Sałata i kapusta są warzywami o zbliżonej budowie jednak są to dwie różne rodziny warzyw. Kapusta należy do rodziny kapustowatych a sałata do rodziny liściowych

Warzywa kapustne
Warzywa liściowe
blank

Różnią się one pomiędzy sobą profilem żywieniowym, smakiem i zastosowaniem w kuchni. Porównajmy więc te rozbieżności, biorąc pod uwagę sałatę lodową i białą kapustę (zwaną też zieloną). 

Właściwości odżywcze: sałata vs. kapusta!

Obydwa warzywa są niskokaloryczne, cechują się wysoką zawartością wody, błonnika, witamin, a w szczególności kwasu foliowego, typowego dla warzyw zielonolistnych. Jeśli chodzi o białko i tłuszcz, w obydwu warzywach jest ich mniej niż 1 gram. Kapusta jest minimalnie bardziej kaloryczna – zawiera 25 kcal w 100 g, a sałata lodowa tylko 14 kcal. Nie ma to jednak większego znaczenia w przypadku diet odchudzających. W kapuście znajduje się też dwukrotnie więcej węglowodanów oraz trzykrotnie więcej błonnika. Nie wolno też zapominać o kapuście kiszonej – po ukiszeniu zyskuje ona dodatkowo żywe kultury bakterii, więc jest zdecydowanie jednym z superfoods, przewyższającym nawet sałatę!

Oto pozostałe składniki bioaktywne:

Sałata: 

Kapusta: 

W zestawieniu tym widać, że kapusta jest nieco bardziej wartościowa pod względem zawartości składników odżywczych. Jednak należy pamiętać o dwóch zasadniczych kwestiach:

  1. Kapustę zwykle spożywamy po obróbce termicznej, która powoduje wypłukanie większości witaminy C oraz z grupy B. Sałatę z kolei spożywa się na surowo, więc udaje się uniknąć straty składników odżywczych.
  2. W zestawieniu wzięto pod uwagę tylko jeden rodzaj kapusty i sałaty. Różne przedstawicielki tych warzyw będą miały inne profile żywieniowe.

Kapusta

Jest warzywem krzyżowym, zawiera więc substancje goitrogenne, które nie są wskazane do spożywania przez osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy, gdyż upośledzają jej funkcjonowanie. Lepiej więc, by te osoby wybierały sałatę. To również warzywo znane ze swoich właściwości wzdymających. Gotować je należy z dodatkiem odpowiednich ziół, które zmniejszają dolegliwości. W przypadku osób o wrażliwych jelitach, lepiej również zrezygnować z kapusty na rzecz sałaty. 

Kapusta pekińska
Kapusta czerwona
Kapusta chińska pe-tsai
Kapusta włoska


Kapusta pekińska
12 kcal / 100g

Białko 1.1 g
Tłuszcz 0.17 g
Węglowodany
w tym cukry
2.23 g
0 g
Błonnik 0 g
Woda 96.33 ml


Kapusta, czerwona, surowa
31 kcal / 100g

– 70% na wszystkie diety, ebooki i kursy wideo

Białko 1.43 g
Tłuszcz 0.16 g
Węglowodany
w tym cukry
7.37 g
3.83 g
Błonnik 2.1 g
Woda 90.39 ml


Kapusta chińska pe-tsai, surowa
16 kcal / 100g

Białko 1.2 g
Tłuszcz 0.2 g
Węglowodany
w tym cukry
3.23 g
0 g
Błonnik 1.2 g
Woda 94.39 ml


Kapusta włoska, surowa
27 kcal / 100g

Białko 2 g
Tłuszcz 0.1 g
Węglowodany
w tym cukry
6.1 g
0 g
Błonnik 3.1 g
Woda 91 ml

Kapusta powstała z zewnętrznych pęków dzikiej kapusty warzywnej

blank

Sałata


Sałata, surowa
15 kcal / 100g

Białko 1.36 g
Tłuszcz 0.15 g
Węglowodany
w tym cukry
2.87 g
0 g
Błonnik 1.3 g
Woda 94.98 ml

Co łączy oba te warzywa?

Z pewnością obydwa warzywa warto mieć na stałe w swojej lodówce, ponieważ są bogate w podobne składniki. Na przykład w błonnik – wspomaga on jelita, zapewnia sytość, ułatwia wypróżnianie i stanowi pożywkę dla mikroflory jelitowej. Zarówno sałata, jak i kapusta, są też pełne witaminy K, kwasu foliowego, witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. No i obydwa są pyszne, choć przyrządza się je w nieco inny sposób! 

Jak najlepiej jeść kapustę i sałatę?

Sałata w każdej postaci przeznaczona jest do spożywania na surowo, z uwagi na jej delikatne liście. Nadaje się do kanapek, sałatek, jako dekoracja różnych potraw. Niektóre rodzaje kapusty, na przykład kapusta pekińska czy włoska, mogą być również spożywane na surowo, choć mogą wówczas prezentować nieco szerszy zakres właściwości wzdymających. Z reguły jednak kapustę gotuje się lub blanszuje, można ją także upiec, usmażyć lub zgrillować. Różne liście kapusty nadają się do zawijania w nie gołąbków warzywnych lub mięsnych. Świetną potrawą jest podsmażana kapusta, idealna jako dodatek do mięs lub klusek ziemniaczanych. Można z niej przyrządzać słodko-pikantne surówki, bigos, czy inne tradycyjne potrawy. Generalnie, kapusta daje dużo więcej możliwości kulinarnych niż sałata, ale nie jest daniem wskazanym dla każdego – z uwagi na właściwości wzdymające i związki goitrogenne. 

A Ty, które z tych warzyw lubisz najbardziej i spożywasz częściej?

W 3 dni nauczę cię więcej na temat odżywiania i zdrowia niż przeciętna osoba uczy się w miesiąc we własnym zakresie. Zastanawiasz się dlaczego jestem tego taki pewien? Czytaj dalej