Zatrzymywanie się wody w organiźmie może być dla wielu nie lada problemem, szczególnie gdy wiąże się z obrzękami, bólem i niechcianym skokiem wagi.

Jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru wody, nie rób tego bezwiednie i bezmyślnie, ponieważ niewłaściwe postępowanie również może się skończyć niebezpiecznymi powikłaniami, takimi jak choroby nerek.

Jak nasz organizm łapie wodę ?

Spożywane węglowodany przekształcane są w glukozę, która służy do dostarczania energii dla komórek. Nadmiar glukozy przekształcany jest w glikogen magazynowany w wątrobie i komórkach mięśniowych. Glikogen potrzebuje dużej ilości wody.

W rzeczywistości gram glikogenu wiąże trzy gramy wody. Jak można sobie wyobrazić, wiąże się to ze zwiększeniem wagi.

Jeśli kiedykolwiek rozpocząłeś nowy tryb diety lub treningu i zauważyłeś w pierwszych dniach znaczny spadek wagi, a potem zatrzymanie się jej, to dlatego, że początkowo utracone kilogramy w znacznej części były utraconą wodą. Dieta lub wzmożenie ćwiczeń powoduje deficyt energii, a gdy nie dostarczasz wystarczającej ilości glukozy, organizm musi sięgnąć po zapasy glikogenu, aby uzyskać dodatkową energię. Tracisz glikogen i znaczną ilość wody.

Za gromadzenie nadmiaru wody odpowiadają różne czynniki:

 1. wysokie spożycie soli
 2. niedobór białka
 3. brak aktywności fizycznej
 4. zmiany hormonalne
 5. niewydolność serca
 6. choroby nerek
 7. leki przeciwzapalne NSAID, doustne środki antykoncepcyjne, nasercowe

Jak prawidłowo pozbyć się nadmiaru wody:

1. Ruszaj się

Fizyczna bierność jest jednym z głównych czynników powodujących zatrzymanie nadmiaru wody w organizmie. Ćwiczenia mogą powodować utratę wody poprzez wydatkowanie glikogenu w celu dostarczenia energii. Nie tylko powodują zubożenie glikogenu przechowywanego w wątrobie i mięśniach, ale także usuwają związaną z nim wodę. Nie muszą to być mordercze treningi na siłowni; pozytywne efekty przyniosą zwykłe spacery, czy korzystanie ze schodów, zamiast z windy.

 

2. Kontroluj spożycie sodu

Ze względu na ważną rolę, jaką sód odgrywa w regulacji płynów, zmniejszenie jego spożycia jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów zmniejszenia masy wody. Najnowsze wytyczne dietetyczne zalecają ograniczenie dziennego spożycia sodu do najwyżej jednej łyżeczki.

W rzeczywistości około 77 procent sodu w przeciętnej diecie pochodzi z przetworzonej żywności. Dlatego najlepszym sposobem na kontrolowanie podaży sodu jest przestawienie się na naturalną żywność nieprzetworzoną i unikanie tej przetworzonej, np. konserw mięsnych, wędlin, serów, gotowych posiłków, zup w proszku, pikantnych przekąsek, etc.

 

3. Jedz odpowiednią ilość białka

Białko odgrywa istotną rolę w utrzymaniu równowagi płynów, a optymalna ilość białka w diecie jest niezbędne dla uniknięcia gromadzenia się wody. Ile potrzebujesz białka? Odpowiedź będzie zależna od Twojej płci, wieku, stanu zdrowia i stylu życia. Jednak pamiętaj, by spożywać co najmniej 1,5 grama białka na kilogram masy ciała.

 

4. Zwiększ spożycie potasu

Podobnie jak sód, potas to kolejny minerał, który zaangażowany jest w utrzymanie równowagi płynów i może przyczynić się do utraty wody zarówno przez zwiększenie ilości moczu, jak i zmniejszenie stężenia sodu.

Jedno z badań opublikowanych w American Journal of Kidney Diseases wykazało, że ograniczenie spożycia potasu doprowadza do zwiększenia retencji wody, jak również wzrostu ciśnienia krwi. Zaleca się przyjmowanie co najmniej 4 700 miligramów potasu na dobę.

 

5. Jedz więcej potraw bogatych w magnez

Również magnez pomaga regulować równowagę płynów poprzez zwiększenie produkcji moczu, a kilka badań dowiodło, że podniesienie spożycia magnezu może pomóc pozbyć się nadmiaru wody. Większość dorosłych potrzebuje od 310-420 miligramów magnezu każdego dnia.

W jednym badaniu kobiety przyjmowały dodatkowo 200 miligramów magnezu przez dwa miesiące, co powodowało zmniejszenie objawów przedmiesiączkowych (przyrost masy ciała, obrzęk, wzdęcia) związanych z zatrzymaniem wody.

 

6. Pamiętaj o prawidłowym nawodnieniu

Tendencja do zatrzymywania wody jest tym większa, im mniej pijesz. By zredukować ilość zatrzymywanego nadmiaru wody dużo pij i staraj się nie doprowadzać do odwodnienia organizmu. Owoce i warzywa z wysoką zawartością wody (np. arbuz, truskawki, sałata, ogórek) również świetnie nawadniają.

Zapomnij o:

 • szybkich, restrykcyjnych dietach cud
 • ograniczaniu picia wody
 • niekontrolowanego używania leków moczopędnych
 • ograniczaniu bogatego w wodę pożywienia
 • szukaniu sposobów mających na celu uzyskania natychmiastowej utraty wody.

Badania:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2908954/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2628868/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1615908

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8156185

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9861593