Categories: OdżywianieOwoce

7 imponujących korzyści zdrowotnych wynikających z jedzenia wiśni

Wiśnie są Twoim sprzymierzeńcem!

Lipiec i sierpień to chyba jeden z najbardziej lubianych miesięcy w roku. Pokazuje on wszystko, co ma najlepszego nasza polska przyroda – na przykład drzewa obsypane wiśniami. Choć większość osób niespecjalnie przepada za ich kwaśnym smakiem, to warto się przemóc i przemycać je do swoich deserów czy koktajli, bo mają fenomenalną moc zdrowotną!

Burgundowy kolor – zniewalający smak

Najlepsze wiśnie to te, których kolor przypomina bardziej czerwone wino. Są wtedy w najlepszej fazie swojej dojrzałości – bordowe, niemal czarne, wyjątkowo miękkie i tak soczyste, że ich jedzenie zawsze kończy się zaplamionymi ubraniami. I to właśnie w soczystości i kolorze wiśni ukryte jest ich największe bogactwo. Za barwę wiśni odpowiadają antocyjany – bardzo silne barwniki polifenolowe o właściwościach przeciwutleniających. W zasadzie jedyną wadą wiśni jest to, że bardzo ciężko sprać ich sok z ubrań. Tak poza tym – to samo zdrowie i przyjemność z jedzenia!

Co kryje w sobie wiśnia?

W naszych polskich sadach nie brakuje wiśni, i bardzo dobrze, bo te małe okrągłe owoce wyjątkowo przyjemnie zbiera się z drzew, a następnie przetwarza – na dżemy, konfitury, kompoty. W swoim wnętrzu wiśnia skrywa całkiem sporo:

Czereśnie, surowe
63 kcal / 100g IG-22

Białko 1.06 g
Tłuszcz 0.2 g
Węglowodany 16.01 g
Błonnik 2.1 g
Woda 82.25 ml

W jaki sposób skład chemiczny wiśni przyczynia się do utrzymania zdrowia?

Liczne witaminy, minerały i przeciwutleniacze sprawiają, że wiśnie są prawdziwą bombą odmładzająco-regenerującą. 

Zmniejszają stany zapalne

Badania wykazały, że jedzenie wiśni regularnie skutecznie zmniejsza stan zapalny, a także obniża markery stresu oksydacyjnego. To sprawia, że osoby jedzące wiśnie są mniej podatne na choroby spowodowane stresem oksydacyjnym i przewlekłymi stanami zapalnymi, takie jak cukrzyca, miażdżyca czy nowotwory.

Przyspieszają regenerację powysiłkową

Związki o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym zawarte w wiśniach bardzo dobrze wpływają na dolegliwości związane z przetrenowaniem. Są to: bóle mięśni, uszkodzenia włókien mięśniowych, utrata sił fizycznych. Dodatkowo regularne picie soku z wiśni lub spożywanie tych owoców wspomaga wydajność fizyczną, co jest szczególnie istotne u długodystansowców. Wykazano, że osoby regularnie pijące w trakcie trwania intensywnych treningów sok z wiśni, szybciej dochodziły do pełni sprawności fizycznej niż osoby, które nie spożywały wiśni, a trenowały. Następnym razem zamiast wydawać pieniądze na izotoniki ze sklepu, po prostu napij się kompotu z wiśni!

Wspomagają pracę serca

Właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające wiśni to coś, co kocha nasze serce. Pozwala to zapobiegać uszkodzeniom mięśnia sercowego, tętnic i utrzymywać ciśnienie krwi w normie. Oprócz tego wiśnie zawierają dużo potasu – pierwiastka, który pomaga sercu bić w prawidłowym rytmie, oraz utrzymuje prawidłowe ciśnienie krwi przez usuwanie nadmiaru sodu z organizmu. W badaniach wykazano, że wyższe spożycie produktów zawierających związki polifenolowe, w szczególności antocyjany, flawonole i katechiny, ma związek ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na serce w ciągu 5 lat. 

Pomaga przy bólach stawów

Osoby cierpiące na bóle stawów i dnę moczanową również powinny częściej spożywać wiśnie. Poprzez hamowanie stresu oksydacyjnego i łagodzenie stanów zapalnych, zmniejszają one objawy zapalenia stawów i tłumią ból. Dodatkowo obniżają poziom kwasu moczowego w organizmie, co jest korzystne dla osób z dną moczanową. 

Wpływają korzystnie na sen

Osoby, które cierpią na problemy ze snem powinny pokochać soki wiśniowe. Owoce te mają zdolność podnoszenia poziomu melatoniny – hormonu snu, przez co ułatwiają zasypianie. 

Jak najlepiej spożywać wiśnie?

Większość opisanych powyżej badań dotyczyła spożywania wiśni w postaci cierpkiego (niesłodzonego) soku wyciśniętego z wiśni. Przynosi on bardzo dobre efekty, więc warto zafundować sobie od czasu do czasu taki sok wyciśnięty w wyciskarce wolnoobrotowej z zachowaniem wszystkich cennych witamin, minerałów i polifenoli. W Polsce wciąż popularne jest, szczególnie na wsiach, picie kompotów owocowych. Takie kompoty z uwagi na działanie wysokich temperatur mają mniejszą zawartość witaminy C, ale wciąż są bardzo obfite w polifenole – i dlatego warto je pić!

Jak jeszcze można jeść wiśnie? Bardzo smaczną przekąską jest serek homogenizowany naturalny z dodatkiem świeżych lub mrożonych wiśni, dosłodzony miodem lub ksylitolem. Taki posiłek jest bardzo bogaty w białko, witaminy i przeciwutleniacze – więc warto włączyć go do diety raz na jakiś czas na przykład w postaci deseru lub drugiego śniadania. Wiśniowa konfitura jest natomiast niezrównana jako dodatek do mięs i serów!

Damian Wiatrowski

Cześć jestem Damian, dzięki zdrowemu odżywianiu udało mi się pokonać wiele problemów zdrowotnych, między innymi problemy z jelitami, tarczycą i wątrobę. Kliknij w globusik a dowiesz się jak odzyskałem zdrowie.

Recent Posts

Spróbuj tych deserów i nigdy nie wrócisz do kupnych słodyczy!

Szukasz pomysłów na wyjątkowe desery, które zachwycą twoich bliskich? Przedstawiamy 10 sprawdzonych przepisów na słodkości,…

9 godzin ago

Śniadaniowy raj: 10 pomysłów na wyjątkowy start dnia

Poranki to idealny czas, by rozpocząć dzień od czegoś smacznego i prostego w przygotowaniu. Oto…

6 dni ago

10 kolacji, które musisz wypróbować dziś wieczorem!

Planujesz kolację, ale brakuje Ci pomysłów? Oto 10 wyjątkowych przepisów, które nie tylko zachwycą smakiem,…

6 dni ago

Nie przegap tych genialnych przepisów na obiad!

Obiad to nie tylko codzienny posiłek, ale również okazja do kulinarnych eksperymentów i radości ze…

7 dni ago

Śniadanie mistrzów: 10 przepisów, które musisz znać!

Poranki mogą być pełne smaku i kreatywności, jeśli tylko znajdziesz chwilę na przygotowanie czegoś wyjątkowego.…

7 dni ago

Nie szukaj dalej – te obiady podbiją Twoje serce!

Szukasz inspiracji na szybkie, pyszne i niebanalne obiady, które odmienią Twoje codzienne menu? Oto 10…

1 tydzień ago