Podróżując po świecie, możemy odkrywać nie tylko piękne krajobrazy, ale także wyjątkowe smaki, które definiują kulturę danego kraju. W tym artykule prezentujemy listę 50 najlepszych kuchni na świecie, które zachwycają różnorodnością i niepowtarzalnością smaków, zachęcając do kulinarnych eksperymentów i odkryć.

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Ranking przedstawia 50 najlepszych kuchni z całego świata, ukazując różnorodność i bogactwo globalnych tradycji kulinarnych. Włochy, Japonia i Grecja dominują na szczycie, zachwycając prostotą i głębią smaków. Pierwsza dziesiątka obejmuje również kuchnie portugalską, chińską, meksykańską, hiszpańską i peruwiańską, które zyskały międzynarodowe uznanie.

Kolejne pozycje zajmują znane i cenione kuchnie, takie jak brazylijska, polska, argentyńska czy turecka. Mniej oczywiste, ale równie interesujące, są kuchnie Gruzji, Libanu, czy Bośni i Hercegowiny.

Ranking ten jest zaproszeniem do kulinarnej podróży przez smaki i kultury świata, zachęcając do odkrywania nowych potraw i tradycji kulinarnych. Każdy kraj na liście oferuje coś unikalnego i wyjątkowego, co warto poznać i docenić.

Top 3 Kuchnie Świata: Włochy, Japonia, Grecja

Kuchnia Włoska

Popularne Potrawy:

 • Pizza – Pochodzi z Neapolu, jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dań na świecie. Tradycyjna margherita z pomidorami, mozzarellą i bazylią odzwierciedla barwy włoskiej flagi.
 • Pasta – Włosi mają setki różnych rodzajów makaronów, takich jak spaghetti, fettuccine, ravioli, lasagne, które serwowane są z różnorodnymi sosami jak bolognese, carbonara, pesto.
 • Risotto – Kremowe danie z ryżu, najczęściej gotowane z bulionem warzywnym, mięsnym lub rybnym, często z dodatkiem szafranu (risotto alla milanese).

Style Gotowania:

 • Świeżość i Prostota: Włoska kuchnia kładzie duży nacisk na używanie świeżych, lokalnych składników. Dania są często proste, ale smakowite dzięki wysokiej jakości składnikom.
 • Regionalność: Każdy region Włoch ma swoje unikalne potrawy i tradycje kulinarne, co daje ogromną różnorodność smaków i technik gotowania.

Znaczenie Kulturowe:

 • La Dolce Vita: Włoska kuchnia odzwierciedla styl życia, gdzie jedzenie jest celebracją, a posiłki są momentem do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.
 • Wpływ na Świat: Włoska kuchnia miała ogromny wpływ na kuchnie świata, z licznymi włoskimi restauracjami i pizzeriami na każdym kontynencie.

Kuchnia Japońska

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Popularne Potrawy:

 • Sushi – Surowa ryba podawana z vinegared rice, często w formie nigiri, sashimi, maki. Jest to symbol japońskiej kuchni.
 • Ramen – Gorący rosół podawany z makaronem, mięsem (np. wieprzowiną chashu), jajkiem, i warzywami. Istnieje wiele regionalnych wariantów.
 • Tempura – Lekkie i chrupiące warzywa lub owoce morza smażone w cieście.

Style Gotowania:

 • Sezonowość: Japonia kładzie duży nacisk na korzystanie z sezonowych składników, co zapewnia świeżość i najlepszy smak.
 • Minimalizm: Japońska kuchnia cechuje się minimalizmem i elegancją, gdzie prostota jest kluczem do wydobycia naturalnego smaku składników.

Znaczenie Kulturowe:

 • Ceremonia i Tradycja: W Japonii jedzenie jest często związane z tradycjami, takimi jak ceremonia herbaty, czy obchody świąt, gdzie specyficzne potrawy mają symboliczne znaczenie.
 • Zdrowy Styl Życia: Japońska dieta jest często postrzegana jako jedna z najzdrowszych na świecie, co przyczynia się do długowieczności Japończyków.

Kuchnia Grecka

Popularne Potrawy:

 • Moussaka – Zapiekanka z bakłażanów, ziemniaków i mięsa mielonego (najczęściej jagnięciny), pokryta kremowym beszamelem.
 • Souvlaki – Grillowane kawałki mięsa (zazwyczaj wieprzowina lub kurczak) podawane na szpikulcu, często serwowane z pitą, tzatziki i warzywami.
 • Spanakopita – Ciasto filo nadziewane szpinakiem i serem feta.

Style Gotowania:

 • Świeżość i Zioła: Grecka kuchnia kładzie duży nacisk na świeże warzywa, oliwki, oliwę z oliwek, sery (szczególnie feta) oraz zioła takie jak oregano, tymianek i rozmaryn.
 • Prostota: Podobnie jak włoska kuchnia, grecka kuchnia jest prosta, ale pełna smaku, korzystając z wysokiej jakości składników.

Znaczenie Kulturowe:

 • Filoxenia: Grecy są znani ze swojej gościnności i uwielbienia do wspólnych posiłków, gdzie jedzenie jest częścią społecznych i rodzinnych spotkań.
 • Historia: Grecka kuchnia ma głębokie korzenie w historii, wpływając na wiele innych kuchni śródziemnomorskich i czerpiąc z tradycji starożytnych Greków.

Dlaczego Te Kuchnie Są Na Szczycie?

Włoska, japońska i grecka kuchnia zdobyły czołowe miejsca ze względu na swoje bogactwo smaków, historyczne znaczenie oraz wpływ na inne kuchnie świata. Włoska kuchnia urzeka prostotą i jakością składników, japońska elegancją i dbałością o zdrowie, a grecka tradycją i świeżością. Każda z tych kuchni oferuje unikalne doświadczenia kulinarne, które zdobyły serca ludzi na całym świecie.

Globalne Trendy Kulinarne w Rankingu Najlepszych Kuchni Świata

Ranking 50 najlepszych kuchni świata doskonale odzwierciedla aktualne globalne trendy kulinarne, które kształtują współczesne nawyki żywieniowe i preferencje smakowe. Oto kilka kluczowych trendów, które można zaobserwować:

1. Zdrowe Odżywianie

Wzrost świadomości zdrowotnej na całym świecie znajduje swoje odbicie w popularności kuchni takich jak japońska (2. miejsce) i grecka (3. miejsce). Obie kuchnie są znane z używania świeżych składników, zdrowych tłuszczów, warzyw i ryb, które są podstawą zdrowej diety. Również tajska kuchnia (17. miejsce), z jej bogactwem ziół i przypraw, promuje zdrowe jedzenie.

2. Kuchnia Fusion

Kuchnia peruwiańska (10. miejsce) jest doskonałym przykładem globalnych trendów fusion. Peru łączy tradycyjne smaki z wpływami azjatyckimi, co tworzy unikalne i innowacyjne dania. Podobnie amerykańska kuchnia (16. miejsce) czerpie inspiracje z różnych kultur, tworząc różnorodne i eklektyczne menu.

3. Jedzenie Uliczne

Popularność jedzenia ulicznego znajduje swoje odzwierciedlenie w rankingu dzięki kuchniom takim jak meksykańska (7. miejsce) i tajlandzka (17. miejsce). Tacos, quesadillas, pad thai czy satay to dania, które zdobyły serca ludzi na całym świecie dzięki swojej dostępności, smakowi i autentyczności.

4. Owoce Morza

Kuchnie portugalska (4. miejsce) i hiszpańska (9. miejsce) są znane z doskonałych dań z owoców morza, które cieszą się coraz większą popularnością. Świeże ryby, krewetki i małże są nie tylko smaczne, ale również zdrowe.

5. Różnorodność Regionalna

Ranking podkreśla również znaczenie różnorodności regionalnej. Kuchnie chińska (5. miejsce) i indyjska (11. miejsce) oferują szeroką gamę smaków i technik gotowania, odzwierciedlając bogactwo swoich kultur i tradycji kulinarnych.

6. Eksploracja Nowych Smaków

Rosnąca popularność kuchni mniej znanych, takich jak koreańska (18. miejsce) i filipińska (33. miejsce), wskazuje na globalne zainteresowanie odkrywaniem nowych, egzotycznych smaków. Dania takie jak kimchi, bibimbap, adobo i sinigang zdobywają coraz większe uznanie na świecie.

Podsumowanie

Ranking 50 najlepszych kuchni świata doskonale ilustruje globalne trendy kulinarne, które kładą nacisk na zdrowe odżywianie, kuchnię fusion, jedzenie uliczne oraz eksplorację nowych smaków. Ta różnorodność kulinarna nie tylko wzbogaca nasze codzienne posiłki, ale także zbliża ludzi różnych kultur poprzez wspólną miłość do jedzenia.

Dominacja Regionalna w Rankingu Najlepszych Kuchni Świata

Ranking 50 najlepszych kuchni świata ujawnia interesujące trendy regionalne, zwłaszcza przewagę kuchni europejskich w czołówce. Przyjrzyjmy się bliżej tym regionalnym trendom i temu, co czyni kuchnie europejskie tak cenionymi na całym świecie.

Europejska Dominacja w Czołówce

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

W rankingu można zauważyć wyraźną dominację kuchni europejskich, które zajmują aż pięć z dziesięciu czołowych miejsc:

 1. Włochy (1. miejsce)
 2. Grecja (3. miejsce)
 3. Portugalia (4. miejsce)
 4. Francja (8. miejsce)
 5. Hiszpania (9. miejsce)

Dlaczego Kuchnie Europejskie Są Tak Cenione?

 1. Bogata Tradycja Kulinarną
  • Włochy: Włoska kuchnia jest uwielbiana za swoje proste, ale wyrafinowane dania, takie jak pizza, pasta i risotto, które bazują na wysokiej jakości składnikach.
  • Grecja: Grecka kuchnia jest znana z użycia zdrowych tłuszczów (oliwa z oliwek), świeżych warzyw i tradycyjnych dań, takich jak moussaka, souvlaki i tzatziki.
  • Portugalia: Portugalska kuchnia wyróżnia się doskonałymi daniami z owoców morza, takimi jak bacalhau (suszony dorsz) i sardynki, a także znakomitymi winami, jak porto.
  • Francja: Francja słynie ze swojej sztuki kulinarnej, obejmującej wykwintne dania, finezyjne desery, sery i wina, które są podstawą haute cuisine.
  • Hiszpania: Hiszpańska kuchnia oferuje szeroką gamę dań, od tapas po paellę, korzystając z bogactwa świeżych składników, takich jak oliwki, pomidory i owoce morza.
 2. Różnorodność i Regionalizm
  • Europejskie kuchnie często charakteryzują się silnym regionalizmem, co oznacza, że różne regiony w danym kraju mogą mieć swoje unikalne specjały i techniki kulinarne. Przykładem może być różnorodność kuchni włoskiej: od pizzy neapolitańskiej po risotto z północnych regionów.
 3. Wpływ na Kuchnie Świata
  • Kuchnie europejskie miały znaczący wpływ na rozwój kulinarny w innych częściach świata, co sprawia, że są one rozpoznawalne i cenione globalnie. Przykłady to wpływy włoskie i francuskie w kuchniach amerykańskich, czy adaptacje europejskich technik kulinarnych w kuchniach azjatyckich.
 4. Promocja Kultury Kulinarnych
  • Europejskie kuchnie korzystają również z intensywnej promocji przez turystykę kulinarną, programy kulinarne i publikacje, które przyciągają smakoszy z całego świata do odkrywania autentycznych smaków tych regionów.

Dominacja kuchni europejskich w czołówce rankingu 50 najlepszych kuchni świata nie jest przypadkowa. Bogata tradycja kulinarna, regionalizm, wpływ na kuchnie globalne oraz skuteczna promocja kultury kulinarnej sprawiają, że kuchnie takie jak włoska, grecka, portugalska, francuska i hiszpańska są wyjątkowo cenione i popularne na całym świecie. Ta różnorodność i głęboko zakorzeniona tradycja kulinarna sprawiają, że kuchnie europejskie nadal przyciągają i inspirują smakoszy na całym globie.

Najpopularniejsze Dania z Najlepszych Kuchni Świata

Ranking 50 najlepszych kuchni świata ujawnia najpopularniejsze dania z różnych krajów. Oto kulinarne perełki z czołówki rankingu:

1. Włochy

 • Pizza Margherita: Pomidory, mozzarella, bazylia.
 • Spaghetti Carbonara: Jajka, ser pecorino, pancetta.
 • Tiramisu: Biszkopty nasączone kawą, krem mascarpone.

2. Japonia

 • Sushi: Rolki z ryżu, ryby i warzyw.
 • Ramen: Rosół z makaronem, mięsem i jajkiem.
 • Tempura: Smażone krewetki i warzywa.
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

3. Grecja

 • Moussaka: Zapiekanka z bakłażanami i mięsem.
 • Souvlaki: Grillowane szaszłyki z mięsa.
 • Tzatziki: Sos jogurtowy z ogórkiem i czosnkiem.

4. Portugalia

 • Bacalhau: Suszony i solony dorsz.
 • Pastéis de Nata: Kremowe babeczki.
 • Caldo Verde: Zupa z jarmużu i ziemniaków.
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

5. Chiny

 • Peking Duck: Kaczka po pekińsku.
 • Dim Sum: Małe przekąski na parze.
 • Kung Pao Chicken: Kurczak z orzeszkami i papryczkami chili.

6. Indonezja

 • Nasi Goreng: Smażony ryż z dodatkami.
 • Satay: Szaszłyki z mięsa z sosem orzechowym.
 • Rendang: Wolno gotowane mięso w przyprawach.
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

7. Meksyk

 • Tacos: Tortille z różnymi nadzieniami.
 • Guacamole: Pasta z awokado.
 • Chiles en Nogada: Papryki w sosie orzechowym.

8. Francja

 • Croissant: Maślane rogaliki.
 • Coq au Vin: Kurczak duszony w winie.
 • Crème Brûlée: Deser z karmelizowanym cukrem.
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

9. Hiszpania

 • Paella: Ryż z owocami morza i szafranem.
 • Tapas: Małe przekąski, np. oliwki, chorizo.
 • Tortilla Española: Omlet z ziemniakami.

10. Peru

 • Ceviche: Surowa ryba marynowana w soku z limonki.
 • Lomo Saltado: Smażona wołowina z warzywami.
 • Anticuchos: Grillowane serca wołowe na patyku.
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

11. Indie

 • Butter Chicken: Kurczak w kremowym sosie.
 • Biryani: Aromatyczny ryż z mięsem.
 • Samosa: Smażone pierożki z nadzieniem.

12. Brazylia

 • Feijoada: Gulasz z czarną fasolą i mięsem.
 • Pão de Queijo: Bułeczki serowe.
 • Caipirinha: Koktajl z limonką i cachaçą.
Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

13. Polska

 • Pierogi: Faszerowane pierogi.
 • Bigos: Kapusta kiszona z mięsem.
 • Żurek: Zupa na zakwasie z białą kiełbasą.

Podsumowanie

Te dania to tylko wierzchołek kulinarnej góry lodowej, ale doskonale pokazują, co sprawia, że kuchnie te są tak cenione na całym świecie. Smacznego!

Polska Kuchnia w Rankingu Najlepszych Kuchni Świata

Polska zajmuje zaszczytne 13. miejsce w rankingu 50 najlepszych kuchni świata. Co sprawia, że polska kuchnia jest tak wyjątkowa i ceniona na międzynarodowej arenie kulinarnej?

Kluczowe Dania Polski

1.Pierogi Ruskie

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Składniki:

Ciasto:

 • 500 g mąki pszennej
 • 1 jajko
 • 250 ml ciepłej wody
 • Szczypta soli
 • 1 łyżka oleju

Farsz (ruskie):

 • 500 g ziemniaków
 • 250 g sera białego (twarogu)
 • 1 duża cebula
 • 2 łyżki masła
 • Sól i pieprz do smaku

Dodatki:

 • Masło do polania
 • Śmietana
 • Skwarki (opcjonalnie)

Przygotowanie:

Ciasto:

 • W dużej misce wymieszać mąkę z solą.
 • Dodać jajko i olej, stopniowo wlewać ciepłą wodę, mieszając, aż ciasto zacznie się łączyć.
 • Przełożyć ciasto na oprószoną mąką powierzchnię i wyrabiać przez około 10 minut, aż stanie się gładkie i elastyczne.
 • Przykryć ciasto ściereczką i odstawić na 30 minut.

Farsz:

 • Ziemniaki obrać, ugotować w osolonej wodzie do miękkości, a następnie odcedzić i dokładnie utłuc lub przepuścić przez praskę.
 • Cebulę obrać i drobno posiekać. Na patelni rozgrzać masło, dodać cebulę i smażyć na złoty kolor.
 • W dużej misce wymieszać ziemniaki, ser biały, usmażoną cebulę, doprawić solą i pieprzem do smaku.

Składanie pierogów:

 • Ciasto rozwałkować na grubość około 2-3 mm.
 • Za pomocą szklanki lub foremki wycinać kółka z ciasta.
 • Na środek każdego kółka nałożyć łyżeczkę farszu.
 • Złożyć ciasto na pół, starannie zlepiając brzegi, aby pierogi się nie rozpadły podczas gotowania.

Gotowanie:

 • W dużym garnku zagotować osoloną wodę.
 • Wrzucać pierogi partiami do wrzącej wody. Gdy pierogi wypłyną na powierzchnię, gotować jeszcze przez 2-3 minuty.
 • Wyjąć pierogi łyżką cedzakową i odsączyć.

Podawanie:

 • Pierogi podawać polane roztopionym masłem, śmietaną lub skwarkami według uznania.

2.Bigos Tradycyjny

Składniki:

 • 1 kg kapusty kiszonej
 • 1 kg kapusty świeżej
 • 500 g wieprzowiny (np. łopatka)
 • 500 g wołowiny (np. karkówka)
 • 300 g kiełbasy (np. śląska lub jałowcowa)
 • 100 g boczku wędzonego
 • 50 g suszonych grzybów
 • 2 duże cebule
 • 3 ząbki czosnku
 • 2 łyżki smalcu lub oleju
 • 3 liście laurowe
 • 5 ziaren ziela angielskiego
 • 10 ziaren czarnego pieprzu
 • 1-2 łyżki koncentratu pomidorowego
 • 200 ml czerwonego wytrawnego wina
 • Sól i pieprz do smaku
 • Opcjonalnie: kilka suszonych śliwek, jałowiec

Przygotowanie:

 • Przygotowanie składników:
  • Suszone grzyby zalać gorącą wodą i odstawić na około 30 minut, następnie odcedzić i drobno posiekać (wody z moczenia nie wylewać, przyda się do bigosu).
  • Kapustę kiszoną, jeśli jest bardzo kwaśna, przepłukać wodą. Świeżą kapustę poszatkować.
  • Mięso wieprzowe i wołowe pokroić w kostkę. Kiełbasę pokroić w plasterki, boczek w drobną kostkę.
  • Cebule i czosnek obrać i drobno posiekać.
 • Smażenie mięsa:
  • W dużym garnku rozgrzać smalec lub olej. Zeszklić cebulę i czosnek.
  • Dodać boczek, a następnie kiełbasę. Smażyć, aż będą lekko rumiane.
  • Dodać pokrojone mięso wieprzowe i wołowe. Smażyć, aż mięso się zarumieni.
 • Dodanie kapusty i przypraw:
  • Do garnka dodać kapustę kiszoną i świeżą.
  • Wlać wodę z moczenia grzybów, a następnie dodać posiekane grzyby.
  • Dodać liście laurowe, ziele angielskie, pieprz ziarnisty i ewentualnie kilka jagód jałowca oraz suszone śliwki.
  • Wlać czerwone wino i dodać koncentrat pomidorowy. Dokładnie wymieszać.
 • Gotowanie:
  • Przykryć garnek i dusić bigos na bardzo małym ogniu przez co najmniej 2-3 godziny, mieszając od czasu do czasu, aby się nie przypalił. W razie potrzeby można dolać trochę wody lub wina.
  • Bigos najlepiej smakuje po kilku dniach. Po pierwszym dniu gotowania odstawić do całkowitego ostygnięcia, a następnie przechowywać w chłodnym miejscu.
  • Następnego dnia ponownie gotować przez 1-2 godziny. Czynność tę powtórzyć przez 2-3 dni, aż bigos nabierze głębokiego smaku.
 • Podawanie:
  • Bigos podawać na gorąco, najlepiej z chlebem lub ziemniakami.

3.Barszcz Czerwony z Uszkami

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Składniki na Barszcz:

 • 1 kg buraków
 • 1 duża marchewka
 • 1 pietruszka
 • 1/2 selera
 • 1 duża cebula
 • 3 ząbki czosnku
 • 2 liście laurowe
 • 5 ziaren ziela angielskiego
 • 10 ziaren czarnego pieprzu
 • 1-2 łyżki octu jabłkowego lub soku z cytryny
 • 1-2 łyżki cukru
 • Sól do smaku
 • 2 litry wody
 • Opcjonalnie: 200 ml zakwasu buraczanego

Składniki na Uszka:

Ciasto:

 • 300 g mąki pszennej
 • 1 jajko
 • 1/2 szklanki ciepłej wody
 • Szczypta soli

Farsz:

 • 50 g suszonych grzybów
 • 1 mała cebula
 • 2 łyżki masła
 • Sól i pieprz do smaku

Przygotowanie Barszczu:

 • Przygotowanie warzyw:
  • Buraki obrać i pokroić na mniejsze kawałki.
  • Marchewkę, pietruszkę i selera obrać i pokroić na kawałki.
  • Cebulę obrać i przekroić na pół.
  • Czosnek obrać.
 • Gotowanie:
  • W dużym garnku umieścić buraki, marchewkę, pietruszkę, selera, cebulę i czosnek.
  • Dodać liście laurowe, ziele angielskie i pieprz.
  • Zalać warzywa wodą i doprowadzić do wrzenia. Gotować na małym ogniu przez około 1-1,5 godziny, aż buraki będą miękkie.
 • Doprawianie:
  • Wyjąć warzywa z wywaru. Barszcz doprawić octem jabłkowym lub sokiem z cytryny, cukrem oraz solą do smaku. Można także dodać zakwas buraczany dla głębszego smaku.
  • Przecedzić barszcz przez sitko, aby był klarowny.

Przygotowanie Uszek:

 • Farsz:
  • Suszone grzyby zalać gorącą wodą i odstawić na około 30 minut. Następnie odcedzić, drobno posiekać.
  • Cebulę obrać i drobno posiekać. Na patelni rozgrzać masło, dodać cebulę i smażyć na złoty kolor.
  • Dodać posiekane grzyby do cebuli i smażyć razem przez kilka minut. Doprawić solą i pieprzem do smaku.
 • Ciasto:
  • W misce wymieszać mąkę z solą. Dodać jajko i stopniowo wlewać ciepłą wodę, mieszając, aż ciasto zacznie się łączyć.
  • Przełożyć ciasto na oprószoną mąką powierzchnię i wyrabiać przez około 10 minut, aż stanie się gładkie i elastyczne.
  • Przykryć ciasto ściereczką i odstawić na 30 minut.
 • Składanie uszek:
  • Ciasto rozwałkować na grubość około 2 mm.
  • Za pomocą małej szklanki wycinać kółka z ciasta.
  • Na środek każdego kółka nałożyć niewielką ilość farszu.
  • Złożyć ciasto na pół, zlepiając brzegi, a następnie zlepić końce, tworząc uszko.
 • Gotowanie uszek:
  • W dużym garnku zagotować osoloną wodę.
  • Wrzucać uszka partiami do wrzącej wody. Gdy uszka wypłyną na powierzchnię, gotować jeszcze przez 1-2 minuty.
  • Wyjąć uszka łyżką cedzakową i odsączyć.

Podawanie:

 • Barszcz podawać na gorąco z uszkami. Można dodać odrobinę śmietany lub skwarki do smaku.

4.Żurek

Składniki:

Zakwas:

 • 1 szklanka mąki żytniej (typ 2000)
 • 2 szklanki ciepłej wody
 • 2 ząbki czosnku
 • 2 liście laurowe
 • 5 ziaren ziela angielskiego

Żurek:

 • 1 litr zakwasu żytniego
 • 2 litry bulionu mięsnego lub warzywnego
 • 300 g białej kiełbasy
 • 200 g wędzonego boczku
 • 1 duża cebula
 • 2 ząbki czosnku
 • 4 średnie ziemniaki
 • 4 jajka
 • 3 liście laurowe
 • 5 ziaren ziela angielskiego
 • 1 łyżka majeranku
 • Sól i pieprz do smaku
 • 2 łyżki śmietany (opcjonalnie)
 • 1 łyżka chrzanu (opcjonalnie)

Przygotowanie Zakwasu (5-7 dni przed przygotowaniem zupy):

 • Mieszanie:
  • W dużym słoiku lub kamionkowym naczyniu wymieszać mąkę żytnią z ciepłą wodą.
  • Dodać pokrojone ząbki czosnku, liście laurowe i ziele angielskie.
 • Fermentacja:
  • Przykryć słoik gazą lub luźno pokrywką, aby zapewnić dostęp powietrza.
  • Odstawić w ciepłe miejsce na 5-7 dni, codziennie mieszając. Zakwas powinien nabrać kwaśnego zapachu i smaku.

Przygotowanie Żurku:

 • Bulion:
  • W dużym garnku zagotować bulion mięsny lub warzywny.
 • Kiełbasa i boczek:
  • Wędzony boczek pokroić w kostkę. W garnku rozgrzać niewielką ilość oleju i podsmażyć boczek na złoty kolor.
  • Dodać pokrojoną w półplasterki cebulę i smażyć razem, aż cebula się zeszkli.
  • Dodać białą kiełbasę w całości i smażyć przez kilka minut.
 • Gotowanie zupy:
  • Do garnka z bulionem dodać podsmażony boczek, cebulę i kiełbasę.
  • Dodać liście laurowe, ziele angielskie i majeranek. Gotować na małym ogniu przez około 30 minut.
 • Ziemniaki:
  • Ziemniaki obrać, pokroić w kostkę i ugotować oddzielnie w osolonej wodzie, aż będą miękkie.
 • Zakwas:
  • Po 30 minutach gotowania zupy dodać zakwas żytni. Wlewać go stopniowo, cały czas mieszając. Doprowadzić zupę do wrzenia i gotować na małym ogniu przez kolejne 10-15 minut.
 • Doprawianie:
  • Doprawić żurek solą, pieprzem i ewentualnie chrzanem do smaku. Można również dodać śmietanę, dokładnie mieszając, aby się nie zważyła.
 • Jajka:
  • Jajka ugotować na twardo, obrać i przekroić na pół.

Podawanie:

 • Na talerze rozłożyć ugotowane ziemniaki, połówki jajek i pokrojoną na kawałki białą kiełbasę.
 • Zalać wszystko gorącym żurkiem.
 • Podawać od razu, najlepiej z kromką świeżego chleba.

5.Kotlet Schabowy

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Składniki:

 • 4 plastry schabu wieprzowego (ok. 150 g każdy)
 • Sól i pieprz do smaku
 • 2 jajka
 • 1 szklanka mąki pszennej
 • 1 szklanka bułki tartej
 • 4 łyżki smalcu lub oleju do smażenia (może być także masło klarowane)
 • Opcjonalnie: 1 łyżeczka musztardy

Przygotowanie:

 • Przygotowanie mięsa:
  • Plastry schabu rozbić tłuczkiem do mięsa na grubość około 1 cm. Najlepiej umieścić mięso między dwoma arkuszami folii spożywczej lub w woreczku, aby uniknąć rozpryskiwania.
  • Oprószyć mięso solą i pieprzem z obu stron. Jeśli chcesz, możesz również posmarować każdy kotlet odrobiną musztardy dla dodatkowego smaku.
 • Panierowanie:
  • Przygotować trzy głębokie talerze: jeden z mąką, drugi z roztrzepanymi jajkami, trzeci z bułką tartą.
  • Każdy kotlet obtoczyć najpierw w mące, następnie zanurzyć w jajku, a na końcu obtoczyć w bułce tartej, dokładnie przyciskając, aby panierka dobrze przylegała.
 • Smażenie:
  • Na dużej patelni rozgrzać smalec lub olej na średnim ogniu (lub masło klarowane).
  • Smażyć kotlety po około 3-4 minuty z każdej strony, aż będą złociste i chrupiące. W razie potrzeby można smażyć partiami, aby nie przeludnić patelni i utrzymać stałą temperaturę tłuszczu.
  • Usmażone kotlety odkładać na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.

Podawanie:

 • Ziemniaki:
  • Ziemniaki obrać, ugotować w osolonej wodzie do miękkości, a następnie odcedzić. Można je podać z masłem lub podsmażone na patelni.
 • Surówka:
  • Popularne surówki do kotleta schabowego to surówka z kapusty kiszonej, mizeria (ogórek ze śmietaną) lub surówka z marchewki z jabłkiem.
 • Serwowanie:
  • Na talerzu ułożyć usmażony kotlet schabowy, obok ziemniaki i ulubioną surówkę.

6.Gołąbki w Sosie Pomidorowym

Składniki:

Gołąbki:

 • 1 duża główka kapusty
 • 500 g mięsa mielonego (wieprzowo-wołowego)
 • 1 szklanka ugotowanego ryżu (lub kaszy)
 • 1 duża cebula
 • 2 ząbki czosnku
 • 1 jajko
 • Sól i pieprz do smaku
 • 2 łyżki oleju

Sos pomidorowy:

 • 1 litr passaty pomidorowej lub 2 puszki pomidorów krojonych
 • 1 cebula
 • 2 ząbki czosnku
 • 2 łyżki oleju
 • 1 łyżka cukru
 • Sól i pieprz do smaku
 • 1 łyżeczka suszonego oregano
 • 1 łyżeczka suszonej bazylii
 • 2 liście laurowe

Przygotowanie:

Przygotowanie kapusty:

 • Blanszowanie kapusty:
  • Zdjąć z kapusty zewnętrzne, uszkodzone liście.
  • W dużym garnku zagotować osoloną wodę. Włożyć całą główkę kapusty do wrzącej wody i blanszować przez około 5-10 minut, aż liście zaczną mięknąć i łatwo się odrywać.
  • Ostrożnie zdejmować liście z kapusty i odkładać na talerz do ostygnięcia. Twardą część nerwu liściowego można delikatnie ściąć nożem, aby liście były bardziej elastyczne.

Farsz:

 • Przygotowanie farszu:
  • Cebulę i czosnek obrać i drobno posiekać. Na patelni rozgrzać olej, dodać cebulę i czosnek, smażyć na złoty kolor.
  • W dużej misce wymieszać mięso mielone, ugotowany ryż, usmażoną cebulę i czosnek, jajko, sól i pieprz. Dokładnie wymieszać, aby składniki się połączyły.

Zawijanie gołąbków:

 • Formowanie gołąbków:
  • Na każdy liść kapusty nałożyć 1-2 łyżki farszu (w zależności od wielkości liścia).
  • Zawinąć boki liścia do środka, a następnie zwinąć w roladkę, starannie zamykając farsz wewnątrz liścia.

Sos pomidorowy:

 • Przygotowanie sosu:
  • Cebulę i czosnek obrać i drobno posiekać.
  • W dużym garnku rozgrzać olej, dodać cebulę i czosnek, smażyć na złoty kolor.
  • Dodać passatę pomidorową lub krojone pomidory, liście laurowe, cukier, sól, pieprz, oregano i bazylię. Doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować na małym ogniu przez około 15 minut.

Duszenie gołąbków:

 • Duszenie:
  • Na dnie dużego garnka lub brytfanny rozłożyć kilka liści kapusty (zapobiegnie to przypaleniu gołąbków).
  • Na liście układać ciasno obok siebie gołąbki.
  • Zalać gołąbki przygotowanym sosem pomidorowym.
  • Przykryć garnek pokrywką i dusić na małym ogniu przez około 1-1,5 godziny, aż kapusta i mięso będą miękkie. Można też dusić gołąbki w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 1,5 godziny.

Podawanie:

 • Gołąbki podawać na gorąco, polane sosem pomidorowym. Doskonale smakują z ziemniakami, chlebem lub kaszą.

7.Placki Ziemniaczane

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Składniki:

 • 1 kg ziemniaków
 • 1 duża cebula
 • 2 jajka
 • 3 łyżki mąki pszennej
 • Sól i pieprz do smaku
 • Olej do smażenia

Dodatki (opcjonalnie):

 • Śmietana
 • Cukier
 • Gulasz

Przygotowanie:

 • Przygotowanie ziemniaków:
  • Ziemniaki obrać i dokładnie umyć.
  • Zetrzeć ziemniaki na tarce o drobnych oczkach. Można także użyć malaksera do starcia ziemniaków.
 • Odsączenie ziemniaków:
  • Starte ziemniaki przełożyć na sito lub do czystej ściereczki i dokładnie odsączyć nadmiar płynu. Ważne jest, aby ziemniaki były jak najbardziej suche, co pomoże uzyskać chrupiące placki.
 • Przygotowanie cebuli:
  • Cebulę obrać i również zetrzeć na drobnej tarce lub bardzo drobno posiekać.
 • Mieszanie składników:
  • W dużej misce połączyć starte ziemniaki, cebulę, jajka, mąkę, sól i pieprz. Dokładnie wymieszać, aby składniki się połączyły.
 • Smażenie:
  • Na dużej patelni rozgrzać olej (powinno go być tyle, aby placki były zanurzone do połowy).
  • Łyżką nakładać porcje masy ziemniaczanej na patelnię, formując płaskie placki.
  • Smażyć placki na średnim ogniu, aż będą złociste i chrupiące z obu stron, co zajmuje około 3-4 minut z każdej strony.
  • Usmażone placki odkładać na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.

Podawanie:

 • Na słodko:
  • Placki można podawać z cukrem i śmietaną. Posypać cukrem według uznania i dodać łyżkę śmietany na każdy placek.
 • Na słono:
  • Placki doskonale smakują również z gulaszem. Można je podać jako dodatek do mięsnego gulaszu z sosem.
 • Klasycznie:
  • Placki ziemniaczane smakują wyśmienicie również same, posypane odrobiną soli.

Smacznego!

8.Tradycyjna Polska Kiełbasa

Składniki:

 • 2 kg wieprzowiny (np. łopatka, karkówka)
 • 500 g tłustego boczku lub słoniny
 • 5 ząbków czosnku
 • 2 łyżki soli
 • 1 łyżka czarnego pieprzu mielonego
 • 1 łyżka majeranku
 • 1 łyżeczka cukru
 • 1 szklanka zimnej wody
 • Naturalne jelita wieprzowe (około 3-4 metry)

Przygotowanie:

 • Przygotowanie jelit:
  • Jelitka wieprzowe namoczyć w letniej wodzie przez około 2 godziny, a następnie dokładnie wypłukać z soli, przepłukując kilkakrotnie zimną wodą zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.
 • Przygotowanie mięsa:
  • Mięso wieprzowe i boczek pokroić na mniejsze kawałki.
  • Przepuścić mięso i boczek przez maszynkę do mięsa używając średniego sitka.
 • Przygotowanie przypraw:
  • Czosnek obrać i drobno posiekać lub przepuścić przez praskę.
  • W dużej misce połączyć mięso mielone, czosnek, sól, pieprz, majeranek i cukier. Dodać zimną wodę i dokładnie wymieszać, aż masa będzie jednolita i kleista.
 • Nadziewanie jelit:
  • Jelita nałożyć na końcówkę maszynki do mięsa z nadziewarką lub użyć specjalnej nadziewarki do kiełbas.
  • Powoli nadziewać jelita masą mięsną, uważając, aby nie nadziać ich zbyt ciasno, aby jelita nie pękały.
  • Kiełbasę formować w odcinki o długości około 20-30 cm, przekręcając jelito co kilka centymetrów, aby oddzielić kiełbaski.
 • Suszenie i wędzenie (opcjonalnie):
  • Gotowe kiełbaski rozwiesić na kiju lub ruszcie i pozostawić na kilka godzin w chłodnym, przewiewnym miejscu, aby się obsuszyły.
  • Kiełbasy można wędzić w tradycyjnej wędzarni przez około 2-3 godziny w temperaturze 60-70°C, używając drewna olchowego lub bukowego.
 • Gotowanie (dla surowej kiełbasy):
  • Surową kiełbasę można również gotować. W dużym garnku zagotować wodę, zmniejszyć ogień, aby woda tylko lekko bulgotała, i gotować kiełbasę przez około 30-40 minut.

Podawanie:

 • Na ciepło:
  • Kiełbasę można podać na ciepło, smażoną na patelni lub grillowaną, z dodatkiem musztardy, chrzanu i kiszonej kapusty.
 • Na zimno:
  • Kiełbasę wędzoną można kroić w cienkie plasterki i podawać na zimno jako dodatek do pieczywa, z ogórkami kiszonymi i innymi przetworami.

9.Sałatka Jarzynowa

Wszystkie przepisy dopasowane do twojego zapotrzebowania kalorycznego ( odchudzanie, masa) znajdziesz w naszych dietach.

Składniki:

 • 3 średnie marchewki
 • 2 średnie pietruszki (korzeń)
 • 1 mały seler
 • 4 średnie ziemniaki
 • 5 jajek
 • 1 puszka groszku konserwowego (ok. 400 g)
 • 4 ogórki kiszone
 • 1 małe jabłko (opcjonalnie)
 • 1 mała cebula
 • 3-4 łyżki majonezu
 • 1-2 łyżki musztardy
 • Sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

 • Gotowanie warzyw:
  • Marchewki, pietruszki, seler i ziemniaki dokładnie umyć. Warzywa ugotować w mundurkach (bez obierania) w osolonej wodzie, aż będą miękkie, ale nie rozgotowane. Następnie wystudzić, obrać i pokroić w drobną kostkę.
 • Gotowanie jajek:
  • Jajka ugotować na twardo (około 9-10 minut od momentu zagotowania wody), ostudzić, obrać i pokroić w drobną kostkę.
 • Przygotowanie pozostałych składników:
  • Ogórki kiszone pokroić w drobną kostkę. Można je wcześniej odsączyć z nadmiaru soku, aby sałatka nie była zbyt wodnista.
  • Jabłko obrać, usunąć gniazda nasienne i również pokroić w drobną kostkę (opcjonalnie).
  • Cebulę obrać i drobno posiekać.
  • Groszek konserwowy odsączyć z zalewy.
 • Łączenie składników:
  • W dużej misce wymieszać wszystkie pokrojone warzywa, jajka, ogórki kiszone, jabłko, cebulę i groszek.
  • Dodać majonez i musztardę, dokładnie wymieszać. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Jeśli sałatka wydaje się zbyt sucha, można dodać więcej majonezu.
 • Chłodzenie:
  • Sałatkę jarzynową wstawić do lodówki na co najmniej godzinę, aby smaki się przegryzły. Sałatka najlepiej smakuje schłodzona.

Podawanie:

 • Sałatkę jarzynową podawać schłodzoną jako przystawkę lub dodatek do głównego dania. Jest doskonała zarówno na świąteczny stół, jak i na codzienne posiłki.

10.Makowiec

Składniki:

Ciasto drożdżowe:

 • 500 g mąki pszennej
 • 30 g świeżych drożdży lub 14 g drożdży instant
 • 250 ml ciepłego mleka
 • 100 g cukru
 • 100 g masła
 • 2 jajka
 • Szczypta soli

Masa makowa:

 • 300 g maku
 • 150 g cukru
 • 100 g miodu
 • 100 g masła
 • 2 jajka
 • 50 g rodzynek
 • 50 g posiekanych orzechów włoskich
 • 50 g posiekanych migdałów
 • 50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
 • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
 • Szczypta cynamonu

Lukier (opcjonalnie):

 • 1 szklanka cukru pudru
 • 2-3 łyżki soku z cytryny

Przygotowanie:

Masa makowa:

 • Przygotowanie maku:
  • Mak zalać wrzątkiem i gotować na małym ogniu przez około 15 minut. Następnie odcedzić i zmielić dwukrotnie w maszynce do mięsa lub zmiksować w blenderze.
 • Przygotowanie masy:
  • W garnku rozpuścić masło, dodać cukier i miód, podgrzewać na małym ogniu, aż cukier się rozpuści.
  • Do garnka dodać zmielony mak, rodzynki, orzechy, migdały, skórkę pomarańczową, ekstrakt z wanilii i cynamon. Wszystko dokładnie wymieszać.
  • Zdjąć z ognia i ostudzić. Do chłodnej masy dodać roztrzepane jajka i dokładnie wymieszać.

Ciasto drożdżowe:

 • Przygotowanie rozczynu:
  • Jeśli używasz świeżych drożdży: w miseczce rozkruszyć drożdże, dodać łyżkę cukru, łyżkę mąki i 100 ml ciepłego mleka. Wymieszać i odstawić na około 10-15 minut, aż drożdże zaczną pracować.
  • Jeśli używasz drożdży instant, możesz pominąć ten krok i dodać drożdże bezpośrednio do mąki.
 • Przygotowanie ciasta:
  • W dużej misce wymieszać mąkę, cukier, sól. Dodać rozczyn drożdżowy (lub drożdże instant), resztę ciepłego mleka, roztrzepane jajka i roztopione masło.
  • Wyrabiać ciasto przez około 10 minut, aż stanie się gładkie i elastyczne. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1-1,5 godziny, aż podwoi swoją objętość.

Składanie makowca:

 • Formowanie makowca:
  • Wyrośnięte ciasto podzielić na dwie części. Każdą część rozwałkować na prostokąt o grubości około 1 cm.
  • Na każdy prostokąt równomiernie rozłożyć masę makową, pozostawiając około 2 cm wolnego brzegu.
  • Zwinąć ciasto w roladę, zaczynając od dłuższego boku. Końce rolady podwinąć pod spód, aby masa nie wypłynęła.
 • Pieczenie:
  • Rolady przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na około 30 minut.
  • Piekarnik nagrzać do 180°C. Piec makowce przez około 40-45 minut, aż będą złociste i upieczone.

Lukier (opcjonalnie):

 • Przygotowanie lukru:
  • Cukier puder wymieszać z sokiem z cytryny, aż powstanie gładki lukier.
  • Upieczone i ostudzone makowce polać lukrem.

Podawanie:

 • Makowce można kroić w plastry i podawać na świątecznym stole. Doskonale smakują z filiżanką kawy lub herbaty.

Co Wyróżnia Polską Kuchnię?

 • Bogata Historia i Tradycja: Polska kuchnia łączy wpływy z różnych kultur, co sprawia, że jest niezwykle różnorodna.
 • Sezonowość i Świeżość: Wiele tradycyjnych potraw korzysta ze świeżych, sezonowych składników.
 • Komfort i Gościnność: Polska kuchnia to także ciepło domowego ogniska i gościnność, co odzwierciedla się w bogactwie smaku i sercu wkładanym w przygotowanie potraw.

Podsumowanie

Polska kuchnia, z jej unikalnymi smakami i bogatą tradycją, zasłużenie zajmuje wysoką pozycję w rankingu. Dania takie jak pierogi, bigos i żurek to prawdziwe kulinarne skarby, które podbijają serca smakoszy na całym świecie.

Ranking 50 najlepszych kuchni świata ukazuje niesamowitą różnorodność i bogactwo globalnych tradycji kulinarnych. Od klasycznych smaków włoskich, przez egzotyczne specjały japońskie, aż po tradycyjne polskie dania, każda kuchnia oferuje coś wyjątkowego. To zestawienie nie tylko celebruje smaki i techniki, które definiują kultury, ale także inspiruje do odkrywania nowych potraw i kulinarnych podróży. Smacznego!