Właściwości i sposoby na przygotowanie cieciorki

Ciecierzyca, albo też cieciorka, stała się u nas nieco bardziej popularna w ostatnich latach dzięki rozpowszechnieniu przepisów z diety wegańskiej – której jest jednym z ważniejszych składników. Te duże nasiona strączkowe mają charakterystyczny, fasolowy smak i wiele właściwości odżywczych, których nie wolno przegapić. Warto też zwrócić uwagę na liczne możliwości ich przygotowania. 


Ciecierzyca
378 kcal / 100g

Białko 20.47 g
Tłuszcz 6.04 g
Węglowodany 62.95 g
Błonnik 12.2 g
Woda 7.68 ml

Czym jest i jak smakuje ciecierzyca?

Nazywana jest również grochem włoskim, to roślina z rodziny bobowatych, wyglądem przypominająca nieco orzech laskowy. Występuje i jest spożywana głównie w rejonach Bliskiego Wchodu – tam stanowi podstawę diety. Cieciorkę można kupić w postaci suchych ziaren – wymagających moczenia i ugotowania dla uzyskania pełnej strawności, lub w puszce w lekkiej zalewie. Ma kremowy, lekko orzechowy posmak i świetnie sprawdza się w wielu potrawach. 

Z czym jeść ciecierzycę?

Te nasiona rośliny strączkowej spożywa się w zasadzie tak, jak każde podobne. Świetnie smakuje na przykład w postaci pasty z innymi warzywami i ziołami, jak też jako zupa-krem lub dodatek do zupy. Można z niej przygotowywać różne potrawy jednogarnkowe, a także wrzucać do sałatki. Najpopularniejszą potrawą z ciecierzycy jest obecnie hummus – wegańska, aromatyczna pasta na kanapki, wafle ryżowe czy chrupkie pieczywo, która podbija serca wszystkich miłośników roślin i bliskowschodniej kuchni.

Co zawiera cieciorka?

Cieciorka jest mało kalorycznym, ale za to bogatym w białko i węglowodany nasionem, dzięki któremu można w bardzo dobry sposób uzupełnić swoją dietę. Zawiera duże ilości błonnika, białek, a także minerałów: żelaza, fosforu, manganu i miedzi oraz kwasu foliowego.

Dlaczego warto jeść ciecierzycę?

Jest sycąca i smaczna

To dobry wybór w czasie diety redukcyjnej, ponieważ cieciorka jest bogata w białka pochodzenia roślinnego oraz węglowodany, dzięki którym zapewniasz sobie sytość i energię w małej liczbie kalorii. Białko ponadto zwiększa poziom leptyny, czyli hormonu sytości, przez co dłużej czujesz sytość po spożyciu cieciorki. Zawarty w niej błonnik natomiast pęcznieje w jelitach i wypełnia je, zapewniając mechaniczne uczucie pełności. 

Wspiera utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru we krwi

Ciecierzyca cechuje się niskim indeksem glikemicznym, co wynika bezpośrednio z wysokiej zawartości błonnika. To właśnie on sprawia, że choć ta roślina ma dużo węglowodanów, to są one wolno rozkładane. Regularne spożywanie ciecierzycy w niektórych badaniach wykazało, że pomaga ona obniżyć poziom cukru na czczo, który jest bardzo ważnym parametrem w przypadku diabetyków. 

Wspomaga trawienie

Znów wysoka zawartość błonnika w ciecierzycy sprawia, że jelita są lepiej oczyszczane. Dodatkowo rozpuszczalna frakcja błonnika w tych nasionach jest pokarmem dla mikrobioty jelitowej – przez co trawienie zachodzi skuteczniej. Oprócz tego mikroflora jelitowa sprzyja wytwarzaniu krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych między innymi za prawidłową pracę mózgu. 

Sprzyja profilaktyce chorób cywilizacyjnych

Magnez i potas zawarte w ciecierzycy usprawniają pracę serca, a błonnik obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Tym samym ciecierzyca jest dobrym źródłem energii dla osób z grupy ryzyka zachorowania na chorobę wieńcową. Cieciorka sprzyja produkcji maślanu w jelitach – substancji, która ma wysoki potencjał przeciwzapalny i tym samym może sprzyjać zapobieganiu występowania nowotworów okrężnicy. Poprzez zdolność do regulowania cukru, ciecierzyca może też zapobiegać wystąpieniu cukrzycy u osób predysponowanych oraz cierpiących na insulinooporność.

W kuchni warto stawiać na różnorodność, ponieważ jest ona gwarantem tego, że w naszej diecie znajdzie się wiele różnych składników, które mogą wspomagać prawidłową pracę całego organizmu. Zamieniając od czasu do czasu szynkę na hummus lub zamiast klasycznej pomidorowej fundując sobie zupę-krem z ciecierzycy, można nie tylko nasycić żołądek i doświadczyć ciekawego smaku, ale przede wszystkim dostarczyć sobie wielu cennych składników odżywczych.