nich olej ma doskonałe właściwości odżywcze i kosmetyczne. Same nasiona wytwarzają duże ilości śluzu, co bardzo korzystnie wpływa na organizm – powleka błonę śluzową żołądka łagodząc wrzody i wspierając ich leczenie.
Siemię lniane często wykorzystuje się również w leczeniu i profilaktyce zaparć właśnie z uwagi na wytwarzany przez nie śluz, który poprawia perystaltykę jelit. Co zawiera?
Siemię lniane jest łatwe do włączenia do diety. Zalec się przede wszystkim spożywać je w postaci świeżo zmielonej w młynku do kawy tuż przed podaniem, dla lepszej ekstrakcji kwasów tłuszczowych z wnętrza nasionka.
Zmielone siemię można dodawać do koktajli, zup, sosów i innych potraw wymagających zagęszczenia i jednoczesnego poprawienia ich właściwości odżywczych. Siemieniem posypuje się także pieczywo, dodaje je do ciasteczek, a olejem lnianym można potraktować sałatkę, koktajl czy zupę.
Warto wspomnieć, że jest to bardzo tanie superfood – za kilogram czystych nasion zapłacimy około 5-6 złotych, co daje naprawdę wielką wydajność. Oprócz spożywania nasion samodzielnie, warto również zadbać o ptaki zimą wysypując im siemię lniane do karmnika zamiast kawałków pieczywa, które nie są dla nich zbyt dobre.
Obydwa te produkty są bardzo zbliżone pod kątem składu i właściwości. Mają wiele właściwości przeciwzapalnych, przeczyszczających i sytnych, wspomagają odchudzanie, spowalniają wchłanianie cukru i zapobiegają wchłanianiu nadmiaru cholesterolu z diety.
Za kilogram nasion chia należy zapłacić około 12-13 złotych. Nie jest to wysoka cena, jeśli wziąć pod uwagę wyjątkowe właściwości tego produktu oraz jego dużą wydajność – aby zrobić porcję puddingu wystarczy zaledwie 10-20 gramów suchych nasion.
Nasz wybór powinien więc zależeć nie tylko od zasobności portfela, ale przede wszystkim kulinarnych preferencji. Do posypania pieczywa czy zrobienia kisielu o właściwościach ochronnych na wrzody lepiej sprawdzą się nasiona lnu, natomiast do przyrządzenia efektownego puddingu na śniadanie lepsza będzie szałwia hiszpańska.
Najlepiej mieć w domu obydwa rodzaje nasion i nie żałować ich sobie, serwując codziennie do różnych potraw – na zdrowie!
Fermentowane produkty to prawdziwa skarbnica zdrowotnych korzyści. Kiszonki, kefir, jogurty czy kimchi od wieków stanowią…
Nasze codzienne nawyki mają ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Niestety, wiele z nich, często niezauważalnie,…
Warzywa to nieodłączny element zdrowej diety, ale często zapominamy, jak ogromny wpływ mają na nasze…
Woda jest niezbędnym elementem codziennego funkcjonowania organizmu. Jej niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji, które…
Cukier jest obecny niemal wszędzie – od słodyczy po produkty, które na pierwszy rzut oka…
Zdrowie jelit odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Zaburzenia mikrobioty jelitowej mogą wpływać na…