Drożdże są bardzo znanym produktem piekarniczo-browarniczo-winiarskim. W zależności od konkretnego rodzaju drożdży, stosuje się je do wyrobu pulchnych, wilgotnych ciast drożdżowych, piwa lub wina. Wśród różnych ich rodzajów znajdują się także odżywcze drożdże – pozbawione właściwości fermentacyjnych. Po co je spożywać, w jaki sposób i jak smakują?
Są to grzyby jednokomórkowe z rodziny Saccharomycetaceae. Nie rosną jednak w lesie, lecz na specjalnych podłożach bogatych w cukry proste. Gdy zapewni im się odpowiednie warunki, są w stanie przeprowadzić fermentację alkoholową – czyli wytworzyć alkohol. Niektóre szczepy Saccharomyces cerevisiae służą jako drożdże winne lub piekarnicze, a także jako drożdże odżywcze. A zatem – w zależności od konkretnego rodzaju drożdży, możemy ich użyć do produkcji piwa, wina, wypieków, a nawet kefirów. Specjalne drożdże odżywcze stanowią zaś suplement diety.
Zasadniczo zadaniem drożdży nie jest odżywianie, lecz właśnie przeprowadzanie fermentacji alkoholowej i zamiana produktów niealkoholowych w alkoholowe, a także spulchnianie ciasta i zwiększanie jego objętości. Są niskokaloryczne (100 g zawiera około 92 kcal). Zawierają one głównie węglowodany, w tym również błonnik, a także kwasy tłuszczowe – w tym wielonienasycone. Nie stosuje się ich jednak jako bazę żadnej diety czy potrawy, a jedynie dodaje niewielkie ilości do wypieków. Drożdże odżywcze stosuje się natomiast stricte w celach odżywienia organizmu, a konkretnie – wzbogacenia o witaminy i minerały. Drożdże odżywcze to te zdezaktywowane – bez właściwości fermentacyjnych, jednak z pełnią właściwości odżywczych.
Drożdże wszelkiego rodzaju mają charakterystyczny zapach, niespecjalnie akceptowalny przez większość osób. W połączeniu ze składnikami ciasta ten aromat drożdży niejako rozmywa się i staje się wręcz pożądany. Same drożdże są jednak produktem dość odpychającym pod względem wyglądu, smaku i zapachu. Nasze babcie preferowały regularne picie drożdży jako środek na wzmocnienie włosów i paznokci. W tym celu zalewały je wrzątkiem, by je zdezaktywować, lub gorącym mlekiem i wypijały. Dzięki dezaktywacji drożdży nie fermentują one w żołądku i nie wywołują wzdęć ani gazów. To jednak dość niesmaczna kuracja. Dużo lepszym sposobem na suplementację jest przyjmowanie drożdży odżywczych, w postaci proszku lub płatków. Drożdże odżywcze mają serowy lub orzechowy posmak i bardzo często wykorzystywane są przez wegan jako substytut sera. Ich smak jest zresztą dużo delikatniejszy niż ekstrakt z drożdży w postaci ciemnobrązowej pasty. Nie jest to całkiem głupie rozwiązanie, zważywszy na to, że w komórkach drożdży odżywczych są spore ilości naturalnie występującego glutaminianu sodu, który ma właściwości „podkręcania” smakowitości potraw!
Oprócz swoich naturalnych właściwości, drożdże odżywcze są dodatkowo wzbogacane przez producentów, na przykład w żelazo, witaminę B12, B1. Fortyfikowane w witaminę B12 drożdże są korzystnym rozwiązaniem dla wegan, w których diecie brakuje tej witaminy, znajdującej się wyłącznie w mięsie.
Drożdże warto spożywać szczególnie ze względu na wysoką zawartość witamin z grupy B – wszystkich lub prawie wszystkich. Są one kluczowym składnikiem prawidłowego rozwoju układu nerwowego i jego funkcjonowania na najwyższym poziomie. Jeśli więc chcemy panować nad swoimi nerwami, nie być podatnymi na stres, wysypiać się i mieć koncentrację uwagi na najwyższym poziomie – jedzmy drożdże!
Kolejnym powodem, dla którego nasze babki pomimo odpychającego smaku piły drożdże, jest ich zasobność w minerały. To przede wszystkim duże ilości chromu, magnezu, żelaza, cynku, fosforu, wapnia, selenu, miedzi, molibdenu.
Odżywcze drożdże mogą być całkiem niezłym źródłem wysoce przyswajalnego białka. Mają w sobie aż 9 aminokwasów egzogennych, czyli tych, których nasz organizm nie wytwarza i musimy je przyjmować z zewnątrz.
Dzięki wysokiej zawartości chromu oraz błonnika, drożdże są polecane osobom, które dbają o linię. Chrom wyhamowuje nasz apetyt na słodycze, dzięki czemu zjadamy dużo mniej. Dodatkowo błonnik wypełnia żołądek i daje uczucie sytości bez nadmiaru kalorii.
Że względu na wysoką zawartość żelaza oraz witamin z grupy B, drożdże odżywcze mogą pomagać osobom borykającym się lub chcącym przeciwdziałać anemii.
Nasze babcie piły drożdże w celu wspomagania wzrostu swoich włosów i zapewnienia im blasku. Oprócz dbających o to witamin z grupy B, drożdże zawierają też kwas pantotenowy oraz biotynę, które wzmacniają skórę i włosy. Różnica jest taka, że stosując proszek z drożdży odżywczych lub płatki drożdżowe nie trzeba pić odrzucających mikstur wody z drożdżami piekarniczymi!
To bardzo ciekawy i bardzo dobrze działający na organizm suplement diety. Jego dodatkowymi atutami może być atrakcyjny smak, wiele możliwości podawania oraz… niska cena. 100 g płatków drożdżowych można kupić za około 15 złotych. Można nimi wzbogacać pasty do kanapek, sałatki, posypywać spaghetti zamiast parmezanu, dodawać do koktajli, kotletów czy pasztetów. Wiele potraw wegańskich wzbogaconych o drożdże odżywcze jest dzięki nim bardzo sycących, smakowitych oraz odżywczych. Spróbuj więc płatków drożdży w swojej kuchni i koniecznie pochwal się za jakiś czas rezultatami zdrowotnymi!
Szukasz pomysłu na smaczną, szybką i prostą w przygotowaniu kolację? Oto 10 sprawdzonych przepisów, które…
Przygotowanie odpowiedniego posiłku przed treningiem to klucz do osiągnięcia maksymalnej wydolności i skuteczności ćwiczeń. Wybierając…
Poranki mogą być pełne inspiracji, szczególnie gdy na talerzu pojawiają się wyjątkowe smaki. Przygotowaliśmy dla…
Utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej to jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzymy się…
Dobry sen jest kluczowy dla zdrowia i samopoczucia, a dieta odgrywa w tym ogromną rolę.…
Poranki mogą być pełne smaku i różnorodności, jeśli zdecydujesz się na kreatywne podejście do śniadań.…
View Comments
Często jem drożdże w postaci past lub pasztetów z przyprawami, zagęszczam mąką owsianą, dodaję warzywa cebulowe i jakiś zdrowy tłuszcz. Osobiście uwielbiam ich smak, na diecie wegetariańskiej zastępowały mi smak mięsa.