Zacznijmy od tego, że nie mamy tu na myśli soli kuchennej, która składa się z chlorku sodu tylko sól naturalną nieprzetworzoną np. himalajską, która zawiera aż 84 substancje mineralne, elektrolity i pierwiastki w szczególności takie jak: jod, magnez, cynk, żelazo i wapń, – czyli pięć pierwiastków, z których niedoborem często zmaga się nasza populacja.

Naukowcy twierdzą, że picie zawiesiny wody z solą przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Zarówno woda jak i sól są niezbędne do życia jednak mieszanka tych dwóch składników daje nam produkt dużo lepiej wchłaniany przez organizm. Sprawia to fakt, że jony dodatnie w soli wiążą się z ujemnymi w cząsteczkach wody i odwrotnie.

Korzyści płynące z picia zawiesiny soli z wodą:

1.Dostarcza organizmowi odpowiednią dawkę minerałów, elektrolitów i pierwiastków

Utrzymuje nawodnienie na odpowiednim poziomie.

Cały czas jesteśmy zachęcani do picia dużych ilości wody, i jak najbardziej jest to dobra teza. Nie będziemy tu teraz przytaczać wartości płynących z jej picia. Skupmy się na samej zawiesinie soli z wodą. Nasze organizm potrzebuje odpowiedniego stężenia minerałów i elektrolitów do prawidłowego funkcjonowania. Tak przygotowany płyn i wypity rano zapewni organizmowi odpowiednie nawodnienie i funkcjonowanie dzięki dużej ilości substancji znajdującej się w soli naturalnej.

2.Poprawia trawienie

Słony posmak powoduję aktywację ślinianek, które uwalniają amylazę, enzym rozkładający wielocukry (np. skrobię) na cukry proste, które następnie są wchłaniane z przewodu pokarmowego. Jest to pierwszy etap w trawieniu, następnie słona woda będzie aktywować w żołądku kwas solny oraz enzym, który trawi białka. W rezultacie wszystko to składa się na poprawę trawienia.

3.Poprawia, jakość snu.

Bogactwo minerałów znajdująca się w naturalnej soli, maja uspakajający wpływ na układ nerwowy. Sól powoduje zmniejszenie ilości hormonów takich jak kortyzol czy adrenalina odpowiedzialnych za stres.

4.Pomaga utrzymać cerę w dobrej kondycji

Chrom – Wspomaga walkę z trądzikiem i redukuje zakażenia skóry.

Cynk – Pomaga w gojeniu tkanek i zapobieganiu blizną. Reguluje aktywność gruczołów łojowych. Wspomaga też układ odpornościowy.

Jod – Pomaga w leczeniu infekcji skóry poprzez zwiększenie zużycia tlenu i tempa metabolizmu skóry.

Siarka – Brak tego pierwiastka może spowodować wysuszenie skóry głowy, wysypkę, egzemę oraz trądzik.

Przygotowanie zawiesiny soli z wodą:

Na 1 l wody używamy ¼ łyżkę stołową soli himalajskiej ( najlepiej sól rozpuścić w letniej wodzie i pozostawić na 24 h)

– Spożywać rano 30 minut przed posiłkiem przez 7 dni.

– Pamiętaj, aby podczas stosowania kuracji solnej pić minimum 1, 5-2 l czystej wody na dobę.