Spożycie posiłku jest jednym z czynników, który przyspiesza opróżnianie jelit. Dzieje się tak na skutek sygnałów wysyłanych z żołądka, które prowokują organizm do przesuwania się mas kałowych w kierunku odbytnicy, i usunięcia ich. Może się jednak okazać, że po spożyciu posiłku występuje nie tyle normalne wypróżnienie, co po prostu biegunka. Warto wówczas umiejętnie rozpoznać, czego dotyczy problem i na tej podstawie sobie z nim poradzić.
Biegunka poposiłkowa występuje wtedy, gdy po spożyciu posiłku zachodzi konieczność natychmiastowego skorzystania z toalety, a stolec jest wodnisty i luźny.
Czasami wypróżnianiu towarzyszy ból, który ustępuje już po tej czynności. Uzyskanie konkretnej diagnozy biegunek poposiłkowych może być trudne, dlatego należy obserwować dolegliwości, które występują podczas załatwiania się, takie jak właśnie ból czy rodzaj, kolor i zapach stolca. Dodatkowo należy obserwować, czy biegunka występuje za każdym razem po posiłku, czy była epizodem po spożyciu jakiegoś konkretnego pokarmu.
W zależności od częstotliwości występowania, biegunkę poposiłkową dzieli się na: ostrą – trwającą krótko i intensywnie, i przewlekłą, powtarzającą się często i trwającą długi czas.
Istnieje kilka przyczyn poposiłkowej biegunki, która ma charakter nagły, czyli ostry. Taka biegunka charakteryzuje się tym, że dotychczas te objawy nie występowały – dotyczy to również nietolerancji pokarmowych, które mogą się rozwinąć nawet w dorosłym wieku.
Tymczasowe biegunki o ostrym charakterze nasilające się po posiłkach mogą być skutkiem zakażeń wirusowych, które uwrażliwiają przewód pokarmowych. Zwykle ustępują samoistnie po kilku dniach. Zdarza się, że takie biegunki trwają nawet wtedy, gdy ustąpią inne objawy zakażenia.
Spożycie pokarmu zawierającego toksyny bakteryjne lub inne może powodować różne dolegliwości, z których główną jest właśnie biegunka. Trwać ona będzie do czasu wyługowania organizmu z toksyn, które ją spowodowały. Zatrucia substancjami antyodżywczymi zdarzają się stosunkowo rzadko, ale mogą powodować realny problem w kontekście biegunki.
Jeśli osoby mające nietolerancję laktozy i stosujące na co dzień dietę bezlaktozową spożyją coś, co zawiera ten cukier mleczny, niemal na pewno doświadczą biegunki tuż po posiłku, połączonej ze skurczami, wzdęciami i bólami brzucha.
Zasami u niektórych osób rozwija się ten stan, który uniemożliwia prawidłowe wchłanianie cukrów – głównie są to laktoza i fruktoza. Spożycie ich będzie powodowało szybką reakcję – biegunkę wraz z innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami żołądkowymi.
Dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym również biegunka poposiłkowa, mogą być spowodowane przez bytujące w organizmie pasożyty, na przykład tasiemca. Warto więc w przypadku zaobserwowania takich dolegliwości wykonać odpowiednie badania w tym kierunku i podjąć ewentualne leczenie.
Występują czasami biegunki poposiłkowe spowodowane nadmierną ilością pitych soków owocowych. Takie soki zawierają spore ilości wody, która jest wchłaniana zwrotnie do jelit, co powoduje rozluźnienie stolca, a nawet biegunki. Rodzice powinni więc pilnować, by dziecko nie spożywało zbyt dużych ilości cukrów, i namawiać je raczej do picia głównie wody i herbat.
W przypadku przedawkowania magnezu może dojść do biegunki. Zwykle jednak ma to miejsce po przedawkowaniu tego pierwiastka z suplementów, ponieważ trudne jest osiągnięcie przedawkowania z posiłków.
Cukier brzozowy jest godnym polecenia zamiennikiem cukru, jednak ma właściwości silnie przeczyszczające. W celu uniknięcia biegunki poposiłkowej należy więc zaczynać włączanie ksylitolu do diety od małych ilości, stopniowo je zwiększając i starając się nie przesadzać z dawkami w ciągu dnia.
Przewlekłość biegunki objawia się tym, że występuje ona codziennie przez dłuższy czas – na przykład kilka tygodni. Będzie przy niej potrzebna rozszerzona diagnostyka, w celu wykluczenia powyższych czynników powodujących ostrą biegunkę. Oto potencjalne przyczyny przewlekłych rozwolnień:
Jest stanem, który może rozwinąć się w wieku dojrzałym, i powodować dolegliwości żołądkowe z biegunką włącznie
Biegunki występują w tej chorobie na skutek spożycia produktów zawierających gluten. Towarzyszą im również inne dolegliwości. Celiakia wymaga bezwzględnego stosowania diety bezglutenowej, ponieważ uszkadza jelita.
Stany zapalne mogą mieć różną przyczynę. Biegunki oraz inne objawy towarzyszące stanowi zapalnemu mogą pojawiać się i znikać.
Nieprawidłowe wchłanianie kwasów żółciowych emulgujących tłuszcze może powodować silne podrażnienia jelita grubego, które są przyczyną biegunek.
Taki zabieg wymaga wdrożenia specjalnej diety niskotłuszczowej. Jednak mimo to po usunięciu woreczka żółciowego mogą wystąpić objawy biegunki, utrzymujące się nawet kilka miesięcy. Z reguły takie biegunki ustępują samoistnie.
Może, choć wcale nie musi pojawić się u osób, które poddały się zabiegowi wycięcia części żołądka w celu chirurgicznego leczenia otyłości. Posiłek po takiej operacji wywołuje bardzo szybki odruch opróżniania żołądka.
Ważne jest dbanie o dobry stan zdrowia, prawidłowy skład posiłków oraz ogólna higiena posiłków. Nie zawsze jednak mimo wszystko uda się ustrzec przed nagłą biegunką lub wystąpieniem stanów, które przebiegają z rozwolnieniem. Dobrze jest więc prowadzić dziennik żywieniowy i notować kiedy pojawiają się dolegliwości, i po jakich potrawach. Wysoki poziom higieny osobistej i higieny żywności podczas przygotowywania jedzenia to sposób na to, by ustrzec się przed bakteriami, wirusami i pasożytami. Częste biegunki mogą być też związane ze stresem – stresory często wzmagają wypróżnianie. Dlatego można popracować nad opanowywaniem stresów i unikaniem ich w swoim życiu. Również mniejsze porcje posiłków spożywane częściej są dobrym sposobem na to, by ograniczyć ryzyko występowania niektórych rodzajów biegunek.
Spontanicznie pojawiające się biegunki, szczególnie te, których przyczynę możemy ustalić bez specjalnej diagnostyki, nie powinny wzbudzać naszego niepokoju. Należy wówczas więcej pić, wspomagać się elektrolitami i ograniczać posiłki powodujące rozluźnienie stolca, na rzecz tych, które go utwardzają (suchary, ryż, banany itp.).
Niepokojące są natomiast objawy dodatkowe towarzyszące biegunce, takie jak:
Prawidłowo zdiagnozowana przyczyna biegunki i odpowiednio pokierowane leczenie objawowe powinno w krótkim czasie zminimalizować problem. Warto jednak zasięgnąć porady lekarza i podjąć dodatkową diagnostykę w każdej sytuacji, która wzbudza nasze wątpliwości. Gospodarka wodno-elektrolitowa organizmu jest bardzo istotna, i gdy zostanie zachwiana przez częste biegunki może dojść do odwodnienia i niedoborów, a to już zagrażający życiu stan.
Kanapki to idealne rozwiązanie na szybki posiłek – można je przygotować w kilka minut, a…
Kortyzol, znany jako hormon stresu, pełni kluczową rolę w adaptacji organizmu do wyzwań codziennego życia,…
Magnez jest czwartym najliczniej występującym minerałem w organizmie człowieka, a mimo to często nie doceniamy…
Zdrowa dieta to Twój sekret młodości! Naturalne produkty, jak jagody, zielona herbata czy orzechy, pełne…
Kurczak to jedno z najbardziej uniwersalnych mięs, które można przygotować na niezliczoną ilość sposobów –…
Słodycze nie muszą być grzechem! Oto 10 przepisów na zdrowe desery, które nie tylko rozpieszczą…