Jest to powszechny problem, o którym większość ludzi nie mówi. Ja natomiast, zachęcam by dyskutować na ten temat- zaparcia, szczególnie dlatego, że może być ważnym wskaźnikiem aktualnego stanu naszego zdrowia. Zaparcia mają wiele przyczyn, od nieodpowiedniej diety i niedoboru płynów do obecności patogenu (bakterii, grzybów) oraz zaburzeń równowagi emocjonalnej.

Oto top 13 sposobów, które pomogą polepszyć perystaltykę jelit:

Wyraź siebie.

Trzymając się wspomnień z przeszłości i emocji możemy prowadzić do niepokoju i zwiększać stres. Podczas stresujących okresów w życiu często stres wpływa na problemy z wypróżnianiem.

W medycynie chińskiej, gdy jelito grube (AKA nasz pojemnik na śmieci) jest pozbawione równowagi, wiąże się to z niemożnością wypróżnienia się. W rezultacie, nasze ruchy jelit stają się powolne, nasze ciało zbiera toksyny, mamy nieświeży oddech, i wszelkiego rodzaju inne nieprzyjemne dolegliwości.

Jedz błonnik.

Każdy posiłek powinien zawierać część włóknistą żywności, w postaciach takich jak brukselka, kalafior, brokuły, nasiona chia, zmielone nasiona lnu, jagody i awokado.

Błonnik pomaga przechodzić odpadom, a także żywności dla bakterii jeslitowych przez nasz układ trawienny. Zdrowe i różnorodna flora jelita jest ważne dla regularnych wypróżnień.

Dołącz żywność zawierającą prebiotyki i probiotyki.

To one są w żywności nawozem dla bakterii jelitowych, stymulują ich wzrost i powodują regularne wypróżnienia. Dobrym źródłem prebiotyków są szparagi, karczochy, zielony (surowy) banan i brązowy ryż. Dobrym źródłem probiotyków są sfermentowane owoce, kapusta kiszona, kimchi, i ocet jabłkowy.

Stopniowo zwiększone spożycie probiotyków z fermentowanych warzyw, kapustą i kimchi w diecie pozwolić dobrze dostosować się do nowego środowiska bakteryjnego. Zacznij z 1 łyżeczką z posiłkami, zwiększając do 1 łyżki.

Pij dużo czystej wody.

Woda ma moc Posuwanie odpadów z jelita grubego. Kwota zależy od poziomu aktywności, ale z reguły dążą do 1 ½ litra dziennie.

Dodaj ¼ łyżeczki soli himalajskiej do wody w celu zwiększenia absorpcji. Płyny powinny być ciepłe lub w temperaturze pokojowej. Ciepło rozluźnia, odblokowuje i wita rozluźnienie mięśni. Zimne chwyta i zwęża.

Podążanie za rutyną.

Rutyna może znacznie poprawić zaparcia. W celu poprawienia wypróżniania twój dzień może rozpoczynać się od wypicia szklanki ciepłej wody zawierającej 1 łyżkę octu jabłkowego po przebudzeniu, a następnie smoothie bogatego w tłuszcze i błonnik.

Relax 15 minut po śniadaniu pozwoli spokojnie zaplanować dzień naprzód, przeczytać co nowego na blogu.

Używaj biurka stojąc.

Siedząc, zwłaszcza po jedzeniu, możemy spowolnić trawienie – kompresja narządów jamy brzusznej.

Powolna fermentacja może prowadzić do zaparcia i braku równowagi w jelitach mikrobiomu (flory jelitowej). Spróbuj pozycji stojącej po posiłkach zamiast od razu siadać.

Dodawaj zioła i przyprawy do potraw.

Niektóre zioła i przyprawy odżywiają narządy trawienne i eliminacji, takie jak wątroba, nerki, żołądek i śledziona.

Poprawiają one ogólny podział żywności i możliwość usuwania odpadów, które przyległy do ścian jelit. Dodaj je do posiłków, koktajli, herbat, powoli gotowanych potraw i sałatek codziennie.

Moje ulubione to:

Kurkuma
Cayenne
Imbir
Oregano
Czarny pieprz
Rozmaryn
Nasiona kolendry
Goździki
Kminek

Spróbuj Yin Yoga.

Yin Joga działa na poprawę zdrowia narządów, kości, stawów, tkanki łącznej, powięzi oraz pozytywnie wpływa na umysł i oddech.

Klasa Jogi, która działa na płuca i jelita może pomóc odblokować zaparcia.
Jeśli do tej pory nie radziłeś sobie ze stresującymi sytuacjami w życiu ten rodzaj Jogi może pomóc uwolnić się od wszelkich dolegliwości z nimi związanych poprzez wsparcie dla Twoich organów wewnętrznych i pozytywny wpływ na cały organizm.

Rób ćwiczenia oddechowe.

Gdy przepływ oddechu jest utrudniony lub krótki, umysł staje się pobudzony, stres i lęk są wzmacniane, a za mało składników odżywczych dostaje się do obszarów, w Twoim ciele jak i układzie trawiennym.

Bez oddechu, nie ma blokady napięcia i silnej odporności. Dziesięć minut pracy z oddechem dziennie może pomóc uregulować wypróżnienia. Uważam, że głębokie oddychanie przeponą może być bardzo pomocne.

Nie zapomnij o occie jabłkowym.

ACV poprawia wytwarzanie kwasu żołądkowego, co oznacza bardziej efektywny rozpad i wchłanianie pokarmów oraz lepsze usuwanie odpadów.

Przyjmuj jedną łyżkę octu jabłkowego ze szklanką ciepłej wody zaraz po przebudzeniu lub 10min przed posiłkami.

Spożywaj zdrowe tłuszcze.

Nasze jelitowe ściany komórkowe składają się z tłuszczu; Dlatego muszą one otrzymywać tłuszcze aby dobrze funkcjonować.

Zdrowe tłuszcze, takie jak olej kokosowy, oliwa z oliwek i olej macadamia, awokado, tłuste ryby, masło, orzechy i nasiona działają jak smarowanie jelit i wspomagają poruszanie odpadów poprzez okrężnicę.

Spróbuj masażu.

Czasami zastawka krętniczo-kątnicza usytuowana pomiędzy jelitem cienkim i jelitem grubym, nie działa. Może to doprowadzić do zalegania resztek w jelicie cienkim i zaparcia.
W celu poprawienia tej funkcji możemy masować punkty refleksologiczne.

Weź magnez.

Magnez działa relaksująco na mięśnie, jelita oraz układ nerwowy, co czyni go idealnym do łagodzenia zaparć, stresu i niepokoju. Używam diglicynian magnezu, jako, że jest łatwo wchłaniany. Organizm dobrze go przyswaja i szybko odczuwalny jest jego pozytywny wpływ.