Coraz większa ilość ludzi stara się zdrowo odżywiać, dostarczając przy tym wszystkie niezbędne minerały, witaminy i składniki odżywcze dla ciała. Jednak mimo tego nadal mogą wystąpić niedobory witamin.
Pewną część tych elementów przyswajamy z pożywienia podczas procesu trawienia. Istnieją witaminy, jak na przykład witamina D, którą naturalnie syntetyzujemy w organizmie. Podczas, gdy inne musimy dostarczyć z posiłkiem – mowa o witaminie B12.
Okazuje się, że witamina B12, jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Nasz organizm wykorzystuje ją w celu tworzenia krwinek czerwonych, nerwów, a nawet DNA.
Witaminy z grupy B biorą udział w bezpośrednich reakcjach biochemicznych gospodarowania węglowodanów. Dlatego prawidłowa ilość witamin z grupy B :
Rośliny są bogate w wiele witamin, jednakże gdy dochodzi do B12, istnieje ich tylko niewielka liczba. Dlatego też wegetarianie i weganie często doświadczają niedoboru tej witaminy. Najlepszym wówczas wyjściem jest spożywanie produktów takich jak mleko z orzechów , które są bogate w B12.
Niektóre mikroorganizmy, w tym grzyby i bakterie mogą wytwarzać witaminę B12. Dzieję się to najczęściej w glebie. Zatem rośliny rozwijające się w ziemi mogą zawierać niewielkie ilości tej witaminy. W przypadku zbyt mocnego obierania warzyw możesz wyeliminować pożyteczne baterie.
Niektóre produkty naturalnie zawierają witaminę B12. Są nimi grzyby i niektóre sfermentowane pokarmy, w tym znany w kuchni indonezyjskiej tempeh – tradycyjny składnik wytwarzany z ziaren soi, czy Nori – gatunek jadalnych wodorostów. Drożdże to dodatkowy sposób na dostarczenie witaminy B12. Wegetarianie natomiast uzyskują ją głównie z mleka najlepiej roślinnego, jajek i jogurtów.
Niektórzy są pewno nieświadomi istnienia zastrzyków z witaminą B12. Zwykle są używane jako „wzmacniacze” energetyczne lub substancje wspomagające utratę wagi.
Wprawdzie nie ma dowodów naukowych na potwierdzenie korzyści płynących z zastrzyków B12. Wydaje się bardzo nielogiczne branie zastrzyków z witaminą w celu zrzucenia kilku kilogramów, czy dodania energii a nam takie osoby, które to praktykują.
Należy wiedzieć, że suplementy witaminy B12 wychodzą w dwóch formach – kapsułek i cieczy. W przypadku, gdy nie jemy wystarczającej ilości produktów mięsnych oraz jaj korzystanie z suplementu okazuje się pożyteczne.
Osoby, z większym ryzykiem niedoboru witaminy B12 to seniorzy, ludzie po zabiegach chirurgicznych w leczeniu otyłości, chorzy na AIDS, na chorobę Leśniowskiego-Crohna, czy innych chorób związanych z układem trawiennym, które zakłócają naturalną zdolność organizmu do wchłaniania witamin i minerałów.
Warto wspomnieć o matkach karmiących piersią i kobietach w ciąży. Ich zapotrzebowanie na witaminę B12 jest nieco wyższe, a muszą dbać nie tylko o siebie, ale także o dziecko. Należy wówczas skontaktować się z lekarzem, w celu dowiedzenia się jaki rodzaj pozyskiwania B12 będzie najlepszy.
Bez względu na rodzaj diety, należy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość witaminy B12, w celu uniknięcia problemów zdrowotnych. Jeśli martwisz się o swój poziom, wystarczy wykonać badanie krwi. Naturoterapeuta w przypadku niedoboru powinien zalecić suplement i prawidłową dietę.
Jeśli zauważyłeś zmniejszone czucie w dłoniach lub stopach, bądź stało się ono mniej wyraziste, do tego odczuwamy mrowienie, istnieje duża szansa, że mamy do czynienia z niedoborem witaminy B12. Należy skonsultować się z lekarzem i wykonać badania krwi
Przez dłuższy czas odczuwasz zmęczenie? Witamina B12 odgrywa znaczącą rolę w procesie regulacji tlenowych na poziomach energetycznych. Jeśli brakuje tego związku, organizm nie dostanie wystarczającej ilości energii i tlenu. Niewykluczone są również zawroty głowy.
Intensywny ból stawów, które nie są związane z zapaleniem lub urazem mogą wskazywać na niedobór witaminy B12. Ponadto naukowcy zauważyli, że osoby cierpiące na niedobór B12 mają znacznie wolniejszy refleks.
Badania wykazują, że człowiek cierpiący na niedobory witaminy B12 nie potrafi poprawienie się poruszać, ze względu na osłabienie organizmu. Zatem zaburzenia równowagi, osłabienie mięśni i stawów będą również symptomem niedoboru B12.
Nieregularne, bądź za szybkie bicie serca, duszności lub trudności z oddychaniem mogą być związane z niedoborem witaminy B12. Jeśli miewasz te objawy, skonsultuj się z lekarzem.
Zapalenie języka, zbyt gładka struktura i ograniczone zmysły smaku mogą być przyczyną niedoboru B12.
Żółtaczka jest terminem używanym do opisu stanu zdrowia, w przypadku gdzie zabarwienie skóry lub gałek ocznych jest żółtawe. Może być poniekąd związana z niedoborem witaminy B12, jednakże istnieje także wiele innych przyczyn.
Jeśli dostrzegłeś niektóre z siedmiu oznak u siebie, nie wahaj się i wykonaj badanie krwi. Na podstawie wyników lekarz określi czy cierpisz z powodu niedoboru witaminy B12. Spożywanie pokarmów bogatych w tę witaminę, bądź suplementacja pozwoli Ci uniknąć problemu.
Poranki mogą być prawdziwą kulinarną przygodą, jeśli zdecydujemy się na coś więcej niż zwykłe kanapki.…
Naleśniki to jedno z tych dań, które każdy uwielbia – proste, uniwersalne i zawsze smaczne.…
Szukasz pomysłów na wyjątkowe desery, które zachwycą twoich bliskich? Przedstawiamy 10 sprawdzonych przepisów na słodkości,…
Poranki to idealny czas, by rozpocząć dzień od czegoś smacznego i prostego w przygotowaniu. Oto…
Planujesz kolację, ale brakuje Ci pomysłów? Oto 10 wyjątkowych przepisów, które nie tylko zachwycą smakiem,…
Obiad to nie tylko codzienny posiłek, ale również okazja do kulinarnych eksperymentów i radości ze…