Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą zapalną, która zazwyczaj atakuje błonę maziową mniejszych stawów, takich jak palce u rąk i nóg. Z czasem może nawet atakować kolana, kostki, biodra i kręgosłup. Ostatecznie może to doprowadzić do niszczenia chrząstki stawowej i nasad kostnych, a w konsekwencji do upośledzenia czynności stawów.
RZS występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Diagnozuje się ją zazwyczaj u osób powyżej 40 roku życia, jednak występować może także u osób młodszych, nawet dzieci.
Inne czynniki ryzyka to historia rodziny, czynniki środowiskowe, takie jak palenie tytoniu, narażenia na minerały krzemionkowe i przewlekłe choroby przyzębia.
Wiadomo również, że reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, gdzie system immunologiczny omyłkowo atakuje błony śluzowe otaczające stawy (błonę maziową). Nie wiadomo jednak, co rozpoczyna ten proces.
Objawy RZS przychodzą i odchodzą. Gdy tkanki ciała są zaognione, choroba jest aktywna i prowadzi do objawów, w tym bólu mięśni i stawów, obrzęków, sztywności porannej i zmęczenia. Kiedy zapalenie tkanek ustępuje, choroba jest nieaktywna, a objawy ustępują.
Nie jest znane lekarstwo na RZS. Jednak leki, jak również wiele środków domowych mogą złagodzić objawy i przynieść ulgę.
Regularne ćwiczenia są jednym z pierwszych kroków, które trzeba podjąć, aby zwalczać objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. Ćwiczenia pomogą zmniejszyć zmęczenie, wzmocnić mięśnie i zwiększyć zakresu ruchu.
Plus jest taki, że ćwiczenia zmniejszają ryzyko rozwoju osteoporozy i pomagają w walce z depresją, które dotykają osoby z RZS.
Trzy rodzaje ćwiczeń są bardzo pomocne:
W razie potrzeby należy skonsultować się z fizjoterapeutą, który dobierze program ćwiczeń i wytłumaczy jakie rodzaje ćwiczeń można robić, a jakich unikać.
Naprzemienne ciepłe i zimne okłady mogą również pomóc radzić sobie z objawami reumatoidalnego zapalenia stawów. Gorący kompres zmniejsza ból poprzez rozluźnienie mięśni i stawów, zimny kompres osłabia ból stawów, zmniejsza obrzęk i stan zapalny.
Uwaga: Unikaj gorących okładów jeśli miejsce dotknięte chorobą jest czerwone, gorące i podrażnione. Nie stosować terapii zimnem, jeśli występują problemy z krążeniem.
Liczne badania wykazały, że rybi olej pomaga również zmniejszyć ból i sztywność stawów z powodu RZS. Olej rybi zawiera kwasy omega-3 kwasy tłuszczowe – EPA i DHA – które mają działanie przeciwzapalne i mogą pomóc zmniejszyć ból. Ponadto, olej rybi pomaga chronić przed chorobami serca, a u osób z RZS jest wyższe ryzyko zachorowania.
Uwaga: Przed podjęciem suplementów oleju rybnego, ponieważ mogą one kolidować z niektórymi lekami, należy skonsultować się z lekarzem.
Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.
Aby pomóc w walce z objawami RZS, można użyć również kurkumy. Badania wykonane w 2012 roku wykazują, że kurkumina, składnik czynny zawarty w kurkumie, zawiera silne właściwości przeciwzapalne, które działają lepiej niż niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Kurkuma może zapobiec zapaleniu stawów poprzez blokowanie pewnych enzymów i cytokin, które wywołują stan zapalny.
Uwaga: Należy unikać wysokich dawek kurkumy, ponieważ może rozrzedzać krew i powodować zaburzenia żołądkowe.
Ocet jabłkowy jest bardzo skuteczny i przynosi ulgę wielu objawom RZS. Jest bogaty w składniki mineralne, takie jak wapń, magnez, potas i fosfor, pomaga zmniejszyć ból i zapalenie.
Ze względu na silne właściwości przeciwzapalne, czosnek jest również zalecany w leczeniu RZS. Czosnek hamuje wytwarzanie substancji prozapalnych nazywanych cytokinami, które pomagają zmniejszyć ból i obrzęk.
Ponadto, zapobiega tworzeniu się wolnych rodników, które mogą spowodować uszkodzenia stawów i sprzyja zdrowiu układu odpornościowego. Dla pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów zaleca się surowy czosnek.
Sól Epsom jest również uważana za dobry środek do złagodzenia bólu stawów i obrzęku. Jest dobrym źródłem magnezu, reguluje poziom pH w organizmie. To z kolei zmniejsza sztywność, zapalenie i ból stawów. Ponadto, pomaga w mineralizacji kości.
W medycynie naturalnej oraz ajuwerdyjskiej imbir w leczeniu chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, jest stosowany od dawna. Gingerol, związek imbiru, ma naturalne właściwości przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć ból, stan zapalny i obrzęk.
Masaż wykonany prawidłowo może pomóc zminimalizować sztywność mięśni i przynieść ulgę w bólu. Masaż pobudza krążenie krwi, co jest ważne w celu złagodzenia dyskomfortu i stanów zapalnych.
Uwaga : Należy unikać masażu jeśli stawy i mięśnie czuć się zbyt wrażliwe.
Olej z wiesiołka jest rodzajem oleju roślinnego, który może przyczynić się do zmniejszenia bólu i sztywności porannej. Ten olej roślinny zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe o nazwie gamma-linolenowe, które pomagają zmniejszyć intensywność kilku objawów.
Szukasz pomysłów na wyjątkowe desery, które zachwycą twoich bliskich? Przedstawiamy 10 sprawdzonych przepisów na słodkości,…
Poranki to idealny czas, by rozpocząć dzień od czegoś smacznego i prostego w przygotowaniu. Oto…
Planujesz kolację, ale brakuje Ci pomysłów? Oto 10 wyjątkowych przepisów, które nie tylko zachwycą smakiem,…
Obiad to nie tylko codzienny posiłek, ale również okazja do kulinarnych eksperymentów i radości ze…
Poranki mogą być pełne smaku i kreatywności, jeśli tylko znajdziesz chwilę na przygotowanie czegoś wyjątkowego.…
Szukasz inspiracji na szybkie, pyszne i niebanalne obiady, które odmienią Twoje codzienne menu? Oto 10…
View Comments
Pytanie, napój z kurkumy ( ten litr wody zagotować itd), napisano pić 2 razy dziennie. Ale w jakiej ilości? Mam wypić cały litr dziennie? Dwie filiżanki? Dwie szklanki? Łyżeczki?
Przy problemach z RZS najważniejsza jest dieta. Mnie pomogła również suplementacja wysoką dawką omegi 3 oraz zażywanie roślinnego preparatu Reumpapai.